Real Madrid câștigă Supercupa Europei. Debut cu gol pentru Kylian Mbappe

Real Madrid a câștigat Supercupa Europei după ce a învins Atalanta, scor 2-0, într-un meci disputat la Varșovia (Polonia).

Prima repriză a meciului a fost destul de ștearsă, dar Real putea intra în avantaj la cabine, însă Rodrygo a șutat în bară.

În schimb, repriza a doua a fost mult mai animată. Real Madrid a deschis scorul în minutul 59, când Vinicius i-a pasat ideal lui Valverde în fața porții și acesta a îndeplinit o simplă formalitate.

În minutul 68 a ieșit la rampă Kylian Mbappe. Destul de șters până în acel moment, francezul a debutat cu gol la Real Madrid cu un șut imparabil, din pasa perfectă a lui Bellingham.

Pentru Real Madrid, aceasta este a șasea Supercupă a Europei câștigată, după cele din 2002, 2014, 2016, 2017 și 2022.

Carlo Ancelotti este primul antrenor care câștigă Supercupa Europei de 5 ori.

Real Madrid va debuta în noul sezon de La Liga pe 18 august, de la ora 22:30, în deplasare la Mallorca.

REAL MADRID - ATALANTA 2-0

90+3 - Final de meci!

90 - 2 minute suplimentare.

88 - Schimbare Real: Arda Guler intră în locul lui Vinicius.

84 - Schimbare Real: Brahim Diaz intră în locul lui Mbappe.

82 - Vinicius centrează periculos, mingea e deviată, dar se scurge prin fața liniei porții!

77 - Schimbare Real: Modric intră în locul lui Rodrygo.

74 - Rodrygo primește într-o poziție bună, dar șutul său e apărat de Musso.

68 - GOL REAL MADRID!!! Mbappe marchează primul său gol la Real cu un șut din 12 metri din pasa ideală a lui Bellingham!

61 - Vinicius scapă singur în careu, dar șutul său e scos de Musso!

59 - GOL REAL MADRID! Valverde bagă mingea în poartă din careu după o fază creată de Vinicius!

56 - Bellingham trage peste poartă din marginea careului cu piciorul stâng.

47 - Ce ocazie! Pasalic trimite periculos cu capul, dar Courtois scoate excelent în corner!

46 - Se reia jocul!

45 - Pauză!

45 - Ce ocazie! Rodrygo trage cu stângul din careu direct în bară!

42 - Vinicius vede cartonașul galben pentru proteste.

33 - Bellingham preia în careu și se lovește dur de portarul Musso. Englezul este avertizat.

27 - Ederson trage de la 25 de metri pe lângă poartă.

25 - Momente mai bune pentru Atalanta, care atacă de câteva minute.

15 - Mbappe are prima ocazie în tricoul Realului! Centrare din dreapta, mingea ajunge la francez, dar șutul său din centrul careului e blocat.

12 - Zappacosta se resimte și primește îngrijiri medicale.

6 - Real Madrid a început în ofensivă și s-a instalat în jumătatea adversă.

Info:

REAL MADRID (4-3-3): Courtois - Carvajal (cpt.), Militao, Rudiger, F. Mendy - Valverde, Tchouameni, Bellingham - Rodrygo, Mbappe, Vinicius
Rezerve: Lunin, Fran Gonzalez - Camavinga, Modric, Guler, Endrick, Vazquez, Vallejo, Ceballos, F. Garcia, Brahim, Jacobo Ramon
Antrenor: Carlo Ancelotti

ATALANTA (3-4-1-2): Musso - Djimsiti, Hien, Kolasinac - Zappacosta, De Roon (cpt.), Ederson, Ruggeri - Pasalic - De Ketelaere, Lookman
Rezerve: Carnesecchi, Rossi - Godfrey, Sulemana, Bakker, Cassa, Palestra, Retegui, Comi, Tornaghi, Manzoni, Vavassori
Antrenor: Gian Piero Gasperini

Meciul este televizat de Digi Sport și Prima Sport.

Real Madrid a câștigat Liga Campionilor după ce a învins-o pe Borussia Dortmund, iar Atalanta a trecut de Bayer Leverkusen în finala Europa League.