Sorana Cîrstea o învinge pe Victoria Azarenka la Wimbledon

Sorana Cîrstea a obținut, joi seara, prima victorie din carieră în fața fostului lider WTA Victoria Azarenka.

Tenisemna noastră s-a calificat, astfel, în turul trei de la Wimbledon, egalându-și cea mai bună performanță pe iarba britanică.

Sori s-a impus în trei seturi, cu 7-6 (5), 3-6, 6-4, la capătul unui joc care a durat două ore și 19 minute.

Favorita numârul 12 pornea favorită în meciul disputate pe arena numărul 1 din cadrul complexului All England Club cu Sorana, în fața căreia avea 3-0 la întâlnirile directe. Totuși, ultima confruntare între cele două avusese loc în 2009.

Sorana nu s-a lăsat însă intimidată de adversara ei, de două ori semifinalistă la Wimbledon, și a oferit un tenis foarte solid.

Primul set s-a decis la tie-break, în favoarea Soranei, în timp ce actul doi a mers în contul jucătoarei din Belarus, cu 6-3.

S-a ajuns astfel în setul decisiv, pe care Azarenka l-a început mai bine, dar Sorana a revenit fantastic și a întors de la 1-3, impunându-se în cele din urmă cu 6-4.

Odată cu calificarea în turul trei de la Wimbledon, Sorana și-a asigurat un cec în valoare de 115.000 de lire sterline și 130 de puncte în clasamentul WTA>

În turul trei, Sorana Cîrstea o va întâlni pe tenismena cu origini românești Emma Răducanu (locul 338 WTA), care a produs la rândul ei o surpriză în turul doi, cu victoria în fața cehoaicei Marketa Vondrousova (locul 42 WTA), scor 6-2, 6-4.

Cine e Emma Răducanu

Emma Răducanu (18 ani) s-a născut în Canada, din tată român și mamă cu origini asiatice, iar acum reprezintă Anglia, țară în care s-a mutat împreună cu părinții pe când avea doar doi ani.

Ea are 3 turnee ITF câștigate în carieră, la Tiberias, Antalya și Pune.

Se află la primul turneu de Grand Slam din carieră, pe tabloul cărui a ajuns grație unui wildcard.

De altfel, victoria de astăzi cu Marketa Vondrousova reprezintă primul ei succes contra unei jucătoare din Top 100 WTA.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, evoluția meciului dintre Sorana Cîrstea și Victoria Azarenka din turul doi de la Wimbledon 2021:

Sorana Cîrstea - Victoria Azarenka 7-6 (5), 3-6, 6-4

BREAK ȘI SORANA CÎRSTEA O ÎNVINGE PE VICTORIA AZARENKA

Sorana are două mingi de meci, dar Azarenka revine incredibil și reușește breakul.

Break la 0 pentru Sorana, care va servi pentru câștigarea meciului.

Un nou game pentru Sorana, care trece la conducere în setul decisiv.

Sorana face breakul și egalează la 3.

Game alb în contul Soranei, dar jucătoarea din Belarus rămâne cu un break în față.

INFO: Învingătoarea acestei dispute va juca în runda a 3-a cu câștigătoarea partidei dintre Emma Răducanu și Marketa Vondrousova.

Vika își consolidează breakul după ce salvează o nouă minge de break a Soranei.

Bielorusa reușește breakul în startul setului decisiv.

Sorana își procură o minge de break, dar Azarenka revine și câștigă setul doi cu 6-3, în 41 de minute.

Azarenka conduce cu 5-3 și va servi pentru câștigarea setului doi.

4-1 pentru Victoria Azarenka, care și-a crescut nivelul jocului după ce a pierdut primul set.

Game alb reușit de sportiva noastră.

Sorana irosește o nouă minge de break, iar Azarenka se desprinde la 3-0 în acest set secund.

Break reușit de fostul lider WTA.

Sori are trei mingi de break în primul game al setului doi, însă Azarenka revine și își face serviciul.

Sorana Cîrstea câștigă primul set la tie-break, cu 7-5, după 52 de minute.

Egalitate la 3 după primele șase mingi din tie-break.

Sorana nu renunță si face breakul. Vom avea tie-break

Break reușit de Azarenka, care va servi pentru câștigarea primului set.

Game alb izbutit de sportiva din Belarus, iar setul intră "în prelungiri".

Sorana face 5-4, iar Azarenka va servi pentru a rămâne în set.

INFO: Victoria Azarenka a ajuns de două ori în semifinale la Wimbledon, în 2011 și 2012, în timp ce cel mai bun rezultat al Soranei la Grand Slam-ul londonez este turul 3, în trei rânduri (2009, 2012 și 2017).

Bielorusa egalează la 3. Avem un început de meci foarte echilibrat.

Alte două mingi de break salvate de Sorana, care astăzi caută prima ei victorie în duelurile directe cu sportiva din Belarus.

Tenismena noastră salvează o minge de break și apoi trece la conducere.

Sorana recuperează breakul.

Azarenka reușește breakul la primul game al meciului.

ora 19:13 - A început meciul.

Meciul se joacă pe terenul numărul 1 din cadrul complexului All England Club.

Sorana ocupă locul 45 în ierarhia WTA, în timp ce adversara ei din Belarus se află pe locul 14.

Cele două s-au mai întâlnit de trei ori până acum, toate partidele fiind câștigate de Azarenka:

2008, Roland Garros: 6-0, 6-0;
2008, Wimbledon: 6-1, 6-3;
2009, Wimbledon: 7-6 (2), 6-3.

28 iunie - 11 iulie este perioada în care se desfășoară Wimbledon 2021.