România ratează în prelungiri calificarea la barajul pentru Campionatul Mondial U20

România a ratat calificarea la barajul pentru Campionatul Mondial U20 după ce a pierdut cu Slovacia, scor 0-1, în ultimul meci din grupele EURO U19.

Țara noastră a terminat astfel grupa pe locul patru și a ratat prezența la baraj.

Partida cu Slovacia a fost echilibrată, dar echipa noastră s-a retras mult pe final, iar adversarii au venit peste noi în valuri.

Golul victoriei Slovaciei a venit în minutul 90+5, după o fază fixă, prin Griger.

Echipa noastră a pierdut astfel toate cele trei meciuri de la Campionatul European U-19.

Campionatul Mondial U20 va avea loc anul viitor în Indonezia.

ROMÂNIA - SLOVACIA 0-1

90+8 - Final de meci!

90+5 - GOL SLOVACIA! Slovacii marchează prin Griger după un corner în ultimul minut și ratăm calificarea!

90 - 5 minute suplimentare. Slovacii atacă în valuri.

86 - Corner pentru Slovacia, scăpăm și după această fază.

83 - Schimbare România: Sârbu intră în locul lui Rareș Ilie.

81 - Slovacii atacă în valuri în acest final de meci. Avem nevoie de o remiză.

76 - Popa are o intervenție excelentă la o centrare din partea dreaptă.

69 - Ce ocazie! Popa ne salvează la o lovitură de cap periculoasă pe care scria gol!

62 - Schimbări România: Sali și Bodișteanu intră în locul lui Andrei și Radaslavescu.

58 - Popa salvează ideal într-o situație de unu la unu.

56 - Radaslavescu trage din marginea careului pe centrul porții.

50 - Slovacii sunt mai periculoși în startul părții secunde.

46 - Se reia jocul!

Schimbare România: Andronache intră în locul lui Chirițoiu.

45 - Pauză!

45 - Holly reia alături dintr-o poziție bună din centrul careului nostru.

39 - Jambor vede cartonașul galben.

33 - Chirițoiu primește în careu, dar trage slab pe jos din 14 metri.

27 - Radaslavescu preia greșit în careu într-o situație bună.

20 - România e echipa mai bună în startul meciului, avem posesia.

12 - România ajunge în careul advers, dar se ridică fanionul pentru ofsaid.

9 - Halabrin trage mult pe lângă poarta noastră de la 30 de metri.

4 - Avem posesia în startul meciului, dar nu prea trecem de centru.

Info:

România: R. Popa (cpt.) - Coubiș, Gergely, Dănuleasa, Pîrvulescu - Pandele, Ciuciulete - Doru Andrei, Radaslavescu, R. Ilie - Chirițoiu

Rezerve: Borbei - Pantea, Sîrbu, Bodișteanu, Andronache, Radu, Tănasă, Sali, N. Popescu

Slovacia: Hrdina - Micuda, Kosa, Ujlaky, Kopasek - Halabrin, Oravec, Holly - Gazi, Jambor (cpt.), Sliacky
Rezerve: Balaz - Sikula, Luka, Snajder, Gajdos, Szolgai, Misovic, Griger, Sauer

România are nevoie de cel puțin un egal pentru a merge la barajul pentru Cupa Mondială U-20.

Ambele echipe au pierdut în primele două etape cu Franța și Italia.