Real Madrid învinge Liverpool și câștigă Liga Campionilor

Real Madrid a câștigat Liga Campionilor după ce a învins în finală pe FC Liverpool, scor 1-0.

„Cormoranii” au dominat teritorial această partidă, însă Real Madrid s-a apărat bine și a lovit pe contraatac.

Un merit importat l-a avut și portarul Realului, Courtois, care a avut numeroase intervenții excelente.

Real a băgat mingea în plasă în minutul 42 prin Benzema, dar reușita a fost anulată pentru o presupusă poziție de ofsaid, faza fiind însă controversată.

În partea secundă, Real Madrid a dat lovitura în minutul 59, prin Vinicius, care a punctat cu o reluare din fața porții.

Liverpool s-a aruncat în atac pe final de meci, dar Courtois a făcut minuni în poarta Realului.

Pentru Real Madrid aceasta a fost a 14-a Liga a Campionilor din istorie și prima după 2018.

Liverpool rămâne, în schimb, cu șase trofee de Liga Campionilor în palmares.

LIVERPOOL - REAL MADRID 0-1

90+5 - Final de meci! Real e campioana Europei!

90+2 - Schimbare Real: Rodrygo intră în locul lui Vinicius.

90 - 5 minute suplimentare.

90 - Schimbare Real: Ceballos intră în locul lui Modric.

85 - Schimbare Real: Camavinga intră în locul lui Valverde.

83 - Salah a tras bine din unghi, dar Courtois scoate din nou excelent!

80 - Keita a tras mult peste poartă din marginea careului.

75 - Schimbări Liverpool: Keita intră în locul lui Henderson, iar Firmino intră în locul lui Thiago.

74 - Centrare periculoasă în careul lui Liverpool, dar Casemiro pasează greșit în loc să tragă.

69 - Jota recentrează periculos, dar Courtois intervine bine în fața lui Salah!

65 - Schimbare Liverpool: Jota intră în locul lui Diaz.

64 - Salah trage bine din marginea careului, dar Courtois scoate fenomenal!

62 - Fabinho vede cartonașul galben.

59 - GOL REAL MADRID!!! Vinicius deschide scorul cu o reluare cu latul din patru metri dupa un șut centrare din partea dreaptă!

52 - Start echilibrat în startul părții secunde.

45 - Se reia jocul!

45 - Pauză!

42 - GOL Anulat Real Madrid! Benzema marchează, dar reușita e anulată pentru ofsaid. Decizia e controversată deoarece nu este clar dacă pasa se duce intenționat spre Benzema.

41 - Mane preia în careul mic, dar șutul său e respins în corner.

35 - Salah reia cu capul din centrul careului direct în brațele lui Courtois.

29 - Fabinho trage mult peste poartă de la 30 de metri.

20 - Ce ocazie! Mane trage puternic pe jos, dar mingea lovește bara dupa ce e scoasă de Courtois.

18 - Salah trage puternic din 14 metri în brațele portarului.

16 - Prima ocazie! Salah reia spectaculos dintr-o poziție incomodă, dar mingea e blocată excelent de Courtois.

13 - Centrare din partea stângă în careul Realului, dar mingea e blocată.

7 - Liverpool are posesia în startul meciului, dar nu sunt ocazii.

3 - Lovitură liberă pentru Liverpool, dar Real se apără bine și respinge.

22:10 - Startul meciului se amână pentru 22.36.

21:49 - Meciul va începe la 22:15 cu o întârziere de 15 minute pentru ca toți spectatorii să intre pe arenă.

Info:

Liverpool: Alisson, Alexander-Arnold, Konate, Van Dijk, Robertson, Henderson, Fabinho, Thiago, Salah, Mane, Luis Díaz

Real Madrid: Courtois, Carvajal, Militao, Alaba, Mendy, Kroos, Casemiro, Modric, Valverde, Benzema, Vinicius