Liga Campionilor: Real Madrid învinge pe Chelsea, AC Milan o răpune pe Napoli

SpotMedia.ro vă prezintă rezultatele înregistrate miercuri în prima manșă din sferturile de finală din Liga Campionilor.

Real Madrid a învins Chelsea cu 2-0 și a luat o opțiune serioasă să obțină calificarea în semifinalele competiției.

Karim Benzema a deschis scorul în minutul 22, iar Asensio a făcut 2-0 în minutul 74 cu un șut pe jos din marginea careului. Chelsea a jucat în inferioritate numerică din minutul 59, după eliminarea lui Chilwell.

În cealaltă partidă a serii, AC Milan a învins-o pe Napoli, scor 1-0, prin reușita lui Bennacer, care a finalizat cu un șut pe jos în minutul 40.

Manșa retur va avea loc marțea viitoare.

REAL MADRID - CHELSEA 2-0 (Benzema '23, Asensio '74)

23 - Karim Benzema deschide scorul cu un șut pe jos și o aduce pe Real Madrid în avantaj!

59 - Chillwell de la Chelsea este eliminat.

74 - Asensio face 2-0 pentru Real cu un șut pe jos din marginea careului.

Real Madrid: Courtois - Carvajal, Militao, Rudiger, Camavinga - Valverde, Kroos, Modric - Rodrygo, Benzema, Vinicius Jr.
Antrenor: Carlo Ancelotti

Chelsea: Kepa - W. Fofana, Koulibaly, T. Silva - James, Enzo, Kante, Kovacic, Chilwell - Sterling, Joao Felix
Antrenor: Frank Lampard

AC MILAN - NAPOLI 1-0 (Bennacer '40)

40 - Bennacer marchează cu un șut puternic din prima, din 13 metri!

77 - Anguissa de la Napoli este eliminat.

AC Milan: Maignan - Calabria, Kjaer, Tomori, Hernandez - Krunic, Tonali - Diaz, Bennacer, Leao - Giroud
Antrenor: Stefano Pioli

Napoli: Meret - Di Lorenzo, Rrahmani, Kim, Rui - Anguissa, Lobotka, Zielinski - Lozano, Elmas, Kvaratskhelia
Antrenor: Luciano Spalletti

Marți, Manchester City a învins Bayern Munchen cu 3-0, iar Inter Milano s-a impus cu 2-0 contra lui Benfica.

Manșa retur va avea loc săptămâna viitoare.

Meciurile sunt televizate de Digi Sport, Orange Sport și Prima Sport.