România pierde și cu Bosnia în Liga Națiunilor

Naționala României a pierdut și cel de-al doilea meci jucate în noua ediție a Ligii Națiunilor.

După înfrângerea de sâmbătă cu Muntenegru, „tricolorii” au fost învinși marți seara de Bosnia și Herțegovina, scor 1-0.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Prevljak, în minutul 69, după o respingere în față a lui Niță.

Edi Iordănescu a efectuat șapte modificări în echipa de start față de meciul cu Muntenegru și a trecut chiar și la un sistem 3-5-1-1, însă "tricolorii" au înregistrat un nou rezultat dezamăgitor.

Meciul de la Zenica, început cu o întârziere de 20 de minute din cauza condițiilor meteorologice, a fost echilibrat, iar ocaziile mai mari i-au aparținut naționalei noastre.

Pușcaș și Burcă au trecut pe lângă deschiderea scorului în prima repriză, în timp ce Maxim, Răzvan Marin și Camora au avut ocazii bune în mitanul secund.

Golul a venit însă în poarta lui Niță, în minutul 69, când Prevljak a profitat de o respingere greșită a goalkeeperului nostru și a marcat din câțiva metri.

Pe final, Edi Iordănescu i-a aruncat în teren pe Ivan, Tănase sau Alibec, însă tabela nu s-a mai modificat.

O nouă înfrângere dureroasă pentru naționala României, care ocupă ultimul loc în grupa din Liga Națiunilor, după două etape:

1. Finlanda 4p
  2. Bosnia 4p
  3. Muntenegru 3p
  4. România 0p

Pentru "tricolori" urmează confruntarea cu Finlanda, programată sâmbătă în Giulești.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea meciului dintre reprezentativele naționale ale Bosniei și Herțegovinei și României, din Liga Națiunilor:

Bosnia și Herțegovina - România 1-0 (Prevljak '69)
*refresh pentru actualizarea paginii

'90+4 - Finalul meciului.

'90+2 - Sehic reține la o minge trimisă de Cicâldău direct pe poartă dintr-o lovitură liberă.

'90 - Repriza secundă va fi prelungită cu patru minute.

'87 - Alibec trimite un călcâi magnific pentru Cicâldău, dar mijlocașul român este neinspirat și pierde mingea.

'85 - Chiricheș intervine și respinge o acțiune periculoasă a gazdelor.

'84 - Cicâldău centrează bine, dar fundașii bosnieni resping la fel de bine.

'81 - Ultima schimbare și la gazde: iese Stevanovic, intră Besic.

'81 - Edi Iordănescu face si ultima schimbare: iese Manea, intră Hanca.

'74 - Patru modificări în naționala României: ies Maxim, Răzvan Marin, Rus și Pușcaș, intră Ivan, Alibec, Octavian Popescu și Tănase.

'71 - Pușcaș reia cu capul peste poartă după un corner al lui Răzvan Marin.

'69 - GOL BOSNIA !!! Niță respinge în față la o centrare din partea stângă, iar Prevljak împinge mingea în poartă !!!

'67 - O nouă schimbare la gazde: iese Civic, intră Kolasinac.

'65 - Ahmedhodzic înscrie cu capul, dar golul este anulat pentru fault la portar.

'54 - Camora reia pe lângă poartă dintr-o poziție promițătoare.

'54 - Răzvan Marin trimite în tribune cu un șut de la marginea careului.

'53 - Maxim șutează în blocajul unui adversar.

'46 - Triplă schimbare în naționala Bosniei: ies Dzeko, Prcic și Cimirot, intră Prevljak, Hadziahmetovic și Pjanic.

Începe repriza secundă.

'45+1 - Finalul primei reprize!

'45 - Prima repriză va fi prelungită cu un minut.

'45 - Bară România! O centrare din partea stângă cade pe bara porții apărate de Sehic!

'44 - Niță prinde în doi timpi la un șut al lui Dzeko.

'41 - Manea este blocat de Ahmedhodzic în momentul în care încerca să centreze.

'37 - Ce ocazie! "Tricolorii" trec din nou pe lângă deschiderea scorului. Pușcaș trimite slab cu capul din poziție ideală, iar apoi Burcă trimite puțin pe lângă poartă!

'35 - O singură ocazie importantă până în acest minut, cea a lui Pușcaș.

'24 - Niță reține la o centrare periculoasă a lui Civic.

'22 - Ahmedhodzic reia imprecis cu capul dintr-o poziție bună.

'19 - Ce ocazie! Pușcaș primește o pasă de la un adversar, driblează portarul, dar șutul său spre poartă este respins de fundașul Ahmedhodzic!

'16 - Răzvan Marin șutează de la distanță, dar mingea se duce mult pe lângă poarta gazdelor.

'12 - Burcă respinge bine la o centrare, iar Niță reține apoi din fața lui Dzeko.

'5 - Neînțelegere între Chiricheș și Niță, dar scăpăm cu fața curată.

22:05 - Startul meciului.

21:58 - Jucătorii pătrund în sfârșit pe teren.

21:50 - Echipele n-au intrat nici până cum pe teren. Comentatorii Antena 1 anunță că este nevoie de un fax de la UEFA pentru a permite startul meciului, un fax care ar transmite că nu va începe o furtună.

INFO: Start întârziat de meci dintr-un motiv pe care încă nu-l cunoaștem. La Zenica a plouat torențial până acum câteva minute, dar acum s-a oprit.

Vezi și: Muntenegru a pierdut clar în Finlanda, la trei zile după ce a învins fără emoții România

INFO: 7 schimbări în echipa de start a României față de cea folosită în Muntenegru.

Meciul se joacă la Zenica și este televizat în România de postul Antena 1.

În prima etapă din Liga Națiunilor, România a fost învinsă de Muntenegru cu 2-0, în timp ce Bosnia a remizat în Finlanda, scor 1-1.

ECHIPELE:

BOSNIA și HERȚEGOVINA: 12. Šehić – 4. Sušić, 16. Ahmedhodžić, 6. Saničanin, 2. Ćivić – 21. Prcić, 13. Cimirot, 14. Gojak – 20. Stevanović, 11. Džeko-cpt., 23. Duljević.
Rezerve: 1. Vasilj, 22. Ćetković – 3. Danilović, 5. Kolašinac, 7. Bešić, 8. Bilbija, 9. Prevljak, 10. Pjanic, 15. Hotić, 17. Menalo, 18. Hadžiahmetović, 19. Miličević.
Selecționer: Ivaylo Petev.

ROMÂNIA: 1. Niță – 4. Manea, 17. Rus, 6. Chiricheș-cpt., 15 Burcă, 3. Camora – 14. M. Marin, 8. Cicâldău, 18. R. Marin – 10. Maxim – 9. Pușcaș.
Rezerve: 12. Moldovan, 16. Târnovanu – 2. Rațiu, 5. Crețu, 7. Alibec, 11. Bancu, 13. Mihăilă, 19. Tănase, 20. Hanca, 21. Popescu, 22. Sorescu, 23. Ivan.
Selecționer: Edward Iordănescu.

Arbitru: Sascha Stegemann (Germania).