Liga Campionilor: CFR Cluj, victorie cu mari emoții în Gibraltar

CFR Cluj a câștigat cu emoții partida cu Lincoln din prima manșă a turului 2 preliminar din Liga Campionilor, scor 2-1.

Gruparea din Gibraltar a condus cu 1-0 la pauză, după o primă repriză de coșmar pentru campioana României.

CFR nu a avut nicio ocazie în prima repriză, în timp ce Lincoln a fost aproape de gol în minutul 16, când Arlauskis a scos excelent șutul lui Walker.

Deschiderea scorului s-a produs în cele din urmă în minutul 45, după ce Rosa a punctat la capătul unei faze în care apărarea CFR-ului a fost depășită.

Apoi, CFR a întors rezultatul după pauză, prin dubla lui Debeljuh.

Atacantul croat a egalat în minutul 52 cu o lovitură de cap, iar în minutul 58 a profitat de o pasă primită de la adversar.

Returul de săptămâna viitoare se anunță facil pentru CFR, care treebuie să-și revină însă după prima repriză foarte slabă.

LINCOLN - CFR CLUJ 1-2 (Rosa '45 / Debeljuh '52, '58)

90+4 - Final de meci!

90 - 4 minute suplimentare.

82 - Schimbări CFR: Tahiri și Petrila intră în locul lui Deac și Păun.

80 - Deac trage peste poartă din marginea careului.

74 - Schimbare CFR: Manea intră în locul lui Susic.

68 - Jocul s-a liniștit după golul marcat de CFR. Ardelenii au victoria în mână.

58 - GOL CFR!!! Debeljuh primește o pasă de la un adversar, rămâne singur cu portarul și trage pe jos!

52 - GOL CFR!!! Debeljuh egalează cu o reluare din fața porții cu capul din centrarea lui Sigurjonsson!

49 - Britto trage puternic din marginea careului, mingea se duce peste poartă.

46 - Se reia jocul!

Schimbare CFR: Chipciu intră în locul lui Costache.

45+4 - Pauză!

45 - GOL LINCOLN!!! Rosa șutează excelent din centrul careului după o fază care a făcut șah mat apărarea adversă.

38 - Debeljuh vede galbenul.

36 - Ritmul e destul de slab, CFR are un joc sub așteptări.

30 - Deac trage slab din marginea careului dintr-o poziție bună.

25 - Britto vede și el galbenul.

21 - Rosa vede cartonașul galben.

16 - Ce ocazie! Lincoln are o șansă bună de gol, dar Arlauskis scoate fefnomenal din vinclu șutul lui Walker!

13 - Graovac sângerează după un duel și primește îngrijiri.

7 - Arlauskis iese la marginea careului și blochează un contraatac periculos.

6 - CFR are posesia după un start în forță al gazdelor.

1 - Lincoln cere penalti la prima fază a meciului, jocul continuă.

Info:

Lincoln: Goldwin - Wiseman, Bernando Lopes, Chipolina, Toscano - Ronan, Yahaya, Rosa - Walker, Kike Gomez - Britto

Rezerve: Soler - Casciaro, Torilla, Gomez, Kovalonks, Valarino, Carralero, Moore, Sergeant, Ocran, Peacock

Antrenor: Raul Castillo

CFR Cluj: Arlaukis - Susic, Bouhenna, Graovac, Latovlevici - J. Rodriguez, Sigurjonsson - V. Costache, C. Deac, A. Păun - Debeljuh

Rezerve: Bălgrădean, Hindrich - C. Manea, Chipciu, Ciobotariu, Tahiri, Petrila, Hoban, Gussouma, Cestor, Itu

Antenor: Marius Șumudică

Cine televizează Lincoln - CFR Cluj? Meciul va fi televizat de Look Sport + și Digi Sport.

Returul va fi pe 28 iulie, de la ora 20:30, la Cluj-Napoca.

În turul 3, campioana României va întâlni câștigătoarea dintre Slovan Bratislava și Young Boys Berna.

Partidele din turul 3 sunt programate pe 3/4 august și 10 august.