Superliga: FCSB pierde cu Rapid pe Arena Națională

FCSB a fost învinsă de Rapid, scor 1-2, în ultima etapă a turului din Superliga.

După un start modest de meci, Rapid a deschis scorul la prima ocazie, în minutul 39. Ovidiu Popescu a pasat greșit, iar Papeau a pătruns excelent prin apărarea adversă și a deschis scorul.

FCSB a răspuns imediat, dar Băluță a trimis cu capul în bară după un corner.

În finalul primei reprize, Rapid a mai marcat o dată după o gafă la marcaj a lui Dawa, de care Iacob a profitat.

În partea a doua, FCSB a redus din diferență în minutul 66, prin Dawa, după o lovitură de cap în urma unui corner bătut de Radunovic.

După acest rezultat, FCSB este pe primul loc, cu 31 de puncte, unul peste CFR Cluj, dar ardelenii joacă luni contra lui Hermannstadt. Rapid este pe locul 3, cu 29 de puncte.

În etapa următoare, FCSB primește vizita lui U Craiova 1948, iar Rapid joacă în deplasare cu Sepsi.

FCSB - RAPID 1-2
90+9 - Final de meci!

90 - 7 minute suplimentare.

85 - Șut marchează, dar golul e anulat pentru un ofsaid la Rotariu. Decizie corectă.

82 - Schimbare FCSB: Miculescu intră în locul lui Băluță.

80 - Schimbare Rapid: Onea intră în locul lui Papeau.

78 - Papeau vede cartonașul galben.

75 - Schimbare Rapid: Kait intră în locul lui Ioniță.

72 - Băluță trage cu exteriorul, dar mingea e blocată de Iacob.

66 - GOL FCSB! Dawa marchează cu capul după un corner executat de Radunovic!

59 - Dawa pierde mingea în propria jumătate, dar Rapid nu profită.

56 - Schimbare FCSB: Crețu intră în locul lui Pantea.

53 - Olaru trimite mult peste de la 25 de metri.

47 - Radunovic trage mult peste poartă din marginea careului.

46 - Se reia jocul!

Schimbări FCSB: Rotariu și Octavian Popescu intră în locul lui Compagno și Ovidiu Popescu.

45+5 - Pauză!

45+3 - GOL RAPID! Iacob reia superb din voleu după un corner și face 2-0 pentru Rapid!

45 - 5 minute suplimentare.

41 - Băluță reia cu capul în bară după o lovitură de la colț!

41 - Coman trage pe jos din marginea careului, Moldovan scoate în corner.

39 - GOL RAPID! Ovidiu Popescu pasează greșit, Ngezana alunecă, iar Papeau se distrează cu apărarea adversă și deschide scorul!

35 - Oaidă vede cartonașul galben.

33 - Pantea vede cartonașul galben.

31 - Ovidiu Popescu preia în careul advers, însă e deposedat ușor.

23 - Ovidiu Popescu vede cartonașul galben.

14 - Coman intră în careu, însă trimite slab în blocaj.

8 - Băluță pătrunde în careu, dar trage slab în brațele portarului.

7 - Început echilibrat de meci, se joacă mult la centrul terenului.

2 - Pantea centrează din dreapta, dar Iacob respinge în aut.

FCSB: Târnovanu - Al. Pantea, Ngezana, Dawa, Radunovic - Ov. Popescu, Ad. Șut, Olaru - Al. Băluță, A. Compagno, Fl. Coman
Rezerve: A. Vlad - V. Crețu, Haruț, Oct. Popescu,Miculescu, Lixandru, Cr. Ganea, D. Rotariu, Djokovic
Antrenor: Elias Charalambous

Rapid: H. Moldovan - Braun, Săpunaru, Iacob, Borza - Oaidă, Al. Albu, Papeau - Funsho, B. Valle, Al. Ioniță II
Rezerve: Drăghia - Dr. Grigore, I. Cristea, Onea, Kait, Cîrjan, Pănoiu, El Sawy, Al. Stan
Antrenor: Cristiano Berdogi

Înaintea acestui meci, FCSB este pe primul loc, cu 31 de puncte, iar Rapid este pe 3, cu 26 de puncte.

Meciul este televizat de Digi Sport, Orange Sport și Prima Sport.