Superliga: Rapid face spectacol în derby-ul cu Dinamo

Rapid a câștigat la scor derby-ul cu Dinamo, scor 4-0, în etapa a 8-a din Superliga.

Giuleștenii nu au avut nicio emoție și au deschis scorul în minutul 35, dintr-un penalti transformat fără emoții de Rrahmani.

În partea secundă, Rapid s-a distanțat după golul marcat cu capul de Oaidă din centrarea lui Petrila în minutul 56.

5 minute mai târziu s-a făcut 3-0, când Petrila a scăpat singur în careu și a punctat lejer.

4-0 a devenit din minutul 82, după ce Rrahmani a preluat excelent și a tras direct în vinclu.

După acest rezultat, Rapid este pe locul 2, cu 14 puncte, unul sub FCSB, care are două meciuri mai puțin disputate. Dinamo este pe 10, cu 8 puncte.

Etapa următoare, Rapid va merge în deplasare la Oțelul, iar Dinamo joacă acasă cu U Craiova 1948.

RAPID - DINAMO 4-0

90+4 - Final de meci

90 - 4 minute suplimentare.

82 - GOL RAPID! Rrahmani preia excelent și șutează direct în vinclu!

79 - Schimbări Rapid: Cristea și Kait intră în locul lui Săpunaru și Oaidă.

72 - Roșu vede cartonaș galben.

71 - Schimbare Rapid: Ioniță intră în locul lui Borja Valle.

61 - GOL RAPID! Petrila scapă singur în careu și face 3-0 cu un șut pe jos!

59 - Petrila trage puțin peste poartă din 8 metri.

56 - GOL RAPID! Oaidă face 2-0 cu capul din 6 metri după un corner bătut de Petrila!

53 - Ilic vede cartonașul galben.

46 - Se reia jocul!

Schimbare Dinamo: Bani intră în locul lui Amzăr.

45 - Pauză!

45 - Borja Valle trage din lovitură liberă, mingea e respinsă de Golubovic.

39 - Săpunaru vede cartonașul galben.

35 - GOL RAPID! Rrahmani deschide scorul din penalti!

34 - Penalti pentru Rapid după un fault comis de Amzăr.

30 - Se joacă mult la centrul terenului, cu un plus pentru Rapid.

19 - Amzăr primește cartonașul galben pentru o intrare din spate.

10 - Rrahmani reia incredibil pe lângă poartă după o centrare din partea dreaptă.

Suporterii lui Dinamo au părăsit stadionul în semn de protest deoarece nu au fost lăsați să își afișeze coregrafia.

RAPID: H. Moldovan - Braun, Săpunaru, P. Iacob, Borza - Emmers, Oaidă - Funsho, B. Valle, Petrila - Rrahmani
REZERVE: Drăghia - I. Cristea, Onea, Kait, Al. Albu, Pănoiu, Papeau, Al. Ioniță II, Cîrjan
ANTRENOR: Cristiano Bergodi

DINAMO: Golubovic - Patriche, Bena, Homawoo - De Moura, Larrucea, Ilic, Amzar - C. Costin, Gregorio, Politic
REZERVE: Dujmovic - I. Roșu, Abdallah, Bordușanu, Bani, Giafer, N. Roșu, Ghezali, D. Irimia
ANTRENOR: Ovidiu Burcă

Înaintea acestui meci, Rapid este pe locul 5, cu 11 puncte, iar Dinamo e pe 10, cu 8 puncte.

Meciul e televizat de DigiSport, Prima Sport și Orange Sport.