Sorana Cîrstea, calificare minunată în sferturile de finală de la US Open

Sorana Cîrstea a reușit o calificare splendidă în sferturile de finală de la US Open, după ce a trecut în optimi de campioana olimpică en-titre, Belinda Bencici din Elveția.

Favorita cu numărul 30 s-a impus în minimum de seturi, scor 6-3, 6-3, după o oră și 25 de minute.

O partidă per total controlată de sportiva noastră, ajunsă la 33 de ani, care s-a văzut cu un avans uriaș pe tabelă după doar 25 de minute, 5-0, profitând e drept și de multiplele erori neforțate ale lui Bencici, cap de serie 15 aici la New York.

Chiar dacă părea că setul secund va fi unul total schimbat, cu o Bencici care și-a mai ridicat nivelul simțitor, până la urmă greșelile au apărut din nou, iar Sorana a reușit să profite la maximum de această zi slabă a helvetei.

Este pentru a doua oară în cariera Soranei când ajunge într-un sfert de finală de Grand Slam, după acel episod din 2009, când ajungea în aceeași fază la Roland Garros și pierdea la Sam Stosur.

În runda următoare, Sorana va da piept cu Karolina Muchova din Cehia, favorita 10, finalistă la Roland Garros acum 2-3 luni, o sportivă în mare formă, care azi a dispus în trei seturi de Qiang Wang din China. Bilanțul cu Muchova e destul de clar, Sori a pierdut trei partide și a câștigat una până acum. Cea mai recentă întâlnire a avut loc la Montreal, când cehoaica s-a impus cu 7-5, 6-4.

Desfășurarea întâlnirii:

EXCEPȚIONALĂ VICTORIE SORANA CÎRSTEA!! EA AJUNGE ÎN SFERTURI LA US OPEN, DUPĂ UN DUBLU 6-3!!

22.24: Dar Bencici face breakul, nu poate închide meciul Sorana, mai așteptăm un game.

22.18: Break Sorana! 5-2, românca e la doar un pas de sferturi aici la Flushing Meadows!!

22.12: Revine incredibil în acest game Bencici, care a și căzut urât pe gleznă la un moment dat. L-a scăpat ușor printre degete Sorana, acest punct..

22.06: 4-1 pentru Sorana, după o dublă greșeală făcută de Bencici, extrem de afectată elvețianca..

22.02: 3-1 pentru românca de 33 de ani, serviciul rămâne unul foarte solid.

21.58: A avut și Sorana mingi de break acum, dar Bencici a rămas la timona game-ului.

21.53: 2-0 pentru Sorana, care a fost nevoită să salveze două mingi de break.

21.48: Break la zero reușit de Sorana Cîrstea la debutul setului 2!

SET SORANA! 6-3, excelentă această primă manșă pentru româncă, până la urmă.

21.39: Revenire importantă pentru Bencici, care vine la 3-5! Sorana trebuie să închidă acum acest set.

21.34: Pierde poate prea ușor acest serviciu Sorana, 2-5, încep oare puține emoții?

21.32: Dar Bencici punctează în fine pe tabelă, este 1-5.

21.26: Practic, Bencici nu există pe teren, atât de slab joacă! Este 5-0, după un nou game alb pentru româncă.

21.24: Sorana are 2 breakuri avans, 4-0, excelent start.

21.18: Sorana este bine, se duce la 3-0 pe tabelă, pe fondul și al unei evoluții slabe din partea lui Bencici, cu multe erori neforțate.

21.13: Început solid pentru Cîrstea, cu deplasare bună pe teren, blocând mingile excelent, 2-0!

21.06: Sorana întoarce de la 0-30 și face acest prim game cu multă stăpânire de sine.

ÎNCEPE PARTIDA! Sorana este la serviciu.

20.57: Cele două jucătoare au intrat pe teren, are loc tragerea la sorți pentru minge și teren. Va începe apoi încălzirea oficială.

20.43: Muchova câștigă decisivul cu 6-1 și este prima sfertfinalistă de la US Open. Ea este favorită 10 aici la New York. În maximum 15 minute o așteptăm pe Sorana!

20.00: Wang egalează situația pe tabelă, câștigă setul doi cu 7-5, așadar așteptarea pentru Sorana se va prelungi.

18.50: Muchova a luat primul set al întâlnirii cu Wang, 6-3.

Partida va fi a doua de pe arena Louis Armstrong, după întâlnirea dintre Karolina Muchova și Xinyu Wang.

Bencici ocupă locul 13 mondial la 26 de ani. Cîrstea are parte de acest meci tare după ce tocmai a eliminat-o într-un mod fabulos pe Elena Rybakina din Kazahstan, campioana de la Wimbledon, scor 6-3, 6-7 (6), 6-4.

Sorana Cirstea vs. Belinda Bencic Highlights | 2022 US Open Round 2

Elvețianca a trecut ultima dată de Lin Zhu, 7-6 (1), 2-6, 6-3, în turul trei. La capitolul întâlniri directe, Sorana și Bencici s-au mai duelat de 3 ori, românca având un avans de 2-1. Ultima dată s-a impus însă Belinda, scor 2-1, chiar la US Open anul trecut, în turul 2. Victoriile Soranei au venit la Cincinnati în 2022 și la Melbourne în 2021.

Casele de pariuri o văd favorită pe Bencici, care are o cotă de 1,53-1,61 la victorie. Cîrstea este cotată cu 2,35 până la 2,50 să obțină calificarea în sferturi la New York.

Sorana a câștigat 73,8 la sută din jocurile pe serviciul ei, dar are un procentaj slab la retur, cu un procent de reușită de 32,3 la sută, la acest turneu.