Liga 1: Universitatea Craiova învinge FC Botoșani și pune presiune pe CFR Cluj

Universitatea Craiova a învins FC Botoșani, scor 2-1, într-un meci restanță din Liga 1.

Dan Nistor a deschis scorul în minutul 31 cu un șut din afara careului, iar Koljic a făcut 2-0 în minutul 72 cu o lovitură de cap.

Moldovenii s-au trezit târziu și au marcat abia în minutul 88 prin Dugandzic, tot cu o lovitură de cap.

În urma acestui rezultat, Universitatea Craiova ocupă locul 2, cu 32 de puncte, patru sub liderul CFR Cluj. FC Botoșani e ultima, cu 24 de puncte.

Etapa următoare, Universitatea Craiova va întâlni CFR Cluj, iar FC Botoșani se va duela cu Gaz Metan Mediaș.

Craiova: Pigliacelli - Șt. Vlădoiu, Acka, Bălașa, N. Bancu - Nistor, Al. Mateiu, Cicâldău - An. Ivan, Koljic, Mihăilă

Rezerve: L. Popescu - Vătăjelu, Cosic, Ivanov, Qaka, Baiaram, Bărbuț, Gustavo, L. Nițu

Antrenor: Cristiano Bergodi

Botoșani: Ed. Pap - Haruț, Chindriș, Șeroni, Țigănașu - Ed. Florescu, Papa - Ashkovski, H. Keyta, Ofosu - Dugandzic

Rezerve: Hankic - Baxevanos, Patache, Holzmann, Ebenhofer, Hristovski, Carlone, Cîmpanu, Fili

Antrenor: Marius Croitoru