Loți Boloni, umilit la revenirea în Ligue 1

Antrenorul român Ladislau Boloni a suferit un eșec dezastruos la revenirea sa în prima ligă franceză, pe banca celor de la FC Metz.

Fosta divizionară secundă a fost distrusă cu scorul de 5-1 în deplasarea de la Rennes, chiar fosta formație a lui Boloni, acum peste 15 ani. A fost revenirea românului după 12 ani la un meci de Ligue 1. Este al cincilea club francez de primă ligă pe care îl conduce, după Nancy, Rennes, Monaco și Lens.

Kalimuendo, Gouiri, Doku și Salah o dublă au marcat golurile gazdelor, în timp ce Maziz egala la unu în minutul 21.

Oamenii lui Boloni au rezistat doar o repriză pe terenul bretonilor, unde era greu spre imposibil să realizeze mai mult. Chiar dacă fostul golgheter de L2 Mikautadze ratase o șansă bună de 2-1 la finele primului mitan.

În următoarea etapă, va fi mai dificil, căci va veni Marseille la Metz, într-un meci de cinci stele.