Manchester City câștigă Supercupa Europei la lovituri de departajare

Manchester City a câștigat Supercupa Europei după ce a învins FC Sevilla la loviturile de departajare, scor 5-4. În timpul regulamentar, scorul a fost 1-1.

Manchester City a preluat controlul jocului încă din primele minute, dar Sevilla a încercat să lovească pe contraatac.

Andaluzii au deschis scorul în minutul 25, când En-Nesyri a beneficiat de o centrare perfectă din stânga și a marcat cu capul.

Sevilla a mai avut câteva situații bune pe contraatac, dar nu a profitat de ele și City a egalat în minutul 63, când Palmer a punctat tot cu capul.

În cele din urmă, meciul a ajuns la lovituri de departajare, unde Manchester City s-a impus. Gudelj a ratat singurul penalti pentru andaluzi cu un șut în transversală, la ultima lovitură!

Pentru Manchester City, aceasta este prima Supercupă a Europei din palmares.

Manchester City - FC Sevilla 1-1, 5-4 la penaltiuri

Final de meci! City câștigă la loviturile de departajare după ce Gudelj ratează ultima execuție!

90+4 - Finalul timpului regulamentar! Avem lovituri de departajare!

85 - City domină total, dar Sevilla se apără bine.

63 - GOL CITY! Palmer marchează cu o lovitură de cap din fața porții după o centrare a lui Rodri!

62 - Lamela vede cartonașul galben.

50 - En-Nesiry primește excelent în careu, dar ratează singur cu portarul!

46 - Se reia jocul!

45 - Pauză!

33 - Bade vede cartonașul galben.

25 - GOL SEVILLA! En Nesyri profită de o centrare din stânga și deschide scorul cu o lovitură de cap din 7 metri!

8 - Ake reia periculos cu capul, dar Bounou respinge excelent!

7 - Palmer trage slab din afara careului în brațele lui Bounou.

Manchester City: Ederson - Walker, Akanji, Gvardiol, Ake - Rodri, Kovacic - Foden, Palmer, Grealish - Haaland
Rezerve: Ortega Moreno, Carson, Dias, Phillips, Stones, Laporte, Alvarez, Gomez, Perrone, Bobb, Lewis, McAtee
Antrenor: Pep Guardiola

Sevilla: Bounou - Navas, Bade, Gudelj, Acuna - Jordan, Rakitic - Ocampos, Lamela, Oliver Torres - En-Nesyri
Rezerve: Dmitrovic, Gattoni, Pedrosa, Montiel, Suso, Mir, Tecatito, Sow, Papu Gomez, Juanlu, K. Salas, M. Bueno
Antrenor: Jose Luiz Mendilibar

Manchester City a câștigat Champions League, iar FC Sevilla s-a impus în Europa League.

Meciul este televizat de Digi Sport 1, Prima Sport 1 și Orange Sport.