Superliga: FCSB încheie sezonul cu o înfrângere la scor în fața Rapidului

FCSB a pierdut ultimul meci al sezonului, scor 1-5, pe Arena Națională, în fața Rapidului.

Formația roș-albastră a părut dărâmată după pierderea titlului și a avut o prestație foarte slabă.

Rapid a deschis scorul în minutul 7, prin Luckassen, cu un șut plasat, iar zece minute mai târziu s-a făcut 2-0 după ce Panoiu a tras din marginea careului, iar mingea a fost deviata.

Minutul 26 a adus golul de 3-0, prin Iacob, care a reluat din fața porții o minge trimisă cu capul.

În minutul 58, FCSB a redus din diferență prin Octavian Popescu, dar trei minute mai târziu acesta a fost eliminat. Astfel, Rapid a punctat din nou, prin Funsho, în minutul 68, zece minute mai târziu nigerianul a făcut dubla.

După acest rezultat, FCSB încheie sezonul pe locul 2, cu 46 de puncte, iar Rapid pe 5, cu 38 de puncte.

FCSB - RAPID 1-5

90 - Final de meci!

84 - Compagno trimite cu capul peste poartă.

79 - GOL RAPID! Funsho punctează după o centrare din partea stângă!

77 - Omrani, Ștefan și Albu văd cartonașul galben.

73 - Schimbare FCSB: Nikolov intră în locul lui Olaru.

68 - GOL RAPID! Funsho scapă singur cu portarul și marchează lejer!

61 - Octavian Popescu primește cartonașul roșu.

58 - GOL FCSB! Octavian Popescu marchează cu un șut plasat din 14 metri!

51 - Ce ocazie! Omrani trage lamentabil din 7 metri, cu toata poarta în față!

46 - Se reia jocul!

Schimbări FCSB: Octavian Popescu, Omrani, Ovidiu Popescu și Crețu intră în locul lui Dawa, Pantea, Radaslavescu și Miculescu.

45+6 - Pauză!

45 - Radunovic vede cartonașul galben.

45 - Luckassen vede cartonașul galben.

41 - Miculescu preia în careu, trage bine, dar mingea e respinsă în corner.

41 - Se reia jocul.

39 - Meciul este oprit pentru că fanii FCSB apelează la scandări rasiste.

37 - Meciul este oprit deoarece fanii FCSB aruncă pe teren cu torțe.

26 - GOL RAPID! Iacob deviază din fața porții și face 3-0 pentru Rapid după o fază fixă!

17 - GOL RAPID! Pănoiu punctează cu un șut deviat din marginea careului!

16 - Rapid e aproape de 2-0, dar Târnovanu apără excelent șutul lui Papeau.

14 - Compagno trage din unghi, dar este surprins în ofsaid.

7 - GOL RAPID! Papeu îl găsește excelent pe Luckassen, iar acesta marchează cu un șut puternic!

6- Coman trage din unghi din lovitură liberă, însă Drăghia boxează.

4 - Florinel Coman trage mult peste poartă de la 30 de metri.

FCSB: Târnovanu - Pantea, Dawa, Haruț, Radunovic - Olaru, Ad. Șut, Radaslavescu - Miculescu, Compagno, Fl. Coman
Rezerve: A. Vlad - V. Crețu, Oct. Popescu, Omrani, Sorescu, Ov. Popescu, Nikolov, D. Popa, Cordea
Antrenor: Elias Charalambous

Rapid: Drăghia - Onea, Săpunaru, P. Iacob, Fl. Ștefan - Kait, Al. Albu, Papeau - Pănoiu, Lukassen, Bamgboye
Rezerve: G. Ungureanu - Dr. Grigore, J. Morais, Crivac, Sefer, Ignat, Al. Stan, V. Costache
Antrenor: Adrian Mutu

Indiferent de rezultat, FCSB termină sezonul pe locul 2, în timp ce Rapid încheie pe locul 5.

În turul play-off-ului, Rapid a câștigat cu 1-0.

Meciul e televizat de Digi Sport, Orange Sport și Prima Sport.