Emma Răducanu a învins-o pe Ana Bogdan la Transylvania Open 2021

Emma Răducanu s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului Transylvania Open de la Cluj-Napoca.

Britanica de origine română a trecut în turul doi de Ana Bogdan, scor 6-3, 6-4, într-o oră și jumătate.

În sferturile de finală, Emma va juca împotriva ucrainiencei Marta Kostyuk.

Jucătoarea în vârstă de 18 ani a început bine meciul și s-a desprins aproape imediat la 3-0. Ana a încercat să revină, dar Emma a servit foarte bine și a profitat de breakul reușit în startul meciului pentru a închide setul.

Actul secund a fost mai echilibrat, însa Emma reușit un nou break la momentul oportun și a câștigat o partidă în care a arătat un joc mai solid decât cel al adversarei ei.

Meciul cu Kostyuk din sferturi se va disputa mâine, la o oră ce urmează a fi anunțată de organizatori.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea meciului dintre Emma Răducanu și Ana Bogdan, din cadrul turului doi al turneului Transylvania Open de la Cluj-Napoca:

Emma Răducanu - Ana Bogdan 6-3, 6-4

GAME, SET ȘI MECI EMMA RĂDUCANU

Ana își câștigă serviciul și rămâne în joc. Emma va servi însă pentru a merge în sferturi.

Sportiva britanică își face serviciul și este la doar un game distanță de câștigarea meciului.

Break reușit de Emma, care trece din nou la conducere în setul doi.

Emma egalează la 3.

Ana salvează o minge de break și apoi trece pentru prima oară în acest meci în avantaj.

Ana izbutește primul break ai din acest meci și egalează la doi.

Jucătoarea română servește bine și câștigă game-ul.

Emma continuă să se descurce excelent la serviciu și face 2-0 în setul doi.

Ana își pierde serviciul în startul setului doi.

Emma Răducanu închide setul după 39 de minute, cu un game la 0.

Ana își ține serva, dar jucătoarea britanica va servi pentru a câștiga primul set.

Emma se apropie la doar un game de câștigarea primului set.

Ana își face serviciul.

4-1 pentru Emma, care continuă să se descurce bine la serviciu.

Game alb pentru Ana.

Emma își câștigă serviciul cu ușurință și se desprinde la 3-0.

Break la 0 izbutit de britanica de origine română.

Emma salvează trei mingi de break și câștigă apoi primul game al meciului.

INFO: Câștigătoarea acestui meci o va întâlni în sferturile de finală pe favorita numărul 6, Marta Kostyuk.

ora 15:38 - A început meciul.

Meciul este televizat de postul Digi Sport 2.

Este prima întâlnire directă între Emma Răducanu (locul 23 WTA) și Ana Bogdan (locul 106 WTA).

Transylvania Open 2021 se desfășoară între 25 și 31 octombrie.