Ashleigh Barty a câștigat Australian Open 2022

Ashleigh Barty a câștigat, sâmbătă, Australian Open 2022.

Liderul clasamentului WTA a învins-o în finala Grand Slam-ului de la Antipozi pe americanca Danielle Collins (locul 30 WTA) în două seturi, scor 6-3, 7-6 (2).

O oră și 28 de minute a durat finala de pe arena Rod Laver.

Este pentru prima oară când Ashleigh Barty triumfă la Australian Open, care devine cel de-al treilea turneu de Grand Slam câștigat în carieră, după Roland Garros 2019 și Wimbledon 2021.

Pentru Danielle Collins a fost prima finală de Grand Slam din carieră.

Nici măcar un set nu a cedat Ashleigh Barty în cele 7 meciuri disputate în ultimele două săptămâni la Melbourne. A fost, însă, foarte aproape s-o facă astăzi.

După un prim set asigurat cu ușurință, în doar 32 de minute, australianca în vârstă de 25 de ani a avut de tras în actul secund, în care Danielle Collins a avut 5-1 și a servit de două ori pentru a trimite finala în set decisiv.

Încurajată frenetic din tribune, Barty a revenit fantastic și a împins setul la tie-break, unde nu i-a mai lăsat nicio șansă adversarei.

2,87 milioane de dolari australieni (echivalentul a 1,8 milioane de euro) și 2.000 de puncte WTA va primi Ashleigh Barty pentru triumful de la primul Grand Slam al sezonului.

De partea cealaltă, Danielle Collins va fi recompensată cu 1.57 milioane de dolari australieni (echivalentul a aproape 1 milion de euro) și 1.300 de puncte în clasamentul WTA.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea finalei feminine de la Australian Open 2022 dintre Ashleigh Barty și Danielle Collins:

Ashleigh Barty - Danielle Collins 6-3, 7-6 (2)

Game, set și meci Ashleigh Barty!

4-1 pentru Barty după primele cinci mingi din tie-break.

Game Barty și vom avea tie-break în acest set doi.

Danielle Collins pune capăt seriei câștigătoare de game-uri a australiencei.

Barty reușește patru game la rând și revine spectaculos de la 1-5.

Ce revenire pentru Barty! Australianca recuperează și al doilea break și va servi pentru a egala la cinci.

Un nou game în contul lui Barty, dar Collins va servi din nou pentru a împinge finala în setul decisiv.

Rebreak izbutit de australiancă.

Un nou break reușit de Collins, care va servi pentru a egala la 1 situația seturilor.

Serviciu bun reușit de americancă, iar scorul devine 4-1 în favoarea ei în acest set secund.

Game alb izbutit de liderul WTA.

Danielle Collins salvează două mingi de break și apoi se distanțează la 3-0.

Break reușit de sportiva americană în vârstă de 28 de ani.

Collins începe cu dreptul setul secund.

Game la 0 și primul set merge în contul sportivei din Australia, după numai 32 de minute.

Collins își câștigă serviciul, dar Barty va servi pentru adjudecarea primului set.

Game Barty, iar liderul WTA este la doar un pas de a câștiga primul game al finalei.

Break izbutit de Ashleigh Barty, care va servi pentru a se desprinde la 5-2.

Minge de break pentru americancă, dar Barty salvează și apoi închide game-ul cu un as.

INFO: Barty a ajuns în finală fără să piardă vreun set.

Cele două tenismene continuă să se descurce excelent la serviciu și egalitatea se menține.

Collins servește excelent și egalează la 1 în acest prim set al finalei de pe Rod Laver.

Australianca, considerată mare favorită la câștigarea acestei finale, își adjudecă primul game al meciului.

ora 10:45 - A început meciul.

Finala poate fi urmărită în direct la TV pe postul Eurosport.

Ashleigh Barty ocupă locul 1 în clasamentul WTA, în timp ce adversara ei din SUA se află pe poziția a 30-a.

Ashleigh Barty și Danielle Collins s-au mai întâlnit de patru ori până în prezent, scorul fiindu-i favorabil jucătoarei din Australia, cu 3-1. Totuși, americanca a câștigat ultima întâlnire directă:

2019, Madrid: 6-1, 1-6, 6-1 pentru Barty;
2019, Roland Garros: 7-5, 6-1 pentru Barty;
2020, Adelaide: 3-6, 6-1, 7-6 (5) pentru Barty;
2021, Adelaide: 6-3, 6-4 pentru Collins.

Atât Barty (25 de ani), cât și Collins (28 de ani) se află la prima finală din carieră la Australian Open.

Pentru Danielle Collins va fi chiar prima finală de Grand Slam din carieră. În schimb, Barty a triumfat la Roland Garros (2019) și Wimbledon (2021).