Sepsi a câștigat Cupa României

Sepsi Sf. Gheorghe a câștigat, joi seara, Cupa României la fotbal.

Echipa antrenată de italianul Cristiano Bergodi a învins-o în finală pe FC Voluntari, scor 2-1.

Covăsnenii, aflați pentru a doua oară în ultimul act al Cupei României, au dominat prima repriză și au marcat de două ori prin Marius Ștefănescu.

Mijlocașul în vârstă de 24 de ani a deschis scorul în minutul 22, cu un șut în forță din unghi, iar cu șapte minute înainte de finalul primului mitan a majorat avantajul lui Sepsi, cu un șut formidabil de la aproximativ 30 de metri, mingea ducându-se direct în vinclu.

De partea cealaltă, ilfovenii au ajuns greu la poarta adversă, iar cele mai bune șanse i-au aparținut lui Lopes. Totuși, FC Voluntari, câștigătoare a Cupei României în 2007, n-a tras niciun șut pe poartă în prima repriză a confruntării de pe stadionul Rapid.

În partea secundă, Voluntari a ieșit la atac, dar l-a pus rar în dificultate pe Niczuly, în timp ce Sepsi a fost periculoasă prin același Ștefănescu, de departe cel mai bun jucător al meciului.

Dumitrescu, în minutul 90+5, a marcat un autogol pentru ilfoveni, dar prea tărziu pentru ca Voluntari să încerce o revenire.

Este primul trofeu din istoria clubului Sepsi Sf. Gheorghe.

Ati putut urmări în direct pe SpotMedia.ro finala Cupei României dintre Sepsi și FC Voluntari.

SEPSI - FC VOLUNTARI 2-1 (Ștefănescu '22 și '38 / Dumitrescu '90+5 - autogol)

'90+5 - FINALUL MECIULUI!

'90+5 - GOOOL VOLUNTARI !!! Mierloi șutează, mingea se izbește de Dumitrescu și intră în poarta lui Niczuly !!!

'90+1 - Păun trage bine de la distanță, dar Popa e la post.

'90 - Cinci minute de prelungiri pentru a doua repriză.

'89 - Niczuly scoate formibail la o minge trimisă cu capul de Nemec.

'88 - Bălașa trimite puțin peste poartă dintr-o lovitură liberă.

'85 - Popa scoate la o centrare șutată a lui Damașcan.

'81 - Ștefănescu trimite imprecis dintr-o poziție favorabilă.

'80 - Damașcan, abia intrat pe teren la Sepsi, reia spectaculos, dar mingea trece de puțin pe lângă poarta lui Popa.

INFO: În tribunele stadionului Rapid sunt 8.121 de spectatori.

'76 - Ce ocazie! Tamaș respinge de pe linia porții la un șut al lui Ștefănescu, după ce Popa a ieșit pentru a-l bloca pe Golofca.

'66 - Nemec reia periculos din câțiva metri, dar Niczuly reușește să respingă.

'63 -Niczuly reține o minge trimisă cu capul de Armaș.

'61 - Ștefănescu trimite direct pe poartă dintr-o lovitură libera, dar Popa boxează.

'55 - Șutul lui Ștefănescu este deviat, iar Popa reține fără emoții.

'53 - Fulop reia cu capul pe lângă poarta covăsnenilor.

'49 - Tudorie se dezechilibrează într-o poziție bună.

A început repriza secundă.

'45+1 - Finalul primei reprize.

'45 - Prima repriză va fi prelungită cu un minut.

'38 - GOOOL SEPSI !!! Ștefănescu prinde un șut fabulos de la aproximativ 30 de metri, iar mingea se duce direct în vinclul porții apărate de Popa !!!

'37 - Bălașa îl blochează excelent pe Marcelo Lopes.

'36 - Nemec reia cu capul peste poartă.

'23 - Tudorie trimite din poziție bună, dar Popa reține.

'22 - GOOOL SEPSI !!! Ștefănescu deschide scorul cu un șut în forță din unghi !!!

'20 - Ștefănescu marchează, dar golul este anulat pentru un offside milimetric. Dacă a fost!

'15 - Marcelo Lopes trimite pe lângă dintr-o poziție bună.

ora 20:33 - A început finala.

INFO: FC Voluntari a câștigat Cupa României în 2017, în timp ce cea mai bună performanță a celor de la Sepsi este o finală jucată în 2020 cu FCSB, pierdută cu 0-1.

Sepsi: Niczuly - Dimitrov, Bălașa, Mitrea, Dumitrescu - Păun, Aganovic, Gonzales - Bărbuț, Tudorie, Stefănescu.

FC Voluntari: Popa - Ciobotariu, Tamaș, Armaș - Ricardinho, Rață, Droppa, Tavares, Briceag - Nemec, Lopes.

Arbitru: Sebastian Colțescu.

Partida se dispută pe terenul Rapidului.

Confruntarea poate fi văzută la TV pe Digi Sport 1, Telekom Sport 1 și Prima Sport 1.