EURO U21: România pierde cu Ucraina și e eliminată de la turneul final

România a fost învinsă de Ucraina, scor 0-1, într-un meci din grupa B a EURO U21 și își ia adio de la turneul final.

Echipa noastră a adoptat din nou o tactică în care și-a propus să se apere și să lovească pe contraatac.

Ucrainenii au dominat meciul, însă România ar fi meritat un penalti în prima repriză, după o intrare asupra lui Markovici. În faza grupelor nu există însă VAR.

La poarta noastră, Ucraina a avut numeroase ocazii de a marca, dar Ștefan Târnovanu a fost într-o zi bună. Totuși, el nu a putut face nimic în minutul 89, când Dican a deviat în propria poartă la o centrare.

După acest rezultat, România nu are niciun punct, în timp ce Ucraina are 6. Spania are și ea 6 puncte după victoria, scor 1-0, cu Croația, iar România este eliminată. Vom mai juca doar meciul cu Croația de marți, dar fără miză.

ROMÂNIA - UCRAINA 0-1
90+7 - Final de meci!

90 - Vanat vede cartonașul roșu.

89 - AUTOGOL! Dican deviază în propria poartă după o acțiune din partea stângă!

88 - Tavi Popescu trage peste poartă din afara careului.

85 - Târnovanu scoate din nou excelent într-o situație periculoasă!

82 - Schimbări România: Pop și Cîmpanu intră în locul lui Screciu și Lixandru.

62 - Albu ratează dintr-o situație bună! Șutul lui pe jos se duce alături!

58 - Schimbări România: Albu și Tavi Popescu intră în locul lui Louis Munteanu și Petrila.

56 - Bară Ucraina! Cygan reia în transversală după o centrare din dreapta.

54 - Târnovanu intervine din nou într-o situație periculoasă.

46 - Se reia jocul!

45+3 - Pauză

44 - Markovic trage din 16 metri, dar Trubin respinge în corner!

39 - Ce ocazie! Kashchuk rămâne singur în careu, dar trage alături dintr-o poziție ideală!

30 - Petrila vede cartonașul galben.

24 - Târnovanu intervine magnific și blochează șutul periculos trimis de Kashchuk.

18 - România nu primește un penalti clar după o intrare a portarului Trubin asupra lui Markovic. Din păcate nu este VAR.

13 - Lixandru vede cartonașul galben.

11 - Târnovanu intervine excelent și respinge într-o ocazie periculoasă.

5 - Munteanu ratează din nou! Trage slab dintr-o poziție bună, de la 15 metri!

4 - Louis Munteanu primește bine în careu, dar trage mult peste poartă.

Info:

România: Târnovanu - Pantea, Racovițan, Dican, Țicu - Screciu, Lixandru - Ișfan, L. Munteanu, Petrila - Markovic
Rezerve: Popa, Gorcea - Dr. Albu, Miculescu, Cîmpanu, Borza, Ad. Mazilu, Pitu, Oct. Popescu, Dumitrescu, Bîrligea, Pop
Antrenor: Emil Săndoi

Ucraina: Trubin - Sych, Batahov, Talovierov, Vivcharenko - Bondarenko, Brazhko - Kashchuk, Sudakov, Kryskiv - Sykan
Rezerve: Neshcheret, Fesuin, Syrota, Zhelizko, Vinnyk, Saliuk, Mudryk, Vanat, Laikh, Nazarenko, Braharu, Ocheretko
Antrenor: Ruslan Rotan

În primul meci, România a fost învinsă de Spania, scor 0-3, iar Ucraina a învins Croația, scor 2-0.

În ultima etapă, România va întâlni Croația, iar Ucraina va întâlni Spania.