Irina Begu, învinsă de Naomi Osaka în sferturi la Melbourne

Aventura Irinei Begu la Gippsland Trophy de la Melbourne s-a încheiat vineri în sferturile de finală.

Sportiva noastră a fost învinsă de favorita numărul doi a turneului, Naomi Osaka, după o oră și 16 minute.

5-7, 1-6 a fost scorul confruntării dintre Irina Begu și Naomi Osaka.

Irina i-a oferit o replică pe măsură campioanei de la US Open, cu care s-a luptat de la egal la egal în primul set.

În actul secund, oboseala acumulată în meciurile precedente și-a spus cuvântul, iar Irina a cedat ritmului impus de mai tânăra sa adversara.

O săptămână totuși foarte bună pentru Irina Begu, care pare pregătită pentru Australian Open.

Naomi Osaka va juca în semifinale cu Elina Svitolina sau Elise Mertens.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea meciului dintre Irina Begu și Naomi Osaka, din cadrul sferturilor de finală ale turneului Gippsland Trophy de la Melbourne (Australia).

Irina Begu - Naomi Osaka 5-7, 1-6

Setul II

1-6 GAME, SET ȘI MECI NAOMI OSAKA

1-5 Osaka reușește breakul și va servi pentru a avansa în semifinale.

1-4 Naomi Osaka își face serviciul și se distanțează la 4-1 în acest set secund.

1-3 Break izbutit de tenismena din Japonia.

1-2 Osaka servește puternic și câștigă game-ul.

1-1 Irina egalează la 1.

0-1 Naomi Osaka își adjudecă primul game din setul II.

Setul I

5-7 Naomi Osaka reușește breakul și câștigă primul set.

5-6 Câștigătoarea de la US Open impresionează la serviciu.

5-5 Irina servește foarte bine și reușește să trimită setul "în prelungiri".

4-5 Osaka salvează două mingi de break, iar Irina va servi pentru a rămâne în acest prim set.

4-4 Irina servește la fel de bine și egalitatea se menține.

3-4 Un nou game alb in contul tenismenei nipone.

3-3 Irina răspunde cu un game câștigat la 0.

2-3 Game alb izbutit de fostul lider WTA.

2-2 Rebreak Naomi Osaka.

2-1 Break reușit de sportiva noastră.

1-1 Irina servește excelent și egalează la 1 în acest start de meci.

0-1 Început în forță al japonezei, cu game câștigat la 0.

ora 09:50 - A început meciul.

Vezi: Simona Halep, învinsă categoric în sferturi la Melbourne după un meci în care a acuzat probleme medicale

Va fi prima întâlnire directă între Irina Begu (locul 79 WTA) și Naomi Osaka (locul 3 WTA).

Gippsland Trophy se desfășoară în perioada 31 ianuarie - 7 februarie.