Simona Halep, învinsă în sferturi la Moscova

Simona Halep a fost învinsă, vineri, în sferturile de finală ale turneului Kremlin Cup de la Moscova.

Tenismena noastră a pierdut confruntarea cu Maria Sakkari în două seturi aproape identice, cu 4-6, 4-6, după o oră și 45 de minute.

Prezența în sferturile de finală ale turneului din capitala Rusiei îi va aduce Simonei un cec în valoare de 15.500 de dolari.

Vezi: Reacția oferită de Maria Sakkari după victoria cu Simona Halep

A fost prima întâlnire directă între Simona Halep și Maria Sakkari, una controlată de jucătoarea din Grecia, aflată într-o formă impresionantă în acest sezon.

Sportiva din Grecia, dublă semifinalistă de Grand Slam în acest an, a fost mai agresivă și a făcut diferența cu forehandul.

Sakkari a condus cu 5-2 în primul set, respecitv 5-1 în actul secund, dar a închis ambele seturi cu mari emoții.

Pentru Simona urmează Transylvania Open de la Cluj-Napoca (26-31 octombrie), ultimul ei turneu din acest an.

De partea cealaltă, Maria Sakkari o va întâlni în semifinalele de la Moscova pe Ekaterina Alexandrova.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea meciului dintre Simona Halep și Maria Sakkari, din sferturile de finală ale turneului Kremlin Cup de la Moscova.

Simona Halep - Maria Sakkari 4-6, 4-6

ora 17:42 - Sakkari izbutește breakul și câștigă meciul

Sakkari ratează și cel de-al doilea serviciu pentru meci, iar Simona va servi pentru a egala la 5. Ce revenire ar fi!

Serviciu excelent pentru Simona, care leagă două game-uri consecutive și pune presiune pe Sakkari.

Simona salvează o minge de meci, apoi face breakul și rămâne în joc.

Un nou break pentru Sakkari, care va servi pentru calificarea în semifinale.

Sportiva din Grecia traversează o perioadă excelentă și controlează categoric jocul.

Simona reușește primul game al ei din setul doi.

INFO: Este prima întâlnire directă între Halep și Sakkari.

Sakkari își consolidează breakul și se desprinde în acest set secund.

Break în contul grecoaicei, care dictează ritmul în aceste momente.

Game alb reușit de Sakkari în startul setului doi.

Simona salvează patru mingi de set, dar nu mai poate face nimic la cea de-a 5-a, iar Maria Sakkari își adjudecă primul set după 57 de minute.

Simona izbutește breakul și urmează la serviciu pentru 5-5.

Game Simona, dar sportiva noastră va trebui acum să izbutească breakul pentru a rămâne în set.

Sakkari revine de la 0-30 și se află la doar un game distanță de câștigarea primului set.

INFO: Câștigătoarea acestui sfert de finală o va întâlni în semifinale pe Ekaterina Alexandrova (locul 37 WTA).

Simona anulează o minge de 1-5 și apoi își câștigă serviciul.

Alte două mingi de break salvate de Sakkari, care face 4-1.

Primul break al întâlnirii este reușit de Maria Sakkari, iar grecoaica va servi pentru a se distanța la 4-1 în acest prim set.

Două mingi de break salvate de Sakkari, care își face serviciul în cele din urmă.

Simona închide game-ul cu un as și egalează la 1.

Grecoaica își face serviciul și câștigă primul game al meciului.

Vezi și: Surpriză la Moscova: Principala favorită a fost eliminată - Cu cine ar putea juca în semifinale Simona Halep

INFO: Într-un alt sfert de finală de la Moscova, încheiat în urmă cu câteva momente, Anett Kontaveit a trecut cu ușurință de Garbine Muguruza, scor 6-1, 6-1, după numai 48 de minute. Jucătoarea din Estonia o va întâlni în semifinale pe Marketa Vondrousova.

ora 15:58 - A început meciul.

Meciul este televizat de postul Digi Sport 2.

Simona ocupăt locul 19 în clasamentul WTA, în timp de adversara ei din Grecia se află pe poziția a 7-a.

Cele două nu s-au mai întâlnit până acum.

Kremlin Cup 2021 face parte din categoria WTA 500 și se desfășoară în perioada 18-24 octombrie.

Urmărește-ne pe Facebook 👇 și află cele mai tari știri despre Simona Halep!