Liga Campionilor: FCSB remizează cu Sparta Praga după un meci cu final de infarct

FCSB a terminat la egalitate în deplasare cu Sparta Praga, scor 1-1, în prima manșă din turul 3 preliminar al Ligii Campionilor.

Campioana României a încercat să se organizeze cât mai bine, iar în prima repriză a avut trei ocazii de a marca, prin Băluță, Șut și Miculescu. Cea mai mare a fost a lui Șut, care a driblat portarul în marginea careului, dar apoi a tras imprecis și mingea nu a intrat în poartă.

În schimb, Sparta Praga a fost periculoasă doar la faze fixe, dar Târnovanu a trăit prima parte fără mari emoții.

În partea secundă, FCSB a fost din nou aproape de gol după o recuperare a lui Alexandru Băluță în careu. A fost însă egoist și, în loc să-i paseze lui Olaru, a șutat alături.

Golul de 1-0 a venit însă în minutul 61, când Olaru a bătut bine un corner, iar Dawa a trimis cu capul la colțul scurt.

Egalarea a venit însă în minutul 78, când Târnovanu a ieșit greșit la un corner, iar nigerianul Olatunji a punctat cu o lovitură de cap.

Finalul a fost dramatic! Birmancevic a fost aproape de gol, dar a tras în bară în minutul 90+3, iar imediat Kairinen a punctat după o respingere greșită a lui Edjouma. Reușita a fost anulată pentru un fault în atac.

Manșa retur va avea loc marțea viitoare, de la ora 21:30.

Învingătoarea va juca în play-off-ul Ligii Campionilor cu câștigătoarea dintre Malmo și PAOK Salonic. Scorul în tur a fost 2-2.

Învinsa va juca în play-off-ul Europa League cu austriecii de la Lask Linz.

SPARTA PRAGA - FCSB 1-1

90+9 - Final de meci!

90+9 - Edjouma vede cartonașul galben.

90+4 - GOL ANULAT SPARTA PRAGA! Kairinen marchează din fața porții după o respingere greșită a lui Edjouma! Reușita e anulată pentru fault în atac

90+3 - Birmancevic trage în bară din lovitură liberă!

90 - 5 minute suplimentare.

88 - Schimbare FCSB: Edjouma intră în locul lui Băluță.

85 - Krasniqi vede cartonașul galben.

78 - GOL SPARTA! Târnovanu iese greșit la un corner, iar Olatunji marchează cu capul!

77 - Schimbări FCSB: Baba și Phelipe intră în locul lui Olaru și Miculescu.

74 - FCSB se apără cu toată echipa în ultimele minute.

66 - Vitik vede cartonașul galben.

62 - Schimbare FCSB: Ștefănescu intră în locul lui Baeten.

61 - GOOOOOOOOOOOOL FCSB!!!! Dawa deschide scorul cu o lovitură de cap după un corner bătut de Olaru!!!

60 - Ce ocazie!!! Nu se poate! Băluță recuperează în careu, dar în loc să paseze, trage pe jos și mingea se duce alături!

54 - Dawa vede cartonașul galben.

53 - FCSB pleacă pe contraatac, dar Băluță preia greșit în careu și o fază promițătoare se stinge!

50 - Baeten recentrează periculos, dar Dawa nu ajunge la minge.

50 - Corner pentru FCSB. Mingea e respinsă de la prima bară.

46 - Se reia jocul!

45 - Schimbare FCSB: Baeten intră în locul lui Popa.

45+3 - Pauză!

45 - 2 minute suplimentare.

43 - Daniel Popa vede cartonașul galben.

43 - Târnovanu vede cartonașul galben pentru trageri de timp.

42 - Sorensen trimite periculos cu capul, dar mingea se duce puțin peste.

41 - Vali Crețu vede cartonașul galben.

40 - Daniel Popa pătrunde în careu, dar trage în brațele portarului.

37 - Laci trage mult peste poartă din afara careului.

33 - Târnovanu dă ceva emoții la o centrare simplă, dar prinde apoi.

31 - Sparta a început să echilibreze, dar FCSB nu are probleme în apărare.

22 - Miculescu șutează din marginea careului, însă mingea se duce peste poartă.

20 - Laci trage din afara careului, mingea se duce mult pe lângă poartă.

18 - FCSB se apără bine momentan și închide toate culoarele spre poartă.

11 - Ce ocazie!!! Șut recuperează mingea, driblează portarul, dar trage slab și mingea nu intră în poartă!

9 - FCSB este echipa mai bună și are posesia.

4 - Prima ocazie! Băluță preia în careu, trage din unghi, dar mingea se duce alături!

2 - Darius Olaru bate un corner, dar niciun jucător nu poate trimite spre poartă.

Sparta Praga: Vindahl - Vitik, Ross, Sorensen - Preciado, Laci (cpt.), Kairinen, Rynes - Birmancevic, Kuchta, Haraslin
Rezerve: Vorel, Surovcik - Imanol, Solbakken, Olatunji, Pavelka, Tuci, Danek, Sadilek, Pesek, Wiesner, E. Krasniqi
Absent: Panak (accidentat)
Antrenor Lars Friis

FCSB: Târnovanu - V. Crețu, Dawa, Ngezana, Radunovic - Șut, Lixandru - Băluță, Olaru (cpt.), Miculescu - Daniel Popa
Rezerve: A. Vlad - Haruț, Kiki, Ștefănescu, Edjouma, Antwi, Chiricheș, Baeten, Alhassan, Luis Phelipe
Absent: Octavian Popescu, Alexandru Pantea (accidentați)