România învinge Islanda în preliminariile pentru Cupa Mondială

Echipa națională a României a învins Islanda în deplasare, scor 2-0, în preliminariile pentru Cupa Mondială din 2022.

„Tricolorii” rămân în cursa pentru calificarea la turneul final după un succes pe terenul echipei care ne-a lăsat acasă la EURO 2020.

Formația lui Mirel Rădoi a dominat meciul încă din primele minute și a avut câteva șanse bune de a marca.

Deian Sorescu a ratat cea mai mare ocazie a "tricolorilor", după o minge recuperată în careul advers, dar scorul la pauză a fost 0-0.

Deschiderea scorului s-a produs în cele din urma în minutul 47, când Dennis Man a punctat din pasa lui Nicolae Stanciu.

Au urmat momente bune ale islandezilor, dar tot România a marcat, în minutul 82, prin Nicolae Stanciu, din pasa lui Răzvan Marin.

După acest rezultat, România este pe locul 4, cu 6 puncte, și rămâne în cursa pentru calificare.

Următorul meci îl vom disputa duminică, de la ora 21:45, pe teren propriu cu Liechtenstein.

ISLANDA - ROMÂNIA 0-2 (Man '47, Stanciu '83)

90+4 - Final de meci!

90 - 4 minute suplimentare.

87 - Schimbare România: Rus intră în locul lui Cicâldău.

83 - GOL ROMÂNIA!!! Stanciu face 2-0 cu un șut puternic din pasa lui Răzvan Marin!

77 - Niță vede cartonașul galben.

76 - Schimbări România: Marin și Markovic intră în locul lui Alibec și Man.

76 - Bjarnasson ratează incredibil din fața porții, trimite puțin alături!

73 - Man trage cu piciorul drept din centrul careului, dar mingea se duce pe lângă.

71 - Ianis marchează, dar reușita e anulată pentru fault în atac.

68 - Schimbări România: Hagi și Manea intră în locul lui Sorescu si Rațiu.

66 - Alibec reia din centrul careului, dar mingea se duce mult peste.

61 - Islandezii au preluat controlul meciului după golul lui Man.

54 - Bjarnasson nu ajunge la minge după o centrare din partea stângă.

54 - Corner pentru islandezi, dar Cicâldău respinge.

47 - GOL ROMÂNIA!!! Dennis Man deschide scorul cu un șut din fața porții cu piciorul drept după o pasă deviată trimisă de Stanciu!

46 - Se reia jocul!

45 - Pauză!

42 - Man primește de la Alibec, însă trage în brațele portarului.

40 - Nedelcu trage din afara careului, dar portarul advers prinde.

38 - Islandezii au echilibrat jocul, dar România nu arată rău în seara asta.

31 - Sorescu primește în careu, dar șutul său puternic e scos în corner!

28 - Dennis Man scapă spre poarta adversă, dar e prins în ofsaid.

23 - Sorescu recuperează o minge în careul advers, rămâne singur cu portarul, dar se împiedică în momentul driblingului în loc să tragă!

21 - Stanciu se resimte și primește îngrijiri medicale.

15 - Chiricheș își scapă omul din marcaj, dar Niță prinde reluarea lui Kjartansson.

11 - Baldursson reia cu capul puțin pe lângă poartă din 10 metri.

8 - Dragoș Nedelcu vede cartonașul galben.

6 - Alibec trage din afara careului, însă mingea cade pe plasă.

4 - Sorescu trage din marginea careului, mingea se duce puțin alături!

2 - Corner pentru islandezi, dar echipa noastră scapă.

ISLANDA: Runarsson - Saevarsson, Hermansson, I. Bjarnason, Thorarinsson - B. Bjarnason, Palsson, Baldursson - J. Gudmundsson, Kjartansson, A. Gudmundsson

REZERVE: Halldorsson, Gunnarsson - Fjoluson, Sigurdsson, Arnason, Johannesson, Anderson, Sampsted, Thorsteinsson, Helgason, Gudjonhsen, Skulason

ROMÂNIA: Niță - Rațiu, Chiricheș, Nedelcearu, Camora - Stanciu, Nedelcu, Cicâldău - Man, Alibec, Sorescu

REZERVE: Vlad, Aioani - Cordea, Toșca, Manea, Markovic, Hagi, Rotariu, M. Marin, Rus, R. Marin, Olaru
Selecționer: Mirel Rădoi

Ambele echipe au trei puncte acumulate în primele 3 etape, iar un eșec ar echivala cu ratarea și ultimei șanse de calificare.

Programul "tricolorilor" în luna septembrie:

5 septembrie: ROMÂNIA – Liechtenstein, ora 21:45 – Arena Națională (București)
8 septembrie: Macedonia de Nord – ROMÂNIA, ora 21:45 – Tose Proeski Arena (Skopje)