CFR Cluj învinge FCSB la penaltiuri și câștigă Supercupa României

CFR Cluj a câștigat Supercupa României după ce a învins FCSB la loviturile de departajare, scor 4-1. Pe durata timpului regulamentar, scorul a fost 0-0.

În prima repriză, FCSB a avut mai mult posesia, dar CFR Cluj a fost echipa mai periculoasă.

Mai întâi Rondon a tras în plasa laterală în minutul 27 dintr-o poziție bună, pentru ca Debeljuh să reia în transversală în minutul 35.

La pauză, FCSB a scos 5 jucători și a băgat fotbaliști care au evoluat mai puțin.

Drept urmare, CFR Cluj a dominat categoric partea secundă, în care a avut multe ocazii de a marca.

De asemenea, în minutul 54 a fost și cea mai controversată fază a meciului, la o minge scoasă de Vlad. Reluările nu au demonstrat dacă mingea a trecut complet de linia porții.

CFR nu a reușit să înscrie, iar meciul s-a decis în cele din urmă la loviturile de departajare.

Ardelenii au obținut așadar victoria, după ce Perianu și Șut de la FCSB au ratat.

CFR Cluj - FCSB 0-0 (timp regulamentar)

Scorul la loviturile de departajare: 4-1

4-1: Camora marchează și CFR Cluj câștigă Supercupa!

3-1: Șut ratează pentru FCSB!

3-1: Chipciu punctează pentru CFR Cluj.

2-1: Perianu de la FCSB trage în bara laterală!

2-1: Păun marchează pentru CFR Cluj.

1-1: Radunovic marchează pentru FCSB.

1-0: Rondon înscrie pentru CFR Cluj.

90+3 - Finalul timpului regulamentar! Vom avea lovituri de departajare!

90 - 3 minute de prelungiri.

88 - Șut reia periculos cu capul, mingea e scoasă de Arlauskis de lângă bară!

85 - Nedelcu vede cartonașul galben.

83 - Schimbare CFR Cluj: Sigurjonnson intră în locul lui Soares.

76 - Ben Youssef reia pe spate, dar mingea trece peste poartă!

72 - Schimbări CFR Cluj: Păun, Ciobotariu și Chipciu intră în locul lui Manea, Costache și Debeljuh.

68 - Deac trage din marginea careului, dar Vlad prinde mingea ușor.

67 - Dragoș Nedelcu se resimte și primește îngrijiri medicale.

65 - CFR Cluj domină copios în partea secundă.

60 - Costache trimite incredibil în Vlad din 4 metri cu toată poarta în față!

54 - CFR Cluj cere gol după o intervenție a lui Vlad! Ardelenii acuză că mingea a depășit linia! Reluările nu elucidează misterul, nu se vede dacă mingea a intrat complet în poartă.

51 - Radunovic primește și el cartonașul galben.

50 - Deac vede cartonașul galben.

46 - Se reia jocul!

Schimbări la FCSB: Crețu, Istrate, Perianu, Radunovic și Șut intră in locul lui Oaidă, Oct. Popescu, Tănase, Vînă și Moruțan.

45 - Pauză!

43 - Oiadă trage mult peste poartă din marginea careului.

35 - Debeljuh reia cu capul pe spate după un corner, dar mingea lovește transversala!!!

33 - Antrenorii Petrea și Iordănescu primesc cartonașe galbene.

30 - Debeljuh vede cartonaș galben pentru o simulare în careu.

27 - Rondon primește bine în careu, dar intră în unghi și trage în plasa laterală!

25 - Sunt nervi mulți pe teren si momente de întrerupere foarte dese.

22 - FCSB are posesia și s -a instalat în jumătatea CFR-ului.

16 - Hoban încearcă un șut lobat din afara careului, dar mingea se duce pe lângă poartă.

14 - Rondon trimite cu capul pe lângă poartă după un corner.

13 - FCSB încearcă un atac, dar Ovidiu Popescu scapă mingea în afara terenului.

8 - Schimbare CFR: Rondon intră în locul lui Gîdea.

5 - Gîdea trage de la 25 de metri, dar Vlad scoate bine în corner!

2 - Vînă trimite cu capul peste poartă din centrarea lui Tănase.

CFR Cluj: CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Ben Youssef, Burcă, Camora – W. Soares, Hoban, Gâdea – Deac, Debeljuh, Costache

Rezerve: Bălgrădean, Păun, Sigurjonsson, Ciobotariu, Latovlevici, Susic, Chipciu, Carnat, Rondon.

FCSB: Vlad - Ov. Popescu, Haruț, Nedelcu, Panțîru - Vînă, Simion, Oaidă - Moruțan, Tănase, Oct. Popescu

Rezerve: Straton, Crețu, Vukusic, Soiledis, Perianu, Istrate, Radunovic, Timiș, Șut

Meciul se dispută pe stadionul Ilie Oană din Ploiești.

La TV, meciul este pe Digi Sport 1, Look Sport și Telekom Sport.