FCSB învinge eroic PAOK Salonic în Europa League. Campioana e pe o poziție fruntașă

FCSB a câștigat pe terenul lui PAOK Salonic în Europa League, scor 1-0, după un meci în care a jucat aproape o repriză în inferioritate numerică.

Grecii au fost mai periculoși în startul meciului, dar Ștefan Târnovanu a avut o seară excelentă și a intervenit foarte bine la loviturile periculoase trimise de jucătorii lui PAOK.

Formația lui Răzvan Lucescu a fost aproape de gol și în minutul 28, când Despodov a trimis din unghi în bara laterală.

În cele din urmă, deschiderea scorului s-a produs în finalul primei reprize, când Olaru a preluat excelent și a pătruns în careu și i-a pasat lui Daniel Bîrligea, care a îndeplinit o simplă formalitate.

În partea secundă, FCSB a suferit o lovitură teribilă după ce Olaru a fost eliminat în minutul 55 pentru un henț stupid la centrul terenului.

Imediat, grecii au preluat controlul meciului, dar Târnovanu a intervenit fabulos la o lovitură de cap.

Pe finalul meciului, FCSB a încercat să tragă de timp cât a putut pentru a-i irita pe greci, iar acest lucru a dat roade, chiar dacă adversarii au trimis în bară în prelungiri.

După acest rezultat, FCSB are punctaj maxim în primele două etape din Europa League și ocupă locul 4 la egalitate cu Lazio, Lyon, Tottenham și Anderlecht.

Etapa următoare, FCSB o va întâlni pe Rangers în deplasare, într-un meci programat pe 24 octombrie.

PAOK SALONIC - FCSB 0-1

90+10 - Final de meci!!!

90+8 - Grecii trimit în bara laterală, iar apoi Alhassan respinge excelent!

90+5 - FCSB se apără eroic în acest final de meci.

90 - 10 minute suplimentare.

90 - Șut respinge excelent din fața porții!

86 - Târnovanu primește cartonașul galben.

85 - Bakayoko trimite cu capul, dar Târnovanu reține fără emoții.

80 - Grecii au controlul total al balonului, dar FCSB se apără bine momentan.

78 - Schimbare FCSB: Alhassan intră în locul lui Bîrligea.

73 - Schimbare PAOK: Schwab intră în locul lui Ozdoev.

71 - Bîrligea vede cartonașul galben pentru proteste.

70 - Schimbări PAOK: Bakayoko, Tissoudali și Zivkovic intră în locul lui Camara, Chalov și Sastre.

65 - Schimbare FCSB: Octavian Popescu intră în locul lui Tănase.

62 - Ce ocazie!!! Târnovanu scoate miraculos după o lovitură de cap pe care scria gol!!!

60 - Sastre trage puternic din afara careului pe lângă poartă!

55 - Darius Olaru vede al doilea cartonaș galben pentru un henț stupid și e eliminat!

49 - Dawa trimite pe lângă poartă după o lovitură liberă executată de Radunovic.

46 - Se reia jocul!

Schimbare FCSB: Miculescu intră în locul lui Băluță.

45+9 - Pauză!

45+8 - GOOOL FCSB!!! Daniel Bîrligea marchează cu un șut din 6 metri după o pasă ideală din dreapta a lui Olaru!

45+6 - Edjouma intră în locul lui Lixandru, accidentat.

45+4 - Olaru vede cartonașul galben.

45+2 - Sastre vede cartonașul galben.

45 - 6 minute suplimentare.

43 - Mihai Popescu vede galbenul pentru că a tras în minge după fluierul arbitrului.

39 - Ce ocazie!!! Târnovanu intervine fabulos și blochează în fața lui Taison la o fază periculoasă!

38 - Lixandru intervine bine și acordă un corner.

32 - Tănase pătrunde în careu, dar trimite mult pe lângă poartă.

30 - Șut trage din lovitură liberă de la 20 de metri, portarul advers scoate în corner.

28 - Ce ocazie! Despodov trage din unghi în bara laterală!

26 - Răzvan Lucescu primește cartonașul galben.

20 - Mady Camara trimite cu capul peste poartă după un corner.

16 - Florin Tănase vede cartonașul galben.

15 - Adrian Șut trimite peste poartă de la 20 de metri!

13 - Taison trage peste poartă dintr-o poziție bună!

9 - Ce ocazie! Târnovanu respinge excelent la o lovitură de cap puternică din 6 metri!

8 - Crețu intervine excelent și respinge cu capul după o centrare periculoasă.

4 - Mady vede cartonașul galben.

3 - Un prim aatc al grecilor, dar Dawa intervine bine.

Info:

PAOK (4-2-3-1): Kotarski - Sastre, Kedziora, Mihailidis, Baba - Camara, Ozdoev - Despodov, Konstantelias, Taison - Chalov
Rezerve: Monastirlis, Balomenos, Bakayoko, Despodov, Sastre, Schwab, Shoretire, Thymianis, Tissoudalli
Antrenor: Răzvan Lucescu

FCSB (4-2-3-1): Târnovanu – Crețu, Dawa, M.Popescu, Radunovic – Șut, Lixandru – Băluță, Olaru, Fl. Tănase - Bîrligea
Rezerve: Vlad, Panțîru, Chiricheș, Oct. Popescu, Edjouma, Baeten, Musi, Alhassan, Luis Phelipe, Miculescu, Ștefănescu, D. Popa,
Antrenor: Elias Charalambous

În primul meci, FCSB a învins-o pe RFS din Letonia cu 4-1.

Meciul este televizat de Digi Sport și Prima Sport.