Olympiakos învinge Fiorentina în prelungiri și câștigă Conference League

Olympiakos a câștigat Conference League după ce a învins-o în prelungiri pe Fiorentina, cu 1-0. Este primul trofeu continental câștigat de un club din Grecia în toată istoria.

Meciul de la Atena a avut un ritm foarte slab și cele două echipe parcă au așteptat prelungirile încă din primul minut.

Au fost puține ocazii de a marca. Grecii au fost aproape de gol în minutul 3, când Podence a șutat pe jos, dar mingea a fost respinsă în corner.

Apoi, Fiorentina a răspuns printr-un gol anulat al lui Milenkovic și un șut slab trimis de Bonaventura.

S-a intrat însă în prelungiri, unde El Kaabi a deschis scorul în minutul 116 cu o lovitură de cap și a fost eroul grecilor.

Anul trecut, Fiorentina a pierdut finala Conference League în fața celor de la West Ham.

OLYMPIAKOS - FIORENTINA 1-0

120 - Final de meci!

120 - 5 minute suplimentare.

116 - GOL OLYMPIAKOS! El Kaabi deschide scorul cu o lovitură de cap din câțiva metri după o centrare din stânga!

110 - Ikone trimite din 10 metri, mingea este respinsă în față.

105 - Se reia jocul!

105 - Finalul primei reprize de prelungiri.

97 - Jovetic trage periculos, dar șutul său pe jos e scos de portar.

90 - Start în prima repriză de prelungiri.

90 - Finalul timpului regulamentar. Avem prelungiri.

90 - 7 minute suplimentare.

80 - Iborra reia cu capul pe lângă poartă după o fază fixă.

69 - Kouame primește într-o poziție bună, dar trage slab și mingea e respinsă în corner.

64 - Ritmul este foarte slab în ultimele minute, echipele nu mai riscă nimic.

55 - Grecii au o posesie superioară în startul părții secunde.

46 - Se reia jocul!

45 - Pauză!

35 - Meciul s-a echilibrat mult, echipele își împart momentele de dominare.

21 - O minge respinsă ajunge la Bonaventura, însă șutul lui din 13 metri e slab, pe centrul porții.

9 - Milenkovic bagă mingea în poartă, dar reușita e anulată pentru un ofsaid.

3 - Prima ocazie de gol. Podence trage pe jos din marginea careului, dar mingea e respinsă în corner.

Info: Meciul începe la ora 22:00

Olympiakos: Tzolakis – Rodinei, Retsos, David Carmo, Ortega – Hezze, Iborra – Podence, Chiquinho, Fortounis – El Kaabi

Rezerve: Paschalakis, Papadoudis, Andre Horta, El-Arabi, Alexandropoulos, Quini, Masouras, Joao Carvalho, Jovetic, Richards, Apostolopoulos, Ntoi

Antrenor: Jose Luis Mendilibar

Fiorentina: Terracciano – Dodo, Milenkovic, Martinez Quarta, Biraghi – Arthur, Mandragora – Gonzalez, Bonaventura, Kouame – Belotti

Rezerve: Christensen, Lopez, Beltran, Ikone, Ranieri, Nzola, Infantino, Faraoni, Duncan, Kayode, Parisi, Barak

Antrenor: Vincenzo Italiano

Meciul are loc la Atena și este televizat de Pro Arena.

Finala Ligii Campionilor dintre Borussia Dortmund și Real Madrid se va disputa pe 1 iunie, de la ora 22:00.

• Meci 45 Spania – Germania 1-1 (2-1 după prelungiri) – cronica meciului
  • Meci 46 Franța – Portugalia (Hamburg, 22:00)

• Meci 48 Anglia – Elveția (Düsseldorf, 19:00)
  • Meci 47 Olanda – Turcia (Berlin, 22:00)

• Meci 49 Spania – Câștigătoare meci 46 (Munchen, 22:00)

• Meci 50 Câștigătoare meci 47 – Câștigătoare meci 48 (Dortmund, 22:00)

• Câștigătoare meci 49 – Câștigătoare meci 50 (Berlin, 22:00)