AS Roma a câștigat Conference League | Istvan Kovacs, prestație de cinci stele

AS Roma și-a adăugat în palmares, miercuri seara, prima ediție a UEFA Conference League.

În finala de la Tirana (Albania), formația antrenată de Jose Mourinho a învins-o la limită pe Feyenoord Rotterdam, scor 1-0.

Unicul gol al meciului a fost semnat de Zaniolo, în minutul 32, după o centrare foarte bună a lui Mancini.

Arbitrul finalei a fost românul Istvan Kovacs, care s-a achitat excelent de sarcini. El a fost ajutat la cele două tușe de Vasile Marinescu și Ovidiu Artene.

AS Roma și Feyenoord Rotterdam au oferit o primă repriză dezamăgitoare, cu puțin faze de gol și un fotbal lipsit de ritm.

Partea secundă a fost însă de-a dreptul spectaculoasă, cu ocazii de ambele părți și niște intervenții de excepție ale lui Rui Patricio. Iar când portarul lusitan n-a mai putut interveni a fost salvat de bară.

Este primul trofeu european câștigat de AS Roma după o pauză de 50 de ani, echipa capitolina mai având în palmares doar o Cupă Intercity (1961) și o Cupă Anglo-Italiană (1972).

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea finalei Conference League, în care s-au întâlnit AS Roma și Feyenoord Rotterdam:

AS Roma - Feyenoord 1-0 (Zaniolo '32)

'90+5 - Finalul meciului.

'90 - Cinci minute de prelungiri.

'89 - O nouă dublă schimbare la AS Roma: ies Karsdorp și Abraham, intră Vina și Shomurodov.

'88 - Ultimele schimbări la Feyenoord: ies Kokcu și Malacia, intră Walemark și Jahanbakhsh.

'86 - Ce șansă pentru AS Roma! Pellegrini șutează bine, dar Bijlow respinge.

'84 - Rui Patricio primește cartonașul galben pentru tragere de timp.

'82 - Sinistera trimite de la distanță, dar nu-l păcălește pe bravul Rui Patricio.

'74 - Mută din nou olandezii: ies Trauner și Nelson, intră Pedersen și Linssen.

'73 - Bijlow are o intervenție foarte bună la un șut al lui Veretout.

'68 - Abraham trimite peste poartă dintr-o poziție incomodă.

'66 - Dublă schimbare la AS Roma: ies Zalewski și Zaniolo, intră Spinazzola și Veretout.

'60 - Smalling se încurcă în preajma propriului careu, însă este salvat de Ibanez, care are o intervenție fantastică în fața lui Dessers.

'59 - Schimbare la Feyenoord: iese Til, intră Toornstra.

'52 - Abraham scapă spre poarta adversă, se dezechilibrează după un duel cu Senesi și cere vehement o lovitură liberă. Istvan Kovacs alege să lase jocul să continue.

'51 - Dessers trece de puțin pe lângă egalare. Ce ocazii pentru Feyenoord!

'50 - Rui Patricio respinge în bară la un șut trimis de la distanță de Malacia.

'47 - Ce ocazie! Trauner trimite în bară, iar apoi Rui Patricio scoate excelent la un șut al lui Til.

A început repriza secundă.

'45+4 - Finalul primei reprize.

'45+4 - Rui Patricio prinde la un șut slab de la distanță.

'45 - Prima repriză este prelungită cu patru minute.

'44 - Centrarea lui Abraham îl lovește în spate pe Zaniolo și iese în afara terenului. O repriză în care Feyenoord n-a contat absolut deloc în atac.

'37 - Pellegrini primește cartonașul galben pentru proteste.

'32 - GOOOL AS ROMA !!! Mancini centrează, Zaniolo preia frumos cu pieptul și înțeapă mingea pe lângă goalkeeperului olandezilor !!!

'25 - Primul cartonaș galben arătat de Istvan Kovacs în această seară: Trauner îl faultează pe Abraham și este avertizat.

'24 - Zaniolo nu ajunge de puțin la o încercare frumoasă de pasă a lui Pellegrini.

'20 - Un început liniștit de finală, fără ocazii și un cu ritm lent.

'17 - Schimbare forțată la italieni: iese Mkhitaryan, accidentat, intră Sergio Oliveira.

'8 - Sinistera se descurcă bine, centrează în fața porții, dar acolo nu se află niciun coechipier, iar Rui Patricio reține cu siguranță.

ora 22:00 - A început meciul.

Finala se joacă pe stadionul Air Albania din Tirana și este arbitrată la centru de românul Istvan Kovacs.

Meciul este televizat în România de Pro Arena.

AS Roma: Rui Patricio - Mancini, Smalling, Ibanez - Karsdorp, Mkhitaryan, Cristante, Zalewski - Zaniolo, Pellegrini - Abraham.
Antrenor: Jose Mourinho.

Feyenoord Rotterdam: Bijlow - Geertruida, Trauner, Senesi, Malacia - Til, Aursnes, Kokcu - Nelson, Dessers, Sinisterra.
Antrenor: Arne Slot

Istvan Kovacs este ajutat de asistenții Vasile Marinescu și Ovidiu Artene.