Simona Halep, eliminată în primul tur de la US Open de Daria Snigur

Simona Halep a fost eliminată în primul tur de la US Open de ucraineanca Daria Snigur.

Tânăra jucătoare de pe locul 124 WTA s-a impus în trei seturi, scor 6-2, 0-6, 6-4.

Simona a început ezitant meciul, a fost pasivă, nu și-a asumat riscuri și a pierdut primul set în 31 de minute.

Apoi, în setul secund a defilat și a avut nevoie de doar 24 de minute să intre în decisiv și totul părea să intre în normalitate.

După un început echilibrat în decisiv, Simona a coborât din nou nivelul, Snigur a prins tot mai multă încredere și astfel a produs cea mai mare surpriză a competiției.

După acest rezultat, Simona este momentan pe locul 7 în clasamentul WTA Live, dar riscă să iasă chiar din top 10.

Anul trecut, Simona a pierdut în optimi în fața Elinei Svitolina la US Open. Simona a mai piredut în turul 1 la US Open în 2010, 2017 și 2018.

Momentan, Simona nu are niciun turneu în calendarul din toamnă la care să confirme participarea.

SIMONA HALEP - DARIA SNIGUR 2-6, 6-0, 4-6

22:55 - Final de meci! Simona e eliminată!

22:50 - Simona salvează două mingi de meci, dar rezistă! E 5-4, iar acum Snigur servește pentru victorie din nou.

22:45 - Simona face break și rămâne în set!

22:41 - Simona își face serviciul, dar acum Snigur servește pentru victorie.

22:38 - Snigur face 5-1, iar Simona servește acum pentru a rămâne în meci.

22:32 - Snigur face break și are 4-1. Simona greșește tot mai mult.

22:27 - Snigur joacă tot mai bine și are 3-1.

22:22 - Simona își face serviciul, scorul este 2-1.

22:19 - Snigur își face serviciul cu emoții și are 2-0.

22:15 - Snigur face break în startul setului decisiv.

22:08 - Simona defilează în setul secund pe care îl câștigă cu 6-0!

22:05 - Game alb pentru Simona, scorul este 5-0.

22:04 - Simona mai face un break, are 4-0 și dă semne de revenire solidă.

21:59 - Simona e tot mai precisă și are 3-0.

21:57 - Simona face break și are 2-0.

21:53 - Simona își face serviciul în startul setului secund.

21:45 - Snigur se impune în primul set cu 6-2!

21:41 - Simona salvează două mingi de set, dar acum Daria servește pentru a lua primul set.

21:38 - Simona e pasivă pe teren, iar scorul este 5-1.

21:35 - Simona are probleme, joacă slab, iar Snigur mai face un break și are 4-1.

21:31 - Simona face reabreak și scorul este 3-1.

21:27 - Snigur mai face un break și are 3-0.

21:21 - Snigur își face serviciul și are 2-0.

21:18 - Snigur face break în primul game.

21:15 - A început meciul!

21:10 - Meciul va începe cu Simona la serviciu.

Simona ocupă locul 7 WTA, iar Snigur este pe 124.

Snigur este o tânără jucătoare, care în urmă cu trei ani a câștigat turneul de la Wimbledon în proba junioarelor.

Dacă va trece de Daria Snigur, Simona se va duela în turul 2 cu învingătoarea dintre Magdalena Frech (103 WTA) / Rebecca Marino (106 WTA).

Anul trecut, Simona a pierdut în optimi cu Elina Svitolina.