Simona Halep avansează în optimi la Wimbledon

Simona Halep a ajuns, sâmbătă, la 10 victorii consecutive la Wimbledon.

Campioana din 2019 a trecut în turul trei de poloneza Magdalena Frech (locul 92 WTA), aflată pentru prima oară în carieră în această fază la un Grand Slam.

6-4, 6-1 este scorul cu care Simona Halep s-a impus în meciul jucat astăzi pe terenul numărul 2 din cadrul complexului All England Lawn Tennis and Croquet Club.

Doar o oră și 7 minute a durat confruntarea dintre cele două.

Simona a început excelent partida și s-a desprins aproape imediat la 4-0, adjudecându-și primul act cu 6-4.

Setul doi a fost dominat chiar și mai categoric de Simona, care a obținut o victorie lejeră și și-a asigurat prezența în săptămâna a doua de la Wimbledon.

În optimile de finală, Simona o va întâlni pe câștigătoarea meciului dintre favorita numărul 4, Paula Badosa, și favorita numărul 25, Petra Kvitova.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea meciului dintre Simona Halep și Magdalena Frech, din turul trei de la Wimbledon:

Simona Halep - Magdalena Frech 6-4, 6-1

BREAK, SET ȘI MECI SIMONA HALEP

Tenismena noastră își face serviciul și este la un game de victorie.

Simona face al treilea break consecutiv și ia o opțiune serioasă la câștigarea meciului.

3-1 pentru Simona, care de această dată își consolidează breakul.

Simona trece din nou în față, cu un nou break.

Rebreak izbutit de sportiva din Polonia.

Simona începe și setul doi în aceeași manieră în care a început și meciul, cu break.

Game la 0 și Simona câștigă primul set cu 6-4, după 34 de minute.

Frech și-a crescut nivelul de joc și se apropie la doar un game de Simona, care va servi însă a doua oară pentru câștigarea setului.

INFO: Magdalena Frech are 24 de ani și un singur turneu WTA câștigat în carieră, anul trecut la Thoreau Tennis Open. Prezența în turul trei la Wimbledon reprezintă cea mai bună performanță din carieră la un Grand Slam.

Break izbutit de Frech și setul continuă.

Game la 0 pentru poloneză.

Sportiva română închide repede serviciul și mai are nevoie de doar un game pentru a-și adjudeca primul set.

Frech servește bine și câștigă primul ei game din meci.

Simona duce scorul la 4-0 și pare într-o dispoziție de joc excelentă.

Ce început de meci pentru Simona, care reușește încă un break.

INFO: Câștigătoarea acestei întâlniri va juca în runda următoare cu învingătoarea partidei dintre Paula Badosa și Petra Kvitova.

Tennismena noastră își consolidează breakul obținut în primul game al meciului.

Simona începe excelent meciul, cu un break.

ora 17:15 - A început meciul.

Meciurile de la Wimbledon sunt televizate de Eurosport.

Simona ocupă locul 18 în clasamentul WTA, în timp ce adversara ei din Polonia se află pe poziția 92.

Simona și Magdalena s-au mai întâlnit de două ori până acum, ambele dispute fiind câștigate de sportiva noastră.

Wimbledon 2022 se desfășoară în perioada 27 iunie - 10 iulie.

Urmărește-ne pe Facebook 👇 și află cele mai tari știri despre Simona Halep!