Liga Campionilor: Real Madrid o elimină pe Manchester City la penalty-uri si se califică în semifinale. Bayern avansează și ea

Real Madrid s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor după ce a învins-o la loviturile de departajare pe Manchester City, scor 4-3. Scorul în timpul regulamentar a fost 1-1, după ce în manșa tur s-a terminat 3-3. Real o va întâlni în semifinale pe Bayern München.

Real Madrid a avut startul perfect de meci, iar în minutul 12 a deschis scorul pe contraatac, prin Rodrygo.

Câteva minute mai târziu, Haaland a reluat cu capul în transversală, iar City a avut de așteptat până în minutul 76 pentru a reuși egalarea, printr-un șut sub bară trimis de De Bruyne.

S-a ajuns în prelungiri, unde ritmul a fost scăzut, iar confruntarea s-a decis la loviturile de departajare.

La loviturile de departajare, City a fost prima în avantaj după ratarea lui Modric, dar apoi Bernardo Silva și Kovacic au ratat și ei, iar Real a ajuns în semifinale.

Bayern München s-a calificat în semifinale după ce a învins-o pe Arsenal Londra cu 1-0. În tur, scorul a fost 2-2.

Bavarezii au dominat teritorial partida, însă aceasta a fost lipsită de spectacol.

Deschiderea scorului s-a produs în cele din urmă în minutul 63, când Kimmich a reluat puternic cu capul din câțiva metri.

În cealaltă semifinală se vor întâlni Borussia Dortmund și PSG.

Semifinalele au loc pe 30 aprilie / 1 mai și 7 / 8 mai, mansa retur. Finala este programată pe 1 iunie la Londra.

MANCHESTER CITY - REAL MADRID 1-1 (3-3 ÎN TUR)

Scorul la loviturile de departajare: 3-4

• 1-0: Julian Alvarez marchează pentru City.
  • 1-0: Luka Modric ratează pentru Real. Ederson apără!
  • 1-0: Bernardo Silva bate slab direct pe centru în brațele lui Lunin.
  • 1-1: Jude Bellingham marchează pentru Real.
  • 1-1: Kovacic ratează pentru City. Lunin apără din nou!
  • 1-2: Lucas Vazquez face 2-1 pentru Real!
  • 2-2: Phil Foden egalează pentru City!
  • 2-3: Nacho marchează fără emoții pentru Real.
  • 3-3: Portarul Ederson marchează fără emoții pentru City.
  • 3-4: Rudiger marchează și Real e în semifinale!

12 - GOL REAL MADRID! Rodrygo primește în careu, trage în Ederson, dar mingea îi revine și deschide scorul!

19 - Haaland reia cu capul în transversală, mingea ajunge la Bernardo, care ratează incredibil din 3 metri și trimite alături.

76 - GOL CITY! De Bruyne egalează cu un șut sub bară după o respingere greșită a lui Rudiger!

90 - Avem prelungiri.

82 - De Bruyne ratează o ocazie uriașă! Primește în centrul careului, are tot timpul, dar trage puțin peste!

Manchester City (4-3-3): Ederson - Walker, Akanji, Dias, Gvardiol - Rodrigo, De Bruyne, Bernardo - Foden, Haaland, Grealish
Rezerve: Ortega, Moreno, Carson, Stones, Ake, Kovacic, Doku, Alvarez, Gomez, Nunes, Bobb, Lewis
Antrenor: Pep Guardiola

Real Madrid (4-1-2-1-2): Lunin - Carvajal, Rudiger, Nacho, F. Mendy - Camavinga - Valverde, Kroos - Bellingham - Rodrygo, Vinicius
Rezerve: Kepa, Fran, Militao, Modric, Joselu, Lucas V., Deballos, Fran Garcia, Brahim, Guler
Antrenor: Carlo Ancelotti

BAYERN MUNCHEN - ARSENAL LONDRA 1-0 (2-2 ÎN TUR)

26 - Musiala trimite un șut puternic din afara careului, dar Raya respinge.

63 - GOL BAYERN! Kimmich apare excelent în careu și deschide scorul cu o lovitură puternică de cap!

Bayern (4-2-3-1): Neuer - Kimmich, Dier, De Ligt, Mazraoui - Laimer, Goretzka - L. Sané, Musiala, Guerreiro - Kane
Rezerve: Choupo-Moting, Kim Min-Jae, Muller, Pavlovic, Peretz (P), Tel, Ulreich (P), Upamecano, Zaragoza
Antrenor: Thomas Tuchel

Arsenal: Raya - White, Gabriel, Saliba, Tomiyasu - Ödegaard, Jorginho, Rice - Saka, Havertz, Martinelli
Rezerve: Elneny, Gabriel Jesus, Hein (P), Kiwior, Nelson, Nketiah, Partey, Ramsdale (P), Smith Rowe, Trossard, Vieira, Zinchenko
Antrenor: Mikel Arteta

Meciurile sunt televizate de Digi Sport, Orange Sport și Prima Sport.