România, învinsă de Grecia la primul meci cu Edi Iordănescu selecționer

Echipa națională a României a fost învinsă Grecia, scor 1-0, într-un meci amical, primul cu Edi Iordănescu pe banca tehnică.

Partida de pe stadionul Steaua a fost dominată teritorial de echipa noastră, care a avut posesia, însă ocaziile au fost destul de puține.

Mitriță a tras puțin pe lângă poartă în minutul 16, iar apoi grecii au reușit să înscrie șase minute mai târziu, însă reușita lui Glakoumakis a fost anulată pentru o presupusă poziție de ofsaid.

În cele din urmă, elenii au deschis scorul în minutul 39, după o fază frumoasă finalizată de Bouchalakis cu o lovitură de cap la care Florin Niță nu a putut interveni.

Jocul României s-a înviorat în ultima jumătate de oră după ce pe teren au intrat Octavian Popescu, Florin Tănase și Andrei Ivan. Rus a fost aproape de gol în minutul 70, când a trimis cu capul în bara laterală. Două minute mai târziu, el a reluat din nou periculos și a consemnat primul șut pe poartă al României.

Echipa noastră nu a avut forța necesară pentru a obține egalarea și a pierdut acest meci. Șansa revanșei va fi marți, în amicalul din deplasare cu Israel.

ROMÂNIA - GRECIA 0-1

90+4 - Final de meci!

90 - 4 minute suplimentare.

88 - Schimbare România: Drăgușin intră în locul lui Rus.

82 - Răzvan Marin trage în zid din lovitură liberă.

75 - Schimbări România: Mihăilă și Toșca intră în locul lui Camora și Bordeianu.

72 - Rus reia din nou cu capul, portarul scoate de lângă bară!

70 - Bară România! Rus reia cu capul după o centrare din partea dreaptă, dar mingea lovește bara laterală!

70 - Mantalos vede cartonașul galben.

67 - Corner pentru România, dar Ivan trage mult peste poartă din unghi.

62 - Schimbări România: Tavi Popescu, Ivan și Tănase intră în locul lui Pușcaș, Maxim și Mitriță.

58 - Marin trage din afara careului, dar mingea se duce peste poartă!

51 - Maxim primește în careu, dar trage din unghi în blocaj.

46 - Se reia meciul!

45 - Pauză!

39 - GOL GRECIA!!! Bouchalakis deschide scorul cu o lovitură de cap din 8 metri după o pasă din partea dreaptă!

37 - Momente mai slabe pentru echipa noastră, care trece greu de centrul terenului.

30 - Contraatac pentru greci, dar Pelkas trage puțin alături.

22 - GOL ANULAT GRECIA!!! Niță respinge excelent o minge, dar aceasta ajunge la un adversar care recentrează spre Glakoumakis și acesta marchează! După câteva momente de confuzie, golul e anulat pentru un presupus ofsaid!

16 - Ce ocazie! Mitriță trage din unghi, dar mingea se duce puțin pe lângă poartă!

12 - Rațiu greșește din nou o pasă simplă. E cel mai slab jucător până acum.

9 - Cicâldău trage din afara careului, dar mingea se duce mult peste poartă.