CFR Cluj a câștigat titlul pentru a cincea oară la rând

CFR Cluj a câștigat titlul pentru a cincea oară la rând după ce a învins-o pe Universitatea Craiova, scor 2-1, în penultima etapă a play-off-ului Ligii 1.

Ardelenii au deschis scorul încă din minutul 2, din ofsaid, prin Boateng, care a marcat din centrarea lui Deac.

Având în teren o formulă ultraofensivă, Craiova s-a apropiat greu de poarta adversă și jocul a fost destul încrâncenat.

În partea secundă, Debeljuh a făcut 2-0 pentru CFR Cluj în minutul 56, după o mare gafă a lui Găman, care a pasat direct la adversar în propriul careu.

Craiova a reușit să înscrie însă rapid, în minutul 61, cu un șut puternic pe jos din afara careului trimis de Mateiu.

Finalul a fost de liniștit, iar CFR Cluj a trăit fără emoții drumul spre al cincilea titlu consecutiv în Liga 1.

Pentru CFR Cluj urmează meciul cu FCSB, care nu mai are nicio miză, în timp ce Craiova se pregătește de barajul pentru calificarea în Conference League.

CFR CLUJ - UNIVERSITATEA CRAIOVA 2-1

90+4 - Final de meci! CFR Cluj e campioană!!!

90 - 3 minute suplimentare.

83 - Schimbare Craiova: Vînă intră în locul lui Crețu.

75 - Schimbare Craiova: Roguljic intră în locul lui Găman.

73 - Schimbare CFR: Yuri intră în locul lui Debeljuh.

71 - Camora respinge bine la o centrare periculoasă.

66 - Schimbări Craiova: Nistor și Markovic intră în locul lui Mateiu și Baiaram.

62 - Schimbări CFR: Omrani și Petrila intră în locul lui Păun și Birligea.

61 - GOL CRAIOVA!!! Mateiu marchează cu un șut pe jos din afara careului!

57 - GOL CFR!!! Găman pierde mingea în propriul careu, pasează la adversar, iar Debeljuh profită și face 2-0! CFR e aproape campioană!

53 - Se joacă la centrul terenului, CFR are posesia.

46 - Se reia jocul!

45 - Pauză!

45 - Păun scapă singur spre poartă, dar trimite în blocaj și CFR are un corner.

39 - Craiova cere penalti pentru un presupus henț al lui Boateng. Reluările arată că mingea l-a lovit în spate.

35 - Mateiu trage slab din afara careului în brațele portarului.

26 - Centrare periculoasă în careul lui CFR, dar mingea se scurge alături.

15 - Birligea trage slab dintr-o poziție bună din centrul careului.

12 - Birligea vede cartonașul galben.

7 - Ce ocazie! Letica scapă mingea la o centrare ușoară, dar Baiaram nu profită și trage în blocaj!

5 - Mingea cade în careu la Koljic, dar șutul acestuia e blocat.

2 - GOL CFR CLUJ!!! Boateng deschide scorul după o fază fixă executată de Deac! Trebuia ridicat fanionul pentru ofsaid.

Info:

CFR Cluj: Letica - Cr. Manea, Graovac, A. Burcă, Camora - C. Deac, Boateng, Bordeianu - A. Păun, Debeljuh, Birligea

Rezerve: Bălgrădean, Fl. Ștefan, R. Bălan, Yuri, Cvek, Neguț, Petrila, Omrani, Sg. Buș

Universitatea Craiova: Pigliacelii - Vlădoiu, Papp, Găman, Vătăjelu - Screciu, Crețu, Mateiu - Baiaram, Koljic, Ivan

Rezerve: Lazar - Constantin, Căpățînă, Nistor, Vînă, Roguljic, Gustavo, Danciu, Markovic

CFR Cluj va fi campioană în cazul unei victorii în această partidă.

Cu un egal sau înfrângere, soarta titlului va fi decisă în ultima etapă în meciul cu FCSB.

Craiova este pe locul 3 și nu mai are șanse la locul 2.

Meciul e televizat de Digi Sport, Prima Sport și Orange Sport.