Rezultatele de marți din sferturile de finală din Liga Campionilor

Manchester City și Inter au fost câștigătoarele meciurilor jucate miercuri, 11 aprilie, în turul sferturilor de finală din Liga Campionilor.

„Blockbuster-ul” City – Bayern n-a dezamăgit, un meci foarte deschis, cu ocazii de ambele părți, decis, însă, de o mai mare precizie a „Cetățenilor” finalizare.

Rodri a marcat un gol fenomenal, cu care a deschis drumul spre victorie. Bernardo Silva ;i Haaland au marcat și ei, iar la 3-0 meciul tur se anunță unul foarte greu pentru Bayern, cu mici șanse calificare mai departe.

Manchester City pare, astfel, că și-a asigurat biletele pentru careul de ași al Ligii Campionilor.

De partea cealaltă, meciul Benfica - Inter a fost decis de două goluri marcate de Nicolo Barella și Romelu Lukaku. Lusitanii n-au reșit să-i pună probleme echipei lui Simone Inzaghi, care pare cu un picior în semifinale, având în vedere că are returul pe teren propriu, la Milano.

Ambele meciuri retur se joacă pe 19 aprilie.

MANCHESTER CITY - BAYERN 3-0 (Rodri 27, B. Silva 70, Haaland 76)
Au marcat: Rodri 27

Min. 90+4 - Final de meci.

Min. 76 - GOOOOOOOOLLLL MANCHESTER CITY! Haaland marchează și el cu un șut din apropiere, din interiorul careului.

Min. 70 - GOOOOOOOLLLL MANCHESTER CITY! Bernardo Silva înscrie cu capul după o centrare a lui Haaland. Grealish a recuperat excelent o minge pe care Upamecano a încercat să o rezolve tehnic, prin dribling, îl servește cu călcâiul pe Haaland, care-i pune mingea pe cap lui Silva.

Min. 27 - GOOOOOOLLLLLLL MANCHESTER CITY! Șut incredibil al lui Rodri care se oprește doar în vinclul porții lui Sommer.

Min. 1 - A început meciul.

Manchester City: Ederson - Akanji, Dias, Ake - Rodri, Stones - Grealish, Gundogan, De Bruyne, Silva - Haaland
Rezerve: Carson, Ortega - Alvarez, Gomez, Laporte, Lewis, Mahrez, Palmer, Perrone, Phillips, Walker
Bayern Munchen: Sommer - Pavard, Upamecano, de Ligt, Davies - Kimmich, Goretzka, Coman, Musiala, Sane - Gnabry
Rezerve: Schenk, Ulreich - Blind, Cancelo, Gravenberch, Mane, Mazraoui, Muller, Sarr, Stanisic, Tel

Capul de afiș al sferturile de finală, blockbuster-ul fazei din competiția stelelor, este Manchester City - Bayern. Pep Guardiola și "Cetățenii" primesc vizita bavarezilor, care tocmai au schimbat antrenorul, Thomas Tuchel, campionul sezonului trecut de Champions League cu Chelsea.

Returul, Bayern - Manchester City, va avea loc pe 19 aprilie la Munchen.

BENFICA - INTER 0-2
Au marcat: Barella 5, Lukaku 80

Min. 82 - GOOOOOOLLLLL INTER! Lukaku transformă cu siguranță un penalty.

Min. 51 - GOOOOOOOOLLLLLL INTER! Barella pune excelent capul, în contre-pied, la o centrare din stânga a lui Bastoni și îl învinge pe Vlachodimos.

Benfica: Vlachodimos - Gilberto, Antonio Silva, Morato, Grimaldo - Chiquinho, Florentino - Joao Mario, Rafa Silva, Aursnes - Ramos
Inter: Onana - Darmian, Acerbi, Bastoni - Dumfries, Barella, Brozovic, Mkhitarian, Dimarco - Martinez, Dzeko

Benfica și Inter se întâlnesc pe "Da Luz" din Lisabona și dispută prima manșă din sferturile de finală, urmând ca returul să aibă loc la Milano, pe 19 aprilie.