România, eliminată de la EURO U21 după remiza cu Germania. "Tricolorii" n-au pierdut niciun meci

Echipa națională a României a fost eliminată de la EURO U21, după remiza, scor 0-0, cu Germania.

„Tricolorii” părăsesc turneul final fără să fie înfrânți, însă aveau nevoie de o victorie contra nemților, în condițiile în care Olanda a învins Ungaria cu 6-1.

România a început bine meciul, dar șutul lui Mățan din minutul 3 s-a dus în bara laterală.

Nemții au echilibrat și au preluat controlul meciului, iar în minutul 24 Pașcanu a fost eroul nostru, cu o minge scoasa de pe linia porții. Tot Pașcanu s-a remarcat în minutul 42.

În partea secundă, România a echilibrat posesia, dar nemții s-au aparat bine. Chiar și așa, nemții au fost aproape de gol, dar șutul lui Nmetcha din penaltiul comis de Oaida s-a dus în bară.

Finalul meciului nu a adus forcingul dorit, iar echipa noastră putea sa primească gol, dar Pipere a trimis în transversală.

După acest rezultat, România a ratat calificarea în sferturile de finală EURO U21, iar Germania și Olanda merg mai departe.

Clasamentul final al grupei este următorul: 1. Olanda 5p, 2. Germania 5p, 3. România 5p, 4. Ungaria 0p.

LIVE ROMÂNIA - GERMANIA 0-0

90+4 - Final de meci! România e eliminată!

90 - 4 minute suplimentare.

90 - Germania lovește bara transversală, încă mai avem o șansă.

88 - Olaru pasează spre Popescu, dar acesta nu ajunge la minge.

Info: Olanda face 6-1 cu Ungaria.

86 - Olaru cade în careu și cere penalti, dar jocul continuă. Decizie corectă.

82 - Schimbare Germania: Jakobs intră în locul lui Baku.

76 - Schimbare România: Octavian Popescu intră în locul lui Petre.

75 - Ce ocazie! Vlad scoate excelent la o minge pe care scria gol!

Info: Olanda face 4-1 cu Ungaria.

72 - BARĂ!!!! Germania ratează penaltiul! Nmecha trimite în bara laterală!

70 - Penalti pentru Germania după un henț comis de Oaidă.

69 - Ciobotariu vede cartonașul galben pentru un fault în marginea careului.

Info: Olanda are 3-1 cu Ungaria, au marcat și maghiarii.

67 - Adi Petre vede cartonașul galben.

65 - Ciobanu trage slab din lovitură liberă de la 17 metri.

64 - Pipere vede cartonașul galben. Avem o lovitură liberă periculoasă din marginea careului!

63 - Schimbare România: Drăgușin intră în locul lui Pașcanu.

63 - Schimbare Germania: Burkardt intră în locul lui Klimowitz.

62 - Pașcanu se resimte și primește îngrijiri.

60 - Ciobanu trage mult peste poartă din lovitură liberă.

Info: Olanda face 3-0 cu Ungaria. Avem nevoie de victorie pentru a ne califica sau de un egal 2-2.

59 - Momente mai bune de posesie pentru echipa noastră în ultimele minute.

57 - Schimbare România: Moruțan intră în locul lui Dulca.

52 - Început fragmentat de parte secundă. Olaru vede și el galben.

50 - Dorsch vede cartonașul galben.

48 - Mățan vede cartonașul galben.

Info: Olanda face 2-0 cu Ungaria. Avem nevoie de un egal 2-2 sau de victorie pentru calificare dacă Olanda batem. Dacă Olanda nu bate, ne calificăm indiferent de rezultat.

46 - Se reia jocul!

46 - Schimbare România: Ciobanu intră în locul lui Itu.

45 - Pauză!

Info: Olanda face 1-0 cu Ungaria. Cu un egal, ne calificăm doar dacă facem 1-1 (și Olanda bate cu 1-0 sau nu bate) sau dacă facem 2-2. La 0-0 suntem eliminați dacă Olanda bate.

43 - Raum vede cartonașul galben.

42 - Ce ocazie!!! Pașcanu scoate excelent la o minge pe care scria gol trimisă din opt metri!

40 - Itu vede cartonașul galben.

32 - Vlad intervine din nou bine și oprește un șut pe jos.

28 - Oaidă vede cartonașul galben.

26 - Vlad reține fără probleme un șut trimis de Berisha din lovitură liberă.

24 - Ce ocazie!!! Pașcanu scoate de pe linia porții un gol ca și făcut la o minge ce îl depășise pe Vlad!

22 - Nemții cer penalti după o intrare a lui Pașcanu, dar jocul continuă.

20 - Corner periculos al nemților, dar scăpăm dintr-o situație periculoasă.

13 - Vlad iese și reține excelent la o minge înaltă.

9 - Nemții au posesia în ultimele minute, dar ne apărăm bine.

5 - Ce ocazie!!! Mățan trage plasat din careu, dar mingea se duce în bara laterală!!!

3 - Ce ocazie! Olaru bate un corner, Ciobotariu trimite cu capul, dar mingea e scoasă de un fundaș de pe linia porții!

2 - Un prim atac al nemților în partea dreaptă, dar Ciobotariu rezolvă.

1 - A început meciul! Forza, România!

România: Vlad - Vlădoiu, Ciobotariu, Pașcanu, Haruț - Itu, Dulca, Oaidă - Olaru, Ad. Petre, Mățan

Rezerve: Aioani, Eșanu, Boboc, Opruț, Drăgușin, Cîmpanu, Moruțan, Ciobanu, Chindriș, Oct. Popescu

Germania:  Dahmen - Vagnoman, Pieper, Schlotterbeck, Raum - Dorsch, Baku, Maier - Nmecha, Klimowicz, Berisha

Rezerve: Schubert, Grill - Moukoko, Burkardt, Ozcan, Ambrosius, Jakobs, Thiaw, Stach, Kruger, Letisch, Janelt

Calculele calificării sunt următoarele:

1. Ne calificăm sigur dacă batem Germania.
  2. Ne calificăm cu o remiză dacă marcăm cel puțin două goluri. La 0-0 am fi eliminați dacă Olanda bate Ungaria. La 1-1, ne calificăm doar dacă Olanda învinge Ungaria cu 1-0.
  3. Cu o înfrângere ne calificăm în sferturi dacă Olanda nu învinge Ungaria.