Liga 1: CFR Cluj câștigă la Craiova și face un pas mare spre titlu

CFR Cluj a câștigat meciul cu Universitatea Craiova din etapa a 8-a a play-off-ului Ligii 1, scor 3-1.

Ardelenii au început excelent meciul, iar Adrian Păun a deschis scorul în minutul 5, cu un șut pe jos.

Egalarea a venit rapid, după ce Baiaram a prins un șut superb din afara careului în minutul 11.

CFR Cluj a avut un penalti neacordat, iar oltenii au ratat și ei câteva ocazii bune de a marca.

Partea a doua le-a aparținut total celor de la CFR, iar golul de 2-1 a venit firesc, în minutul 69, când Deac a punctat din pasa lui Debeljuh.

Tot Debeljuh a pasat și la golul de 3-1 din minutul 74, care l-a lăsat pe Păun singur cu portarul.

După acest rezultat, CFR Cluj are 4 puncte peste FCSB, care joacă duminică la Sepsi.

UNIVERSITATEA CRAIOVA - CFR CLUJ 1-3

90+3 - Final de meci!

86 - CFR Cluj trăiește liniștită finalul meciului.

81 - Schimbări CFR: Rondon și Hoban intră în locul lui Deac și Păun.

78 - Schimbări Craiova: Fedele și Tudorie intră în locul lui Mateiu și Cicâldău.

74 - GOL CFR!!! Păun scapă pe contraatac și face 3-1 cu un șut plasat!

73 - Craiova are posesia, dar CFR Cluj se apără bine.

69 - GOL CFR CLUJ! Deac face 2-1 cu un șut din centrul careului!

67 - Schimbări CFR: Itu și Pereira intră în locul lui Sigurjonsson și Costache.

65 - Schimbare Craiova: Screciu intră în locul lui Cîmpanu.

61 - Păun trage din marginea careului,, mingea se duce pe lângă poartă.

59 - Costache vede cartonașul galben.

57 - Debeljuh reia pe lângă poartă după o centrare din partea dreaptă.

52 - Deac trage din unghi din lovitură liberă, dar mingea e respinsă în corner.

46 - Se reia jocul!

Schimbare Craiova: Bălașa intră în locul lui Constantin.

45+3 - Pauză!

44 - Cîmpanu trage din lovitură liberă, mingea se duce în plasa laterală!

39 - Camara intră în locul lui Baiaram, accidentat..

35 - Vinicius vede cartonașul galben.

34 - Marius Constantin pleacă pe contraatac, dar pasa spre Baiaram e imprecisă.

28 - Edi Iordănescu vede cartonașul galben.

24 - Ivan ratează o ocazie mare pentru Craiova, putea face mai mult cu șutul din careu.

23 - CFR Cluj cere penalti, dar jocul continua. Se putea acorda penalti.

19 - Craiova are posesia după marcarea golului egalizator.

11 - GOL CRAIOVA! Baiaram marchează cu un șut superb de la 26 de metri direct în vinclu!

10 - CFR Cluj continuă să domine și după deschiderea scorului.

5 - GOL CFR CLUJ! Păun deschide scorul după un corner bătut de Deac, cu un șut pe jos!

4 - Păun intră în locul lui Gîdea.

Universitatea Craiova:  Pigliacelli - Căpățînă, M. Constantin, Acka, Vătăjelu - Mateiu, Nistor - Cîmpanu, Cicâldău, Baiaram - A. Ivan

Rezerve: L. Popescu, Mitran, Bălașa, Bic, Screciu, Camara, Ofosu, Tudorie, Fedele

CFR Cluj: Sandomierski - Susic, Vinicius, Burcă, Camora - Sigurjonsson, Bordeianu, Gîdea - C. Deac, Debeljuh, V. Costache

RezerveBălgrădean, Cr. Manea, Latovlevici, Ben Youssef, O. Hoban, Itu, Pereira, A. Păun, Rondon

Înaintea acestui meci, CFR Cluj e pe primul loc, cu 45 de puncte, în timp ce Universitatea Craiova este pe locul 3, cu 37 de puncte.

Meciul e televizat de Digi Sport, Telekom Sport și Look Sport.