CFR Cluj a fost eliminată din preliminariile Ligii Campionilor

CFR Cluj a părăsit, marți seara, preliminariile Ligii Campionilor.

Campioana României a fost eliminată de Young Boys în turul trei preliminar al celei mai importante competiții intercluburi din Europa după 1-1 în tur, la Cluj, și 3-1 în retur, la Berna.

Clujenii au deschis repede scorul și în partida retur, dar apoi au căzut înexplicabil, iar campioana Elveției a obținut o calificare fără emoții.

Billel Omrani a marcat în minutul 4, cu un șut de la 15 metri.

Elvețienii au întors scorul în decurs de două minute. Siebatcheu a înscris cu capul în minutul 23, iar Ngamaleu l-a învins pe Arlauskis cu un șut frumos, la doar două minute distanță.

Până la pauză, gazdele au punctat încă odata, prin același Siebatcheu, cu o reluare din apropiere, în minutul 42.

Marius Șumudică l-a trimis în teren pe Dennis Alibec după pauză, dar tot gazdele au fost mai periculoase.

Șansele clujenilor la calificarea au fost (poate) spulberate complet în minutul 63, când Păun a fost eliminat după două cartonașe galbene prostești. Primul primit pentru proteste, iar al doilea pentru că a șutat în minge după fluierul arbitrului.

CFR Cluj părăsește Liga Campionilor, dar va continua aventura europeană în Europa League, acolo unde se va duela pentru un loc în grupe cu Steaua Roșie Belgrad, pe 19 și 26 august.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea meciului dintre Young Boys Berna și CFR Cluj, din manșa secundă a turului trei preliminar al Ligii Campionilor.

Young Boys Berna - CFR Cluj 3-1 (Siebatcheu '23 si '42, Ngamaleu '25 / Omrani '4)

'90+4 - Finalul meciului.

'90 - Patru minute de prelungiri pentru această repriză secundă.

'80 - Arlauskis respinge o minge trimisă cu capul de Camara.

'79 - Cestor are o intervenție salvatoare la o nouă acțiune periculoasă a elvețienilor.

'77 - Schimbare la CFR Cluj: iese Omrani, intră Costache.

INFO: Young Boys Berna conduce cu 4-2 la general.

'73 - Siebatcheu reia peste poartă.

'63 - Păun primește două cartonașe galbene în decurs de 8 minute, unul pentru proteste, altul pentru că a șutat în minge după fluierul arbitrului, și este eliminat.

'61 - Garcia trimite peste poarta clujenilor.

'58 - Păun șutează frumos de marginea careului, iar mingea trece de puțin peste poartă.

'54 - Bouhenna respinge la o centrare periculoasă a lui Elia.

'47 - Bară Young Boys! Elia izbește bara cu un șut de la distanță!

'46 - Dublă schimbare la CFR Cluj: intră Alibe și Rodriguez, ies Fofana și Sigurjonsson.

A început repriza secundă

'45+1 - Finalul primei reprize.

'42 - GOL YOUNG BOYS! Elia centrează din dreapta, iar Siebatcheu pune piciorul pentru 3-1!

'37 - Deranj mare în apărarea clujenilor! Arlauskis scoate la un șut al lui Aebischer!

'33 - O nouă ocazie pentru Young Boys Berna! Manea scoate fantastic de pe linia porții!

'31 - Ocazie uriașă ratată de gazde! Apărarea clujenilor este făcută șah-mat, însă Fassnacht pasează în loc să șuteze!

Vezi: Surpriză în preliminariile Ligii Campionilor | Pe cine ar putea întâlni CFR Cluj în play-off

'25 - GOL YOUNG BOYS! Ngamaleu îl învinge pe Arlauskis cu un șut superb de la distanță!

'23 - GOL YOUNG BOYS! Siebatcheu restabilește egalitatea cu o lovitură de cap din câțiva metri!

'18 - Ce ocazie! Sigurjonsson trimite milimetric pe lângă poarta gazdelor.

'16 - Siebatcheu reia cu capul puțin pe lângă poarta apărată de Arlauskis.

'11 - Păun trimite de puțin pe lângă poarta elvețienilor.

'9 - Faivre respinge cu dificultate la un șut al lui Susic.

'4 - GOOOL CFR CLUJ !!! Omrani deschide scorul cu un șut de la 15 metri !!!

ora 21:30 - A început meciul.

Meciul se joacă la Berna și este televizat de posturile Digi Sport 1 și Prima TV.

În tur, cele două echipe au terminat la egalitate, scor 1-1.

ECHIPELE

YOUNG BOYS BERNA: Faivre - Hefti, Camara, Zesiger, Garcia - Fassnacht, Martins, Aebischer, Ngamaleu - Elia, Siebatcheu.

CFR CLUJ: Arlauskis - Manea, Cestor, Bouhenna, Camora - Susic, Fofana, Sigurjonsson - Deac, Omrani, Păun.

Arbitru: Cuneyt Cakir (Turcia).