Eintracht Frankfurt câștigă Europa League la loviturile de departajare

Eintracht  Frankfurt câștigă Europa League la loviturile de departajare

Eintracht Frankfurt a câștigat Europa League după ce a învins Rangers la penaltiuri, scor 5-4. În timpul regulamentar scorul a fost egal, 1-1.

Prima repriză a finalei de la Sevilla a fost destul de echilibrată și ocaziile mari de gol au lipsit. Eintracht Frankfurt a avut posesia, dar Rangers s-a apărat bine.

În partea secundă, scoțienii au deschis scorul în minutul 57, când Aribo a profitat de faptul că Tuta a căzut lângă el, a scăpat singur cu portarul și a marcat.

Egalarea a venit însă în minutul 69, când Borre a egalat dintr-o centrare excelentă trimisă de Kostic.

Până la final, Frankfurt a fost echipa mai periculoasă, dar nu a mai marcat și s-a ajuns în prelungiri.

Rangers a ratat șansa de a tranșa partida în prelungiri după ce Kent a irosit o mare șansă în minutul 118, iar jocul s-a decis la loviturile de departajare.

Diferența a fost făcută după un penalti ratat de vedeta Ramsey pentru Rangers, șutul său fiind apărat de Trapp.

Pentru Frankfurt acesta este al doilea trofeu Europa League din palmares după cel din 1980.

EINTRACHT FRANKFURT - RANGERS 1-1

Scorul la penaltiuri: 5-4

5-4: Borre marchează pentru Frankurt! Nemții câștigă Europa League!
4-4: Roofe marchează pentru Rangers.
4-3: Kostic marchează pentru Frankfurt
3-3: Ramsey ratează pentru Rangers.
3-3: Kamada marchează pentru Frankfurt.
2-3: Arfield marchează pentru Rangers.
2-2: Hrustic marchează pentru Frankfurt.
1-2: Davis marchează pentru Rangers.
1-1: Lenz marchează pentru Frankfurt.
0-1: Tavernier marchează pentru Rangers.

120 - Final! Avem lovituri de departajare!

120 - Tavernier bate o lovitură liberă din marginea careului, Trapp reține!

118 - Ce ocazie! Kent ratează incredibil din 6 metri după o centrare a lui Roofe!

113 - Eintracht domină și forțează marcarea golului doi.

106 - Se reia jocul!

105 - Se termină prima repriză de prelungiri.

100 - Knauff trage peste poartă din unghi.

95 - Borre scapă spre poartă, dar nu reușește să marcheze.

90 - Se reia jocul!

90+5 - Final! Vom avea prelungiri!

90 - 5 minute suplimentare.

85 - Sakala centrează, dar mingea ajunge în brațele portarului.

77 - Hauge trage peste poartă din 14 metri, poziție bună.

69 - GOL FRANKFURT! Borre egalează din fața porții după centrarea lui Kostic.

67 - Ce ocazie! Kamada lobează portarul, dar trimite milimetric peste!

57 - GOL RANGERS!!! Aribo marchează cu un șut pe jos din 15 metri după o mare gafă a lui Tuta, care alunecă și-l lasă singur cu portarul!

49 - Lindstrom trage milimetric pe lângă poartă din marginea careului.

46 - Se reia jocul!

45 - Pauză!

37 - Trapp scoate în corner la o lovitură de cap trimisa de Lundstram.

32 - Kostic pleacă pe contraatac, dar trage pe jos, alături.

27 - Aribo trage din afara careului, mingea se duce puțin alături.

20 - Knauff trage din 14 metri, dar McGregor scoate excelent!

19 - Meciul este echilibrat, se joacă mult la centrul terenului.

11 - Kamada primește în careu, dar pierde timpul și sutul său e slab, direct în portar.

4 - Aribo intră bine în careu, dar e blocat înaintea șutului.

Info:

Eintracht Frankfurt: Trapp - Toure, Tuta, Ndicka - Knauff, Sow, Rode, Kostic - Lindstrom, Kamada - Borre
Antrenor: Oliver Glasner

Rangers: McGregor - Tavernier, Lundstram, Goldson, Bassey - Barisic, Wright, Jack - Kamara, Kent, Aribo
Antrenor: Giovanni van Bronckhorst

Ianis Hagi este accidentat și nu face parte din lotul lui Rangers.