EURO 2024: Franța învinge Belgia pe final și se califică în sferturi

Franța s-a calificat în sferturile de finală de la EURO 2024 după ce a învins Belgia, scor 1-0, cu un gol în ultimele minute.

Franța a dominat prima repriză, însă ocaziile au lipsit. După câteva momente de crispare, în care nimeni nu a riscat, francezii au început să apese accelerația.

Prima ocazie a meciului i-a aparținut lui Marcus Thuram, care a trimis cu capul pe lângă poartă în minutul 34.

În partea secundă, jocul a fost destul de slab, dar tot Franța a fost echipa mai periculoasă, în special prin șuturile de la distanță trimise de Tchouameni.

În cele din urmă, deschiderea scorului s-a produs în minutul 85, când Kolo Muani a tras din întoarcere, iar mingea a fost deviată în propria plasă de Jan Vertonghen.

Franța se califică astfel în sferturi, unde va întâlni învingătoarea dintre Portugalia și Slovenia. Meciul din sferturi va avea loc pe 5 iulie, de la ora 22:00.

FRANȚA - BELGIA 1-0

90+3 - Final de meci!

90 - 3 minute suplimentare.

85 - GOL FRANȚA! Kolo Mouani deschide scorul printr-un șut din întoarcere deviat de Vertonghen!

83 - De Bruyne trimite puternic din marginea careului, dar Maignan scoate mingea în lateral.

79 - Mbappe trage din prima, dar mingea trece alături.

77 - Vertonghen vede cartonașul galben.

74 - Saliba e aproape de gol, dar șutul său cu piciorul stâng se duce puțin alături.

69 - Tchouameni trimite din nou în peluză din afara careului.

63 - Schimbare Belgia: Mangala intră în locul lui Openda.

63 - Schimbare Franța: Kolo Muani intră în locul lui Thuram.

61 - Carrasco scapă într-o poziție periculoasă, dar e ajuns în ultima clipă de Hernandez.

54 - Mbappe trage din 15 metri, mingea se duce puțin peste poartă.

49 - Tchouameni trage puternic pe jos, dar mingea e respinsă în corner!

46 - Se reia jocul!

45+1 - Pauză!

45 - Tchouameni șutează mult peste poartă după o acțiune a lui Mbappe.

39 - Tchouameni trage puternic de la 25 de metri, mingea se duce pe lângă poartă!

34 - Prima ocazie a meciului! Marcus Thuram reia cu capul puțin alături după o centrare din partea dreaptă!

31 - Franța revine în atac după 5 minute mai bine ale belgienilor.

24 - Rabiot vede cartonașul galben.

24 - De Bruyne bate bine o lovitură liberă din unghi, Maignan respgein cu greu!

24 - Griezmann vede cartonașul galben.

24 - Se simte crispare multă pe teren. Echipele nu-și asumă niciun risc.

20 - Rabiot trage mult peste poartă de la 30 de metri.

14 - Mbappe trage din interiorul careului, mingea se duce mult peste poartă! Tchouameni cere corner și protestează și vede cartonașul galben.

10 - Griezmann trage moale din marginea careului în brațele portarului.

5 - Franța a început meciul în jumătatea adversă, dar ritmul e scăzut momentan.

Franța: Maignan - Kounde, Upamecano, Saliba, T. Hernandez - Tchouameni, Kante, Rabiot - Griezmann - M. Thuram, Mbappe

Rezerve: Samba, Areola, Pavard, Mendy, Camavinga, Giroud, Dembele, Kolo Muani, Zaire-Emery, Fofana, Coman, Clauss, Konate, Barcola
Selecționer: Didier Deschamps

Belgia: Casteels - Castagne, Faes, Vertonghen, Theate - Openda, Onana, Doku - De Bruyne, Lukaku, Carrasco
Rezerve: Kaminski, Sels, Debast, Witsel, Tielemans, Trossard, Lukebakio, Vranckx, De Ketelaere, Mangala, Bakayoko, Vermeeren, De Cuyper
Selecționer: Domenico Tedesco

Meciul este televizat de Pro TV.

În sferturile de finală vor mai avea loc meciurile Spania - Germania (5 iulie, de la ora 19:00) și Anglia - Elveția (6 iulie, de la ora 19:00).

Ultimul sfert de finală va fi stabilit marți, când sunt programate meciurile România - Olanda și Austria - Turcia.

• Meci 45 Spania – Germania (Stuttgart, 19:00)
  • Meci 46 Franța – Portugalia (Hamburg, 22:00)

• Meci 48 Anglia – Elveția (Düsseldorf, 19:00)
  • Meci 47 Olanda – Turcia (Berlin, 22:00)

• Meci 49 Câștigătoare meci 45 – Câștigătoare meci 46 (Munchen, 22:00)

• Meci 50 Câștigătoare meci 47 – Câștigătoare meci 48 (Dortmund, 22:00)

• Câștigătoare meci 49 – Câștigătoare meci 50 (Berlin, 22:00)