Real Madrid revine spectaculos cu Bayern și se califică în finala Ligii Campionilor

Real Madrid s-a calificat în finala Ligii Campionilor după ce a câștigat, scor 2-1, meciul cu Bayern Munchen, cu o revenire spectaculoasă pe final. În prima manșă, scorul a fost 2-2.

Madrilenii au început în forță și au fost aproape de deschiderea scorului în minutul 13, când Vinicius a tras pe jos în bară, iar mingea a revenit la Rodrygo, care a fost imprecis dintr-o poziție excelentă.

Bayern a stat la cutie și a mizat pe contraatac, fiind aproape de gol în minutul 28, dar șutul lui Kane a fost respins în corner.

Rodrygo a fost iar aproape de gol în minutul 55, când a trimis milimetric pe lângă, iar în cele din urmă tactica lui Bayern a dat roade.

În minutul 68, Alphonso Davies a deschis scorul cu un șut foarte puternic lângă bară trimis cu piciorul drept.

Trei minute mai târziu, fanii lui Real s-au bucurat, însă reușita a fost anulată corect pentru un fault comis de Nacho.

Finalul a fost însă incendiar, iar Real a reușit o nouă revenire de senzație, eroul fiind Joselu. Acesta a egalat în minutul 88, după ce Neuer a respins în față la șutul lui Vinicius.

Apoi, în minutul 90, același Joselu a finalizat excelent din centrarea lui Rudiger și și-a trimis echipa în finala Ligii Campionilor.

Real Madrid se califică în finala Ligii Campionilor, unde o va întâlni pe Borussia Dortmund. Finala Ligii Campionilor va avea loc pe 1 iunie, pe stadionul Wembley.

REAL MADRID - BAYERN MUNCHEN 2-1

90+15 - Final de meci! Real e în finală!

90 - 9 minute suplimentare.

90 - GOL REAL MADRID!!! Joselu e eroul spaniolilor și marchează după o centrare din partea stângă trimisă de Rudiger!

88 - GOL REAL!!! Neuer scapă în față la un șut slab trimis de Vinicius, Joselu e pe fază și bagă mingea în plasă!

85 - Schimbări Bayern: Muller și Choupo-Moting intră în locul lui Musiala și Kane.

83 - Vinicius trimite peste poartă după ce a apărut excelent la finalizare!

81 - Schimbări Real: Brahim Diaz și Joselu întră în locul lui Valverde și Rodrygo.

77 - Schimbare Bayern: Kim intră în locul lui Sane.

76 - Harry Kane trage puternic, dar mingea se duce în plasa laterală!

71 - GOL ANULAT REAL MADRID! Spaniolii bagă mingea în plasă, dar reușita e anulată corect pentru o împingere a lui Nacho.

70 - Schimbări Real: Modric și Camavinga intră în locul lui Kroos și Tchouameni.

68 - GOL BAYERN!!! Alphonso Davies intră iar în careu și trimite un șut bombă cu piciorul drept fără șansă pentru Lunin!

66 - Musiala pătrunde în careu, trage sub bară, dar Lunin scoate în corner!

61 - Neuer intervine excelent și blochează un șut sub bară trimis de Vinicius!

55 - Ce ocazie! Rodrygo trimite la o palmă de bară după o centrare pe jos a lui Vinicius!

53 - Harry Kane trage pe jos din 15 metri, Lunin respinge.

48 - Davies primește într-o poziție bună, dar șutul său e respins în corner.

46 - Se reia jocul!

45 - Pauză!

40 - Vinicius trimite un șut centrare, dar Neuer intervine cu un ultim efort și salvează golul!

36 - Real are o posesie covârșitoare în această partidă, Bayern stă la cutie.

28 - Kane reia spectaculos din marginea careului din voleu, dar mingea e deviată pe lângă de Lunin.

27 - Schimbare Bayern: Davies intră în locul lui Gnabry.

22 - Bayern încearcă un contraatac, dar Sane scapă mingea de sub control.

13 - Ce ocazie!!! Vinicius trage din întoarcere în bara laterală, mingea ajunge la Rodrygo, dar acesta trimite slab din 7 metri!

4 - Real Madrid e echipa cu posesia în startul meciului.

1 - A început meciul!

Real Madrid: Lunin - Carvajal, Rudiger, Nacho, Mendy - Valverde, Tchouameni, Kroos - Bellingham - Rodrygo, Vinicius

Rezerve: Courtois, Kepa, Militao, Modric, Camavinga, Joselu, Garcia, Diaz, Guler

Antrenor: Carlo Ancelotti

Bayern Munchen: Neuer - Kimmich, Dier, De Ligt, Mazraoui - Pavlovic, Laimer - Sane, Musiala, Gnabry - Kane

Rezerve: Choupo-Moting, Davies, Kim, Muller, Peretz, Tel, Ulreich, Upamecano, Zaragoza

Antrenor: Thomas Tuchel

În prima manșă, scorul a fost 2-2.

Meciul este televizat de Digi Sport, Orange Sport și Prima Sport.

În finala Ligii Campionilor s-a calificat deja Borussia Dortmund, care a eliminat-o pe PSG.

Finala Ligii Campionilor va avea loc pe 1 iunie, pe stadionul Wembley.