EURO 2024: Spania, demonstrație de fotbal cu Georgia și cel mai frumos fotbal etalat la acest turneu final

Spania a tremurat și ea precum Anglia, dar s-a calificat mult mai simplu în sferturile de finală ale EURO 2024, după un 4-1 cu o foarte curajoasă Georgie, realizând chiar spectacol pe final de joc.

Golurile au fost marcate de Rodri, Ruiz, Williams și Dani Olmo pentru multipla campioană europeană, respectiv Le Normand, un autogol, în minutul 17, care aducea liniștea printre fanii spanioli strânși cu zecile de mii la Koln.

Chiar dacă Spania avea să domine clar începutul de joc, lucrurile aveau să ia o întorsătură bizară în minutul 17, când după centrarea lui Kakabadze, de pe flancul drept, Le Normand și-a marcat un autogol stupid, spre disperarea lui Unai Simon.

Ibericii știau însă ce au de făcut, au urmat însă câteva minute pe contre, s-a jucat deschis, ca la box, cu garda jos, iar insistențele trupei lui de la Fuente și-au confirmat așteptările în minutul 38, când creierul de la mijlocul terenului Rodri, a șutat imparabil pentru Mamardashvili, portarul gruzin care până atunci avusese atâtea parade...

Imediat după pauză, Fabian Ruiz a marcat cu capul la colțul scurt, după o lovitură liberă bătută splendid de Lamine Yamal, care a devenit la 16 ani cel mai tânăr pasator din istoria unui Campionat European.

Nico Williams a închis partida de pe Rhein Energie cu un șut spectaculos sub bară, după un contraatac letal care ne aducea aminte de trupa Furia Roja din anii 2008 - 2012, cu Torres, Silva sau Puyol printre eroi. Spectacolul a continut însă, iar Dani Olmo, decarul în galben și roșu, a punctat și el, gol superb de la margine de careu, Spania încântă fără îndoială privirile la acest EURO.

Spania va evolua în sferturi cu Germania, într-o finală jucată poate prea devreme, vineri pe 5 iulie. Va fi o reeditare a finalei EURO din 2008 sau a semifinalei Mundialului din 2010.

Georgia nu se face de râs cu temuta Spanie, pe care a și condus-o o scurtă perioadă de joc. La chiar prima ei participare la EURO. Spania are 4 victorii din 4 la acest European, și un golaveraj de speriat pentru rivale, 9-1!

Desfășurarea întâlnirii:

Final de meci, Spania merge mai departe în sferturi!

Min.90: 3 minute de prelungire!

Min.83: GOOOOOOOL Spania! Decarul Spaniei Dani Olmo marchează și el azi, pe o ploaie din ce în ce mai vârtoasă. Șut impecabil de la marginea careului. Remarcăm că Spania joacă cel mai frumos fotbal de la acest EURO.

Min.80: De la Fuente mută și el, ies Carvajal și Ruiz, intră Merino și Navas.

Min.78: Încă două schimbări la gruzini, Kvekveskiri și Zivzivadze intră, ies Gvelesiani și Mikautadze.

Min.75: GOOOOOOOOOOOOL Spania, Nico Williams dă un gol splendid, puternic, sub bara transversală, după un contraatac letal al spaniolilor, 3-1, totul este încheiat!

Min.73: GOOL Spania, dar se fluieră offside, Lamine Yamal era într-o poziție în afara jocului.

INFO: 27-4 este raportul șuturilor la poartă pentru Spania. Davitashvili ia galben pentru un fault la Olmo.

Min.68: Tsitaishvili șutează din colțul careului nu foarte departe de poarta lui Unai Simon.

Min.66: Mută și ibericii, ies Morata și Cucurella, intră Oyarzabal și Grimaldo.

INFO: Spania continuă să domine mijlocul terenului, are posesia, Georgia iese din ce în ce mai rar la joc.

Min.62: Două schimbări la gruzini, intră Davitashvili și Tsitaishvili, ies Locoshvili și Chakvetadze.

Min.52: Iese Pedri și intră Dani Olmo la spanioli.

INFO: Yamal devine cel mai tânăr pasator din toate timpurile la un Campionat European, la 16 ani.

Min.51: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Spaniaaa! 2-1 Spania, pasă de gol Yamine Lamal, după o lovitură liberă splendidă bătută tot de el. Ruiz, de la PSG, cu gol marcat și în fața Croației, marchează splendid cu capul la colțul scurt.

Min.48: Kvarashkelia, șeptarul gruzin de la Napoli, șutează de la peste 60 de metri, dar se duce foarte puțin alături. Unai Simon ieșise total aiurea..

INFO: 73 la sută posesie a avut Spania și 50 de acțiuni ofensive pentru naționala lui de la Fuente.

Începe partea secundă!

Pauză, 1-1 între Spania și Georgia.

Min.45: Sarabandă de cornere la poarta Georgiei, gruzinii rezistă.

Min.43: Morata ia galben după un fault foarte urât la mijlocul terenului.

Min.40: Kiteishvili iese accidentat, intră în locul său Altunashvili.

Min.38: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Spaniaaaa! 1-1, Rodri șutează perfect de la distanță, colțul lung, exact ca în finala de UCL dintre City și Inter de acum un an.

Min.37: Incredibil Mamardashvili, scoate un nou șut periculos, semnat acum de Williams.

Min.34: Șut superb la colțul lung Cucurella, dar scoate iarăși minunat Mamardashvili, omul refuzat acum 4 ani de Universitatea Craiova!

INFO: A început deja să plouă torențial la Koln.

Min.26: Pedri mai încearcă o execuție frumoasă, peste poartă însă.

Min.22: Șut Fabian Ruiz la colțul scurt, mai face o minune Mamardashvili.

Min.17: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Georgia!!! Incredibilă deschidere de scor, Le Normand își introduce stupid balonul în plasă, fiind presat de Kvarashkelia, 1-0 pentru gruzini.

Min.12: Apărare eroică a Georgiei, șut blocat al lui Ruiz, apoi Nico Williams mai încearcă și el, scoate Gvelesiani.

Min.10: Șut de la distanță Nico Williams, deviat, spaniolii domină copios, au un nou corner.

Min.4: Șut bun Pedri din 7-8 metri, prinde sigur pe el Mamardashvili.

ÎNCEPE PARTIDA!

21.55: Se intonează cele două imnuri de stat.

21.54: Cele două formații intră pe teren, la Koln. Atenție, acest meci stă sub semnul unei noi furtuni.

Spania: Unai Simón - Carvajal, Le Normand, Laporte, Cucurella - Pedri, Rodri, Fabián Ruiz - Yamal, Morata, Williams. Rezerve: Remiro, Raya, Grimaldo, Vivian, Navas, Nacho, Baena, Olmo, Lopez, Zubimendi, Merino, Perez, Torres, Joselu, Oyarzabal. Selecționer: Luis de la Fuente.

Georgia: Mamardashvili - Kakabadze, Gvelesiani, Kashia, Dvali, Lochosvili - Kochorashvili, Kiteishvili, Chakvetadze - Kvaratskhelia, Mikautadze. Rezerve: Loria, Gugershashvili, Gocholeisvhili, Tabidze, Kverkveliya, Kvekveskiri, Altunashvili, Zivzivadze, Sigua, Kvilitaia, Tstaishvili, Shengelia, Lobzhanidze, Davitashvili. Selecționer: Willy Sagnol.

Stadion: Rhein Energie (Koln).

Arbitru: F. Letexier (Franța).

Georgia este una dintre marile surprize ale acestui European, fiind singura debutantă dintre cele 24 de formații, dar iată că gruzinii au trecut de grupe, într-o competiție grea, cu Portugalia, Cehia și Turcia.

Tripla câștigătoare de EURO va încerca la Koln o calificare în sferturi acolo unde o așteaptă un meci infernal, cu gazda competiției, Germania. Ibericii par cea mai în formă echipă de la EURO, cu trei victorii și un golaveraj 5-0. Georgia a învins Portugalia lui Ronaldo și a făcut un egal cu Cehia pentru a putea fi prezentă aici.

Cele două adversare din această seară s-au mai întâlnit de 7 ori, iar „Furia Roja” a înregistrat 6 victorii, dintre care e de reținut un usturător 7-1 desfășurat chiar la Tbilisi, anul trecut chiar, în preliminarii. Georgia a învins Spania o singură dată, un 1-0 într-un amical disputat în 2016.