FCSB și CFR Cluj s-au calificat dramatic în grupele Conference League. Universitatea Craiova, eliminată la penaltiuri

FCSB și CFR Cluj s-au calificat, joi seara, în grupele Conference League. În schimb, Universitatea Craiova a părăsit competiția după loviturile de departajare:

Viking – FCSB 1-3 (Tripic ’26 – penalti / Edjouma ‘3, Cordea ’53, Radunovic ’90+4)
în tur 2-1

FCSB s-a impus cu 3-1 în deplasarea de la Viking, după ce în tur, pe teren propriu, a fost învinsă cu 2-1.

Edjouma a deschis scorul în minutul 3, cu o lovitură de cap la o centrare a lui Coman, însă gazdele au egalat până la pauză prin Tripic, dintr-o lovitură de la 11 metri.

După pauză, portarul nordicilor a scăpat printre picioare o minge trimisă de la distanță de Cordea, iar scorul la general devenea egal.

Ambele echipe și-au creat ocazii importante, însă FCSB avea să dea lovitura în prelungiri, când Radunovic a transformat o lovitură de la 11 metri.

CFR Cluj - Maribor 1-0 (Cvek '90)
în tur 0-0

La Cluj-Napoca, CFR Cluj a jucat de la egal la egal cu Maribor, diferența între cele două echipe fiind făcută de o reușită de excepție a lui Cvek, în minutul 90.

Mijlocașul croat a marcat dintr-o "foarfecă" de excepție, cu care campioana României a obținut biletele pentru grupele Conference League.

Hapoel Beer Sheva - Universitatea Craiova 1-1, 4-3 la penaltiuri (Hemed '105+2 / Roguljic '105) - prelungiri
în tur 1-1

Cele două echipe au oferit un meci frumos, însă la sfârșitul timpului regulamentar nu s-a marcat niciun gol, astfel că s-a ajuns în prelungiri.

Roguljic a marcat superb dintr-o lovitură liberă în minutul 105, însă avantajul oltenilor a durat doar două minute, pentru că Hemed a punctat cu capul și a restabilit egalitate.

La penaltiuri, israelienii au transformat tot, în timp ce Ivan și Bancu au ratat. O înfrângere amară pentru trupa lui Mirel Rădoi, care a oferit o replică pe măsură unei echipe mult mai bine cotate.

Desfășurarea meciurilor:

Hapoel Beer Sheva - Universitatea Craiova 1-1, 4-3 la penaltiuri: Israelienii se impus la penaltiuri, unde au transformat tot ce au avut, în timp ce de la olteni au ratat Ivan și Bancu.

Hapoel Beer Sheva - Universitatea Craiova 1-1: Din păcate, avantajul oltenilor durează doar două minute. Hemed a înscris cu o lovitură de cap.

Hapoel Beer Sheva - Universitatea Craiova 0-1: Roguljic punctează cu o execuție superbă dintr-o lovitură liberă.

Viking - FCSB 1-3: Radunovic marchează de la 11 metri și o duce pe vicecampioana României în grupe.

CFR Cluj - Maribor 1-0: Cvek înscrie un gol fantastic din foarfecă in ultimul minut.

Viking - FCSB 1-2: Cordea șutează de la distanța, iar portarul norvegienilor scapă mingea în poartă printre picioare.

Viking - FCSB 1-1: Nordicii egalează dintr-un penalti transformat de Tripic.

Viking - FCSB 0-1: Vicecampioana României deschide scorul după numai 3 minute, prin Edjouma, cu capul, în urma unei centrări excelente a lui Florinel Coman.

Echipele de start la FCSB - Viking:

FCSB: Târnovanu - Pantea, Dawa, Tamm, Radunovic - Edjouma - Cordea, Miculescu, Oct.Popescu, Coman - Rusu.
Antrenor: Nicolae Dică.

Viking: Gunnarsson - Bjorshol, Brekalo, Vevatne - Kabran, Lokberg, Solbakken, Fridjonsson, Pattynama - Karlsbakk, Tripic.
Antrenori: Bjarte Lunde Aarsheim și Morten Jensen.

Arbitru: Tamas Bognar (Ungaria).

Echipele de start la CFR Cluj - Maribor:

CFR Cluj: Scuffet - Manea, Burcă, Matias, Camora - Boateng, Cvek - Petrila, Yeboah, Deac - Betancor.
Antrenor: Dan Petrescu.

Maribor: Bergsen - Zinic, Karic, Uskokavic, Sikosek - Antolin, Vidakovic - Repas, Bozic, Brnic - Baturina.
Antrenor: Damir Krznar.

Arbitru: John Beaton (Scoția).

Echipele de start la Hapoel Beer Sheva - Universitatea Craiova:

Hapoel Beer Sheva: Glazer - Tibi, Abaid, Vitor, Lopes - Bareiro, Yosefi, Elias - Safuri, Selmani, Ansah.
Antrenor: Elyaniv Barda.

Universitatea Craiova: Lazar - Martin, Silva, Screciu - Hanca, Crețu, Mateiu, Bancu - Baiaram, Koljic, Ivan.
Antrenor: Mirel Rădoi.

Arbitru: Erik Lambrechts (Belgia).

Meciul lui FCSB va fi televizat de Pro TV, jocul de la Cluj-Napoca va fi transmis în direct de Digi Sport 1 și Prima Sport 1, în timp ce disputa oltenilor din Israel va fi pe Digi Sport 2.