FCSB învinge Rapid după un meci cu final de infarct

FCSB a învins Rapid, scor 3-1, cu două goluri în prelungiri, într-un meci din etapa a 20-a din Liga 1.

FCSB a început în forță această partidă și după doar 13 minute a reușit să deschidă scorul. Darius Olaru a tras puternic din marginea careului, mingea a fost respinsă, dar Tănase a apărut excelent și a marcat.

Echipa lui Toni Petrea a făcut însă un pas în spate și Rapid a reușit să intre în joc pe măsură ce timpul trecea.

Rapidiștii au egalat însă în prelungirile primei reprize, când Sapunaru a obținut un penalti cu mare ușurință și tot el l-a transformat.

Partea secundă a fost echilibrată, dar meciul s-a încins abia pe final. FCSB a avut mai mult posesia, iar în ultimul sfert de oră a avut și superioritate numerică.

Golul victoriei a fost marcat abia în minutul 90+3, când Tănase a transforat fără probleme un penalti scos de Ianis Stoica.

S-a terminat 3-1, deoarece Ianis Stoica a marcat la ultima fază, iar după acest rezultat FCSB este pe locul 2, cu 46 de puncte, iar Rapid este pe 6, cu 31 de puncte.

FCSB - RAPID 3-1

90+5 - GOL FCSB!!! Keșeru trimite din lob în transversală, mingea ajunge la Gheorghe care trage în blocaj, iar apoi la Ianis Stoica, iar acesta marchează!

90+3 - GOL FCSB!!! Tănase marchează din penalti!!!

90+2 - Penalti pentru FCSB după o intrare a lui Săpunaru asupra lui Ianis Stoica!!!

90 - 3 minute suplimentare.

90 - Tănase pătrunde în careu, dar trage în blocaj.

89 - Centrare periculoasă în fața porții, dar mingea nu ajunge la Keșeru.

83 - Schimbare FCSB: Keșeru intră în locul lui Șut.

78 - Ianis Stoica reia cu capul slab dintr-o poziție bună, dar e prins în ofsaid.

76 - Morais vede al doilea cartonaș galben și e eliminat.

76 - Sefer trage din propria jumătate, dar mingea se duce alături.

72 - Schimbare Rapid: Goge intră în locul lui Stahl.

71 - Schimbare FCSB: Oaidă intră în locul lui Olaru.

70 - Olaru trage de la 30 de metri, mingea se duce peste poartă.

66 - Schimbări Rapid: Bălan intră în locul lui Marzouk, Pănoiu în locul lui Ilie.

65 - Schimbare FCSB: Florinel Coman intră în locul lui Tavi Popescu.

62 - FCSB domină, dar nu reușește să aibă ocazii periculoase.

55 - Olaru trage din careu, dar mingea este blocată.

48 - FCSB cere penalti după un presupus henț, jocul continuă. Decizie corectă.

46 - Se reia jocul!

Schimbări FCSB: Vali Gheorghe și Ianis Stoica intră în locul lui Cordea și Budescu.

45+7 - Pauză!

45+6 - GOL RAPID!!! Săpunaru marchează din penalti!

45+5 - Radunovici vede cartonașul galben.

45+4 - Arbitrul fluier penalti după o intrare a lui Radunovic asupra lui Săpunaru.

45 - 6 minute suplimentare.

44 - Albu vede cartonașul galben.

44 - Tavi Popescu vede cartonașul galben și va fi suspendat meciul următor.

43 - Budescu trage mult pe lângă de la 30 de metri.

42 - Budescu trage din lovitură liberă de la 30 de metri în brațele portarului.

41 - Săpunaru vede cartonașul galben pentru proteste.

37 - Morais vede cartonașul galben.

37 - Ce ocazie! Vlad scoate excelent la șutul periculos trimis de Sefer din 14 metri!

32 - Bellu-Iordache reia din plonjon dar trage în plasa laterală.

28 - Rapid încearcă să iasă din propria jumătate, dar FCSB se apără excelent până acum.

24 - Tănase trage din voleu, mingea ajunge în brațele lui Moldovan.

21 - Sefer trage din unghi, dar Vlad prinde mingea.

19 - Stahl pătrunde în banda stângă, dar Crețu îl blochează perfect.

17 - FCSB rămâne în jumătatea adversă și după marcarea golului!

13 - GOL FCSB!!! Tănase marchează din 3 metri după ce șutul lui Olaru e respins în față!!

12 - Budescu bate bine un corner, dar mingea e respinsă.

10 - Ce ocazie! Budescu centrează excelent, dar Șut trimite milimetric pe lângă poartă cu capul!

9 - Fanii FCSB îl înjură la unison pe Gigi Becali.

8 - Se reia meciul!

3 - Jocul este întrerupt, fanii ambelor echipe aruncă pe teren cu petarde.

2 - Situație bună pentru FCSB, Crețu scapă într-o poziție bună, dar centrează aiurea!

FCSB: Vlad - Crețu, Vinicius, Cristea, Radunovic - Olaru, Șut, Tănase - Cordea, Budescu, Oct. Popescu

Rezerve: Straton - Miron, Haruț, Coman, Stoica, Gheorghe, Ov. Popescu, Oaidă, Keșeru

Rapid: Moldovan - Belu Iordache, Săpunaru, Dandea, Morais - Crepulja, Albu - Sefer, Ilie, Stahl - Bnou Marzouk

Rezerve: Drăghia - Bălan, Goge, Pănoiu, Popescu, Florica, Ignat, Despa, Stanici

În tur, Rapid s-a impus cu 1-0.

Meciul este televizat de DigiSport, Telekom Sport și Look Sport.