Liga Campionilor: FCSB defilează contra lui Virtus

FCSB și-a asigurat calificarea în turul 2 preliminar din Liga Campionilor încă din prima manșă, după ce a câștigat categoric contra celor de la Virtus, scor 7-1.

Roș-albaștrii au tratat serios meciul și au deschis scorul după doar 6 minute, prin Darius Olaru, din penalty. Căpitanul roș-albaștrilor a făcut dubla patru minute mai târziu, cu un șut superb din afara careului.

Daniel Popa a marcat și el primele goluri în tricoul FCSB. Mai întâi în minutul 22, când a driblat portarul, iar apoi cinci minute mai târziu, după ce a făcut șah mat apărarea adversă dintr-o singură mutare.

Popa a avut și rol de pasator și l-a găsit excelent la golul de 5-0 pe Darius Olaru, în minutul 37.

FCSB nu a forțat în partea secundă, dar David Miculescu a marcat și el în minutele 70 și 73.

Virtus a punctat și ea în partea secundă, prin Battistini în minutul 86, după ce a fost scăpat din marcaj de Kiki.

Manșa retur va avea loc marțea viitoare, de la ora 20:30.

În turul 2, FCSB va juca împotriva lui Maccabi Tel Aviv.

VIRTUS - FCSB 1-7

90+2 - Final de meci!

86 - GOL VIRTUS! Battistini marchează după ce e scăpat din marcaj de Kiki!

79 - David Kiki vede cartonașul galben.

73 - GOL FCSB! Miculescu face 7-0 cu un șut plasat din pasa lui Edjouma!

70 - GOL FCSB! Miculescu e atent la o minge respinsă după un șut al lui Popa și face 6-0!

69 - Popa reia spectaculos, dar portarul advers scoate.

61 - Schimbare FCSB: Lixandru intră în locul lui Olaru.

55 - Phelipe trage din unghi, dar trimite alături!

46 - Se reia jocul!

Schimbări FCSB: Miculescu, Antwi, Dawa și Alhassan intră în locul lui Crețu, Băluță, Șut și Ngezana.

45 - Pauză!

37 - GOL FCSB! Darius Olaru face 5-0 din pasa lui Popa!

36 - Olaru trage cu efect cu piciorul stâng, dar mingea se duce alături.

31 - Malcom Edjouma trage din afara careului, mingea se duce puțin peste poartă.

27 - GOL FCSB! Daniel Popa primește în careu, driblează doi adversari printr-o fentă și înscrie cu un șut plasat!

22 - GOL FCSB! Daniel Popa face 3-0 cu un șut cu piciorul stâng după ce driblează portarul și trage din unghi!

13 - Daniel Popa e aproape de gol, dar șutul său e deviat în corner! Se poate acorda din nou penalty, dar jocul continuă!

10 - GOL FCSB!!! Darius Olaru face 2-0 cu un șut superb din afara careului! Mingea lovește transversala și intră în plasă!

6 - GOL FCSB! Darius Olaru deschide scorul din penalty!

5 - Intervine arbitrajul video și FCSB primește penalty!

3 - FCSB trebuia să primească penalty după o intrare asupra lui Popa, dar jocul continuă.

2 - Ce ocazie! Olaru îl găsește ideal pe Băluță în careu, acesta trage la colțul scurt, dar mingea e scoasă în corner!

Virtus: Passaniti - Pupeschi, Rinaldi, De Lucia - Battistini, Montanari, Golinucci, Sabato - Buonocunto, Vallocchia - Benincasa

Rezerve: De Angelis, Gentillini, Piovaccari, Lombardi, Tortori, Gori, Muggeo, Ceccaroli, Angeli, Ciacci, Rizzo

FCSB: Târnovanu - Crețu, Ngezana, Haruț, Kiki - Șut, Edjouma - Băluță, Olaru, Phelipe - Popa

Rezerve: Vlad, Dawa, Miculescu, Lixandru, Antwi, Radunovic, Alhassan

Meciul este televizat de Prima Sport și Digi Sport.