Iga Swiatek se impune la Roland Garros: Meci dramatic câștigat împotriva Karolinei Muchova

Iga Swiatek (22 de ani), liderul mondial din clasamentul WTA, a câștigat turneul de Mare Șlem de la Roland Garros.

Jucătoare din Polonia a învins-o pe Karolina Muchova din Cehia (26 de ani, 43 WTA), scor 6-2, 5-7, 6-4 după două ore și 49 de minute de joc.

Iga a reuști să se impună într-un meci cu multe răsturnări de situație, în care a fost întoarsă de la 6-2 și 3-0 în setul secund.

Este al treilea titlu din palmaresul Igăi Swiatek la Roland Garros, după cele cucerite în 2020 și 2022.

Pentru triumful de la Roland Garros 2023, poloneza va primi 2.000 de puncte WTA și un cec de 2,5 milioane de euro euro.

IGA SWIATEK - KAROLINA MUCHOVA 6-2, 5-7, 6-4

SETUL 3:

6-4: GAME, SET, MECI Iga Swiatek! Poloneza câștigă setul decisiv și pune mâna pe trofeu la Roland Garros.

5-4: Iga Swiatek trece din nou în avantaj după ce a salvat o minge de break.

4-4: RE-BREAK Swiatek! E deja o nebunie de finală, cu multe răsturnări de scor.

3-4: BREAK! Muchova câștigă din nou pe serviciul Igăi, după un game echilibrat, și e la două game-uri de titlu la Roland Garros.

3-2: Iga Swiatek câștigă trei game-uri la rând și reușește să revină la conducere.

2-2: BREAK! Egalează Iga și dă semne că poate domina din nou.

1-2: Liderul mondial își face serviciul și reintră în set.

0-2: Iga Swiatek e de nerecunoscut în starul setului decisiv.

0-1: BREAK! Muchova începe tare, profită de starea de nervozitate a Igăi și câștigă pe serviciul polonezei.

SETUL 2:

5-7: SET MUCHOVA! Revenire incredibilă în setul secund, după ce a fost condusă cu 3-0.

5-6: Muchova face din nou break, după un serviciu slab al Igăi. Servește pentru set!

5-5: RE-BREAK! Iga Swiatek răspunde rapid, recuperează break-ul pierdut și egalează la cinci în setul doi.

4-5: BREAK! Dublă greșeală la serviciu pentru Swiatek și Muchova conduce pentru prima dată, după ce poloneza avut 6-2 și 3-0. Cehoaica servește pentru set.

4-4: Muchova nu mai cedează atât de ușor game-urile pe propriul serviciu, meciul e echilibrat.

4-3: Răspuns rapid! Swiatek revine în avantaj cu un game câștigat lejer.

3-3: Revenire spectaculoasă de la 0-3 pentru Muchova, care a început să servească din ce în ce mai bine.

3-2: BREAK! Karolina Muchova pare că intră cu adevărat în meci, în finală, cu un break pe serviciul Igăi Swiatek. Publicul aplaudă!

3-1: La fel ca în primul set, Muchova trece primul său game pe tabelă în al patrulea din set. Până acum, setul secund urmează același curs precum primul.

3-0: Continuă cursa spre trofeu! Iga Swiatek își face serviciul fără prea mari emoții și are avantaj de trei game-uri.

2-0: BREAK! Poloneza profită prima minge de break din setul secund și se distanțează, la fel în primul set, de Muchova.

1-0: Iga Swiatek începe la conducere și setul secund, după ce și-a câștigat serviciul.

SETUL 1:

6-2: BREAK și SET! Iga Swiatek n-a avut milă de Muchova, pe care au copleșit-o și și-a pierdut seriviul într-un moment decisiv. Primul act trece în contul liderului mondial, după 43 de minute.

5-2: Swiatek ajunge repede la 40-0, Muchova se apropie la 40-30, dar liderul mondial reușește să-și adjudece încă un game și e la unul singur de câștigarea setului. Urmează Muchova la serviciu.

4-2: Muchova salvează o minge de break și câștigă al doilea game în meci, unul extrem de disputat.

4-1: Cel mai lung game de până acum! Iga salvează o minge de break și reușește să-și mai treacă în cont un game, refăcând diferența de 3.

3-1: Semne de viață de la Muchova! Cehoaica trece primul game pe tabelă, un game echilibrat în care a fost aplaudată pentru o "scurtă" de efect.

3-0: Fără greșeală! Liderul mondial se distanțează și își croiește drum spre câștigarea primului set. Nicio șansă pentru Karolina Muchova până acum.

2-0: BREAK! Iga Swiatek începe mai bine și ia avantaj de două game-uri. Poloneza s-a impus pe serviciul Muchovei.

1-0: Swiatek trece în avantaj după un game care părea că se termină rapid, la 40-0 pentru sportiva din Polonia, dar în care Muchova s-a ținut tare.

Iga Swiatek (1 WTA, 22 de ani) și Karolina Muchova (26 de ani, 43 WTA) se întâlnesc, sâmbătă, 10 iunie, în finala turneului de Grand Slam de la Roland Garros.

În drumul spre prima finală de Grand Slam din carieră, Karolina Muchova a eliminat-o și pe Irina Begu.

Liderul mondial, Iga Swiatek, e dublă campioană la Roland Garros, în 2020 și 2022.

Câștigătoarea finalei de la Roland Garros 2023 va primi 2.000 WTA și un cec în valoare de 2,5 milioane de euro.