FCSB învinge dramatic LASK Linz, cu un gol superb al lui Darius Olaru, și se califică în Europa League

FCSB a învins, joi, scor 1-0 (2-1 la general) pe LASK Linz și s-a calificat în faza principală a Europa League. În tur, la Linz, a fost 1-1.

LASK Linz a dominat primele 20 de minute ale meciului cu FCSB, din Ghencea, și a avut șanse de a marca, însă nici Zeireis, nici Taoui, nici Ljubicic n-au reușit să înscrie. După ce n-a contat în atac timp de 40 de minute, FCSB a ratat două ocazii în două minute. Miculescu (43) și Tănase (44) au irosit șansa golului. A fost 0-0 la pauză.

Repriza a doua a început tot cu LASK Linz mai periculoasă. Taoui și Usor au ratat șanse importante de gol, în minutele 51 și 53, iar prima și singura mare ocazie a campioanei României din repriza secundă a venit în minutul 83, când șutul lui Popa pe care scria gol a fost respins de pe linia porții de austrieci.

Vlad Chiricheș a greșit o pasă simplă și i-a pus pe contraatac pe cei de la LASK Linz în minutul 90, dar Târnovanu a salvat situația. FCSB a dat lovitura în minutul 90+3, prin Darius Olaru, care a înscris cu un șut violent, sub bară, din careul lui Siebenhandl, după o cursă frumoasă în partea stângă.

FCSB învinge și se califică în faza principală a Europa League, prima prezență în cea de-a doua competiție europeană intercluburi după șase ani.

FCSB - LASK LINZ 1-0 (Olaru 90+3), 2-1 la general

Min. 90+6 - Final de meci. FCSB se califică pe tabloul principal al Europa League și joacă din nou în cea de-a doua competiție europeană interlcuburi după o pauză de șase ani.

Min. 90+3 - GOL FCSB! Darius Olaru înscrie un gol formidabil! Cursă excelentă în partea stângă, intră în careu și trage sub bară, fără speranțe pentru portarul lui LASK Linz.

Min. 90 - Ocazie LASK Linz! Chiricheș greșește o pasă și îi pune pe contraatac pe austrieci, însă Târnovanu salvează un șut trimis pe jos din unghi.

Min. 83 - Ocazie mare FCSB! Popa este găsit excelent cu o pasă peste apărare de Olaru, șutează pe lângă portarul lui LASK, dar un apărător respinge mingea din drumul spre gol.

Min. 72 - Nicio ocazie importantă de gol pentru niciuna dintre echipe, deși FCSB a echilibrat jocul și a început să preseze.

Min. 53 - Ocazie LASK! Usor trimite puțin pe lângă poarta lui Târnovanu din apropiere.

Min. 51 - Ocazie LASK! Târnovanu respinge de la colțul scurt un șut al lui Taoui din interiorul careului.

Min. 46 - A început repriza a doua. Daniel Popa și Malcom Edjouma au intrat pe teren, au ieșit Băluță și Baba Alhassan.

Min. 45+3 - Pauză.

Min. 45+2 - Ocazie uriașă LASK! Taoui recuperează o minge în dreapta atacului lui LASK Linz, înaintează spre careu, dar centrarea pe care o trimite nu poate fi ajunsă de Usor, coechipierul aflat la bara a doua. Scăpăm de gol.

Min. 44 - Ocazie FCSB! Șut din careu al lui Tănase, moale, Siebenhandl respinge.

Min. 43 - Ocazie FCSB! Șutul lui Miculescu este respins in-extremis în corner de Siebenhandl, portar care a ieșit eronat la o minge trimisă plouat spre Tănase de către Baba Alhassan. Tănase i-a așezat mingea lui Miculescu pentru șut.

Min. 38 - Nicio ocazie importantă pentru FCSB până acum, deși echipa lui Elias Charalambous presează când are ocazia.

Min. 19 - Ocazie mare LASK! Centrare șutată în careul FCSB, Bello vine la bara a doua, dar nu poate împinge mingea în poartă.

Min. 17 - Ocazie LASK! Ljubicic reia cu capul peste poartă, din cornerul rezultat mai devreme.

Min. 15 - Ocazie LASK! Șut frumos al lui Taoui, la colțul lung, dar Târnovanu respinge în corner.

Min. 9 - Ocazie LASK! Ziereis reia cu capul pe lângă poarta lui Târnovanu, la colțul scurt, după un corner la care a apărut bine, nemarcat.

Min. 1 - A început repriza a doua.

FCSB: Târnovanu - Crețu, Ngezana, Lixandru, Radunovic - Șut, Alhassan - Băluță, Olaru, Miculescu - Tănase
Rezerve: Vlad, Panțîru, O. Popescu, Kiki, Ștefănescu, Edjouma, D. Popa, Chiricheș, Baeten, Pantea, Musi, L. Phelipe
LASK Linz: Siebenhandl - Bogarde, Ziereis, Boateng, Galvez - Jovicic, Berisha - Usor, Horvath, Pintor - Ljubicic
Rezerve: Jungwirth (GK), Schillinger (GK), Galvez, Renner, Boateng, Jovičić, Pintor, Tomás Tavares, Tibidi, Safin

În tur, în Austria, scorul a fost 1-1.

Meciul se joacă pe Stadionul Steaua, în București, arenă care va fi aproape plină la ora meciului.

Partida are o miză importantă pentru FCSB, care se poate califica în Europa League după o pauză de șase ani.

La meciul retur cu LASK Linz, FCSB se nu poate baza pe Joyskim Dawa (28 de ani), suspendat după ce a încasat un "galben" în tur.

Dacă va fi eliminată din Europa League, FCSB are deja asigurată calificarea în grupele Conference League.