Jaqueline Cristian, învinsă în finala de la Linz

Jaqueline Cristian a fost învinsă de Alison Riske în finala turneului de la Linz.

La prima finală WTA din carieră, tenismena română în vârstă de 23 de ani a luptat fantastic și a cedat abia după două ore și 26 de minute.

6-2, 2-6, 5-7 a fost scorul finalei din Jaqueline Cristian și Alison Riske.

Ce săptămână și ce evoluție pentru Jaqueline Cristian, care a ajuns pe tabloul principal din postura de lucky loser, ca urmare a retragerii Soranei Cîrstea, pentru ca mai apoi să-și croaiască drum până în ultimul act al turneului dotat cu premii în valoare totală de 235.238 de dolari.

O finală în care a întâlnit-o pe mult mai experimentata americană Alison Riske, dar cu care s-a luptat de la egal la egal și a fost chiar la doar două puncte de câștigarea trofeului.

Jaqueline mai are, însă, de așteptat până la primul ei titlu WTA, dar evoluțiile din ultima perioadă sunt foarte încurajatoare.

Pentru prezența în finala turneului din Austria, sportiva noastră va fi recompensată cu 21.400 de dolari și 180 de puncte în clasamentul WTA.

Puncte cu care va urca, începând de luni, de pe locul 100 până pe poziția 74 în ierarhia alcătuită de Asociația de Tenis Feminin.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea finalei turneului de la Linz, dintre Jaqueline Cristian și Alison Riske:

Jaqueline Cristian - Alison Riske 6-2, 2-6, 5-7

GAME, SET, MECI ȘI TURNEU ALISON RISKE

Jaqueline își pierde serviciul, iar Riske urmează să servească pentru meci la 6-5.

Alison Riske rezistă și împinge setul decisiv "în prelungiri".

Jaqueline salvează patru mingi de break și este la un game de titlu. Alison Riske va servi pentru a rămâne în meci.

Break pentru Jaqueline, care luptă fantastic și restabilește egalitate în acest set decisiv extrem de tensionat.

Jaqueline își pierde din nou serviciul, iar Alison Riske are un break în față.

Rebreak Jaqueline Cristian și avem egalitate la 3.

Break Alison Riske.

Alison Riske își face serviciul și echilibrul se menține în setul 3 al finalei de la Linz.

Game solid al sportivei noastre, care trece din nou la conducere.

Game la 0 pentru Alison Riske.

Jaqueline Cristian începe cu dreptul setul decisiv al finalei de la Linz.

Prestație de-a dreptul impresionantă pentru Alison Riske, care egalează la 1 la seturi și vom avea act decisiv pentru stabilirea câștigătoarei.

Un nou break pentru Alison Riske, care va servi pentru a împinge finala în decisiv.

Jucătoarea din SUA și-a crescut mult nivelul jocului în acest set doi și reușește s-o pună în dificultate pe sportiva noastră.

Game bun pentru Jaqueline, care se apropie la doar un game de adversara ei.

Serie foarte bună a americancei, care bifează și un game "alb".

Break făcut de Alison Riske.

Americanca pune capăt seriei excelente a tenismenei noastre.

Jaqueline își trece în cont cel de-al cincilea game consecutiv.

Tenismena noastră reușește un nou break și își adjudecă primul set după 39 de minute.

Jaqueline Cristian salvează o minge de break și se află la doar un game distanță de câștigarea primului set al finalei.

Break la 0 izbutit de tenismena română.

Jaqueline se descurcă bine la serviciu și pare că a trecut peste emoțiile din startul meciului.

INFO: Este prima finală WTA din carieră pentru Jaqueline, în timp ce Alison Riske se află la cea de-a 11-a, doar două reușind să le câștige.

Egalitate la doi în acest start de meci echilibrat.

Sportiva noastră își face serviciul și trece în avantaj.

Rebreak Jaqueline Cristian.

Americanca fructifică a patra minge de break și câștigă primul game al finalei.

ora 20:09 - A început meciul.

Finala turneului austriac este televizată de postul Digi Sport 2.

Jaqueline Cristian (locul 100 WTA) și Alison Riske (locul 73 WTA) se află la prima întâlnire directă.

Cele două au ajuns în finală după ce în semifinale au profitat de abandonurile Simonei Halep, respectiv Daniellei Collins.

235.238 de dolari sunt premiile totale ale turneului de la Linz.