Simona Halep se califică în optimi la Toronto

Simona Halep s-a calificat în optimile de la Toronto după ce a învins-o pe chinezoaica Shuai Zhang.

Sportiva noastră a trecut în două seturi de ocupanta locului 45 WTA, pe care a învins-o cu 6-4, 6-2.

Simona a început meciul în forță, a condus cu 3-0, dar apoi a fost egalată la patru. Totuși, Simona a avut nervii tari și a luat primul set.

Apoi, în setul secund nu a mai avut nicio problemă și a obținut o calificare lejeră în optimile de finală.

Pentru Simona aceasta a fost a șasea victorie contra lui Zhang în șase confruntări.

În optimile de finală, Simona se va duela cu învingătoarea dintre Jil Teichamann (21 WTA) și Anett Kontaveit (2 WTA).

Partida din optimi va avea loc joi, de la o oră care nu a fost anunțată momentan de organizatori.

Urmăriți în direct pe SpotMedia.ro desfășurarea meciului Simona Halep - Shuai Zhang, din turul 2 de la Toronto.

SIMONA HALEP - SHUAI ZHANG 6-4, 6-2

22:28: Victorie! Simona e în optimi!

22:24 - Game pentru Zhang, iar acum Simona servește pentru victorie.

22:21 - Game lejer pentru Simona, iar scorul este 5-1.

22:17 - Simona face break și e tot mai aproape de victorie.

22:15 - Scorul devine 3-1 pentru Simona după un game bun.

22:09 - Simona ratează șansa de a face break, scorul este 2-1.

22:05 - Game fără emoții pentru Simona, scorul este 2-0.

22:02 - Simona începe setul secund cu un break.

21:59 - Game echilibrat, dar Simona își face serviciul, are nervii tari și câștigă setul!

21:53 - Simona face break și servește pentru câștigarea setului.

21:50 - Zhang face break și scorul este 4-4.

21:45 - Zhang a echilibrat jocul, scorul este 4-3.

21:43 - Game echilibrat și scorul este 4-2.

21:37 - Zhang își face serviciul, scorul este 3-2.

21:33 - Zhang face break, scorul este 3-1.

21:28 - Simona mai face un break, iar scorul este 3-0!

21:23 - Game fără emoții pentru Simona, iar scorul este 2-0.

21:20 - Simona începe excelent meciul, cu un break!

21:20 - Meciul începe cu Zhang la serviciu.

Shuai Zhang ocupă locul 45 WTA și a fost învinsă anul acesta la Madrid de Simona Halep.

Simona Halep și Shuai Zhang s-au mai întâlnit de cinci ori până acum, scorul fiindu-i favorabil jucătoarei noastre, cu 3-2:

2012, Indian Wells: 6-1, 6-1 pentru Halep
2016, Australian Open: 6-4, 6-3 pentru Zhang
2016, Beijing: 6-0, 6-3 pentru Zhang
2019, Wimbledon: 7-6 (4), 6-1 pentru Halep
2022, Madrid: 6-2, 6-4 pentru Halep