CFR Cluj a învins-o pe Slavia la Praga

CFR Cluj a obținut o victorie mare, joi seara, în etapa a treia a Grupei G din Conference League.

Campioana României s-a impus cu 1-0 în deplasarea de la Praga cu Slavia.

Formația antrenată de Jindrich Trpisovsky a controlat prima repriză, în care a lovit de două ori bara și a avut alte câteva ocazii importante, însă golul a fost semnat de campioana României.

Rangel Janga, cu primul său gol în tricoul clujenilor, a punctat în minutul 45, cu o reluare din câțiva metri, la capătul unei centrări din partea stângă a lui Roger.

Cehii au continuat să atace și în partea secundă, însă s-au lovit de un incredibil Scuffet, care a făcut adevărate minuni în poarta clujenilor.

După rezultatele din această etapă, clasamentul în Grupa G se prezintă astfel:

1. FC Balkani 4p (7-7)
  2. Sivasspor 4p (5-5)
  3. Slavia 4p (4-4)
  4. CFR Cluj 4p (2-2)

Săptămâna viitoare, CFR Cluj va juca din nou cu Slavia Praga, dar de această dată pe teren propriu.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea meciului dintre Slavia Praga și CFR Cluj, contând pentru etapa a treia a Grupei G din Conference League:

Slavia Praga - CFR Cluj 0-1 (Janga '45)

'90+6 - Finalul meciului.

'90+5 - Portarul cehilor iese din poartă, dar Malele nu nimerește spațiul porții.

'90 - Cinci minute de prelungiri pentru această repriză secundă.

'85 - Sor reia imprecis cu capul la o centrare a lui Usor.

'84 - Boateng are o intervenție excelentă la o acțiune periculoasă a lui Ewerton.

'77 - Dublă schimbare la CFR Cluj: ies Deac și Yeboah, intră Braun și Buș.

'76 - Ce ocazie! Scuffet scoate de sub bară la un șut al lui Traore!

'71 - Usor trimite mult peste poarta clujenilor.

'69 - Schimbare la clujeni: iese Janga, intră Malele.

'63 - Italianul din poarta lui CFR Cluj face un meci mare. Scuffet prinde cu siguranță un șut al lui Usor.

'61 - Scuffet respinge la un șut din lovitură liberă al lui Ewerton.

'53 - Yeboah reia cu capul pe lângă poartă.

'51 - Muhar are o intervenție energică la mijlocul terenului și primește cartonașul galben.

'49 - Scuffet are o nouă intervenție bună la un șut frumos al lui Olayinka.

A început repriza secundă

'45+4 - Finalul primei reprize.

'45 - Prima repriză va fi prelungită cu trei minute.

'45 - GOOOL CFR CLUJ !!! Roger centrează din partea stângă, iar Janga apare la locul potrivit și îl învinge pe portarul cehilor cu un șut din câțiva metri !!!

'41 - Usor reia peste poartă dintr-o poziție ideală!

'41 - Bară Slavia! Provod izbește bara cu un șut de la distanță!

'40 - Camora centrează, Deac reaia cu capul, însă mingea se duce departe de poartă.

'35 - Minute bune ale gazdelor, care au pus stăpânire pe joc, în timp ce clujenii abia mai reușesc să treacă de jumătatea terenului.

'32 - Yuri își ține adversarul și se alege cu un cartonaș galben.

'29 - Usor trimite de la distanță, dar Scuffet reține cu siguranță.

'24 - Bară Slavia! Olayinka șutează, Tecl deviază, iar mingea lovește bara!

'20 - Scuffet reține șutul trimis de Doudera.

'12 - Ce ocazie! Scuffet scoate fantastic la o lovitură de cap trimisă de Olayinka.

'11 - Camora respinge la o acțiune periculoasă de atac a cehilor.

'3 - Yuri reia peste poartă la o centrare din corner.

INFO: În celălalt meci al grupei, FC Ballkani s-a impus pe terenul lui Sivaspor cu 4-3.

ora 22:00 - A început meciul

Meciul se joacă la Praga și este televizat de Pro Arena.

După două etape jucate în Grupa B, CFR Cluj are un punct, în timp ce Slavia Praga a strâns 4 puncte.

ECHIPELE:

Slavia Praga: Kolar - Doudera, Kacharaba, Ousou, Jurasek - Sevcik, Tiehi - Usor, Provod, Olayinka - Tecl.
Antrenor: Jindrich Trpisovsky.

CFR Cluj: Scuffet - Manea, Yuri, Kolinger, Camora - Deac, Boateng, Muhar, Roger - Janga, Yeboah.
Antrenor: Dan Petrescu.

Arbitru: Fabio Maresca (Italia).