Liga Campionilor: Inter învinge AC Milan în prima manșă a semifinalelor

Inter Milano a câștigat meciul cu AC Milan, scor 2-0, în prima manșă din semifinalele Ligii Campionilor.

Inter a dominat partida de la început până la final și a luat o opțiune serioasă pentru calificarea în finală.

Inter a deschis scorul în minutul 8, prin Dzeko, după un șut puternic în urma unei faze fixe.

Trei minute mai târziu, Inter a dus scorul la 2-0 prin Mkhtaryan, care a pătruns excelent în careu și a finalizat fără emoții.

Cinci minute mai târziu, Calhanoglo putea face 3-0, dar a tras în bară. Tonali a avut și el o bară laterală pentru AC Milan în partea secundă.
Manșa retur va avea loc marțea viitoare.

Marți, în prima semifinală, Real Madrid și Manchester City au terminat la egalitate, scor 1-1.

AC MILAN - INTER MILANO 0-2

90+4 - Final de meci!

74 - Darmian șutează din 12 metri, mingea e deviată în corner.

64 - Tonali are o poziție bună de șut, dar trage în bara laterală!

53 - Dzeko primește liber în careu, dar trimite direct în portar!

51 - Junior scapă singur cu portarul, dar trage mult pe lângă.

46 - Se reia jocul!

45+4 - Pauză!

40 - Inter rămâne echipa mai periculoasă, AC Milan are o prestație foarte slabă.

31 - Se acordă inițial penalti pentru Inter după un presupus fault al lui Kjaer asupra lui Martinez, dar decizia e anulată de VAR!

30 - Calabria reia cu călcâiul din 6 metri, mingea se duce pe lângă poartă.

24 - Dzeko trage din careu, dar mingea se duce alături.

16 - Ce ocazie! Calhanoglu trage puternic, dar mingea lovește bara laterală!

11 - GOL INTER! Mkhtaryan face 2-0 cu un șut din centrul careului!

8 - GOL INTER! Dzeko marchează după un corner cu un șut puternic din prima din șapte metri!

7 - Inter trimite din lovitură liberă în careu, mingea e deviată în corner.

AC Milan: Maignan - Calabria, Kjaer, Tomori, T. Hernandez - Krunic, Tonali, Bennacer - Saelemaekers, Giroud, B. Diaz
Rezerve: Mirante, Nava - Ballo-Toure, De Ketelaere, Gabbia, Kalulu, Messias, Origi, Pobega, Rebic, Thiaw

Inter Milano: Onana - Darmian, Acerbi, Bastoni - Dumfries, Barrella, Calhanoglu, Mkhitaryan, Dimarco - L. Martinez, Dzeko
Rezerve: Cordaz, Handanovic - Asllani, Bellanova, Brozovic, Correa, DAmbrobiso, De Vrij, Gagliardini, Gosens, Lukaku, Zanotti

Meciul este televizat de Digi Sport 1, Orange Sport și Prima Sport 1.