Liga 1: FCSB ratează victoria cu CFR Cluj în prelungiri după o mare gafă a lui Vlad

FCSB a terminat la egalitate derbiul cu CFR Cluj, scor 1-1, în etapa a 5-a a play-off-ului Ligii 1.

După acest rezultat, FCSB a ratat șansa de a reveni pe primul loc în Liga 1, fiind egalată în prelungiri.

FCSB a început mai bine, dar lovitura de cap trimisă de Andrei Miron s-a dus în bara transversală.

Deschiderea scorului s-a produs în cele din urma în minutul 19, când Florin Tănase a marcat din lovitură de la 11 metri.

În partea secundă, FCSB a mai avut doua ocazii mari de a marca, prin Cristea și Oaida.

De asemenea, în minutul 79, CFR Cluj ar fi trebuit să primească penalti, dar arbitrul Radu Petrescu a lăsat jocul să continue după ce Șut l-a lovit pe Deac.

Egalarea a venit în minutul 90+3, prin Burcă, printr-o lovitură de cap, la care Vlad putea face mai mult.

CFR are 42 de puncte și rămâne pe primul loc, iar FCSB e pe doi, cu 40 de puncte.

FCSB - CFR CLUJ 1-1

90+5 - Final de meci!

90+3 - GOL CFR! Burcă egalează cu o lovitură de cap după o mare gafă a lui Vlad!

90 - 4 minute suplimentare.

83 - Bordeianu vede cartonasul galben.

83 - Bordeianu trage pe jos, mingea e respinsa in corner.

82 - CFR Cluj cere penalti după un duel între Șut și Deac.

79 - Schimbare FCSB: Niță intră în locul lui Moruțan.

78 - Schimbări CFR Cluj: Chipciu și Susic intră în locul lui Sigurjonsson și Manea.

75 - Ocazie mare pentru FCSB, dar Oaidă nu marchează din postură de unu la unu cu Arlauskis!

70 - CFR are posesia în ultimele minute, însă nu creaza pericol la poarta adversă.

60 - Schimbare CFR: Păun intră în locul lui Omrani.

56 - Ben Youssef vede cartonașul galben.

54 - Ce ocazie! Ovidiu Popescu trage bine din afara careului, mingea e respinsă, dar ajunge la Cristea, care nu reușește să înscrie din 4 metri!

51 - Schimbare FCSB: Olaru intră în locul lui Vînă.

50 - Joc confuz în partea secundă, mingea stă mult la centrul terenului.

46 - Se reia jocul!

45 - Pauză!

42 - CFR Cluj are o lovitură liberă din marginea careului, dar nu profită.

35 - Schimbări FCSB: Oaidă și Șut intră în locul lui Miron și Simion.

32 - Florin Tănase vede cartonașul galben.

29 - Momente mai confuze de joc, mingea stă mult la centrul terenului.

21 - Simion vede cartonașul galben!

19 - GOL FCSB!!! Tănase deschide scorul din penalti!

17 - FCSB primește penalti după o cădere a lui Tănase!

12 - Miron trimite cu capul în transversală după un corner!

10 - Deac trimite direct din corner spre poartă, dar mingea se duce peste poartă!

3 - Sigurjonnson trimite peste poartă din 4 metri!

Echipele:

FCSB: Vlad - Haruț, Cristea, Miron, Radunovic - Ov. Popescu, Simion, Vînă - Moruțan, Fl Tănase, Oct. Popescu

Rezerve: Straton, Filip, Perianu, Oiadă, Olaru, Muși, Istrate, Șut, Niță

CFR Cluj: Arlauskis - Manea, Ben Youssef, Burcă, Camora - Sigurjonsson, Bordeianu, Gîdea - Deac, Debeljuh, Costache

Rezerve: Sandomierski - Susic, Vinicius, Hoban, Itu, Chipciu, Păun, Omrani, Rondon

Înaintea acestui meci, CFR Cluj este pe primul loc, cu 41 de puncte, iar FCSB este pe locul 2, cu 39 de puncte.