EURO 2020: Anglia, Croația și Cehia se califică în optimi

Anglia a învins Cehia, în timp ce Croația s-a impus în meciul cu Scoția, în ultima etapă a meciurilor din grupa D de la EURO 2020.

Britanicii au câștigat grupa D după ce s-au impus cu 1-0 în meciul cu Cehia, prin reușita lui Sterling.

În schimb, Croația a învins Scoția cu 3-1. Vlasic a deschis scorul în minutul 17, dar scoțienii au egalat în minutul 42 prin McGregor. Modric, în minutul 62, și Perisic în minutul 77, au mai punctat pentru croați.

Clasamentul din Grupa D este următorul: 1. Anglia 7p, 2. Croația 4p, 3. Cehia 4p, 4. Scoția 1p.

Anglia a câștigat grupa, iar pe 29 iunie va juca la Londra cu ocupanta locului 2 din grupa F.

Croația termină pe locul 2 în această grupă și se va duela cu ocupanta locului 2 din grupa E, pe 28 iunie, la Copenhaga.

Cehia își va afla miercuri adversara, în funcție de rezultatele din ultimele meciuri. Poate fi câștigătoarea grupei E sau Olanda.

Scoția este eliminată de la EURO 2020.

Cehia - Anglia 0-1 (Sterling '12)

12 - Sterling deschide scorul pentru britanici cu capul din pasa lui Grealish!

Cehia: Vaclik, Coufal, Celustka, Kalas, Boril, Holes, Soucek, Masopust, Darida, Jankto, Schick.

Rezerve: Kaderabek, Brabec, Barak, Krmencik, Sevcik, Mandous, Hlozek, Vydra, Kral, Mateju, Koubek, Pekhart.

Anglia: Pickford, Walker, Stones, Maguire, Shaw, Phillips, Rice, Saka, Grealish, Sterling, Kane.

Rezerve: Henderson, Rashford, Trippier, Ramsdale, Mings, Coady, Sancho, Calvert-Lewin, White, Johnstone, James, Bellingham.

Croația - Scoția 3-1 (Vlasic '17, Modric '62, Perisic '77 / McGregor '42)

17 - Vlasic marchează pentru croați din pasa lui Perisic cu un șut pe jos din centrul careului.

42 - McGregor egalează pentru scoțieni cu un șut din marginea careului.

62 - Modric îi aduce în avantaj pe croați cu un șut excelent lângă bară.

77 - Perisic face 3-1 din pasa lui Modric.

Scoția: Marshall; McTominay, Hanley, Tierney; O’Donnell, Armstrong, McGinn, McGregor, Robertson; Adams, Dykes

Subs: Gordon, McLaughlin, Christie, Fleck, Gallagher, Cooper, Turnbull, Nisbet, Fraser, Patterson, Forrest, McKenna

Croația: Livakovic; Juranovic, Lovren, Vida, Gvardiol; Kovacic, Brozovic; Perisic, Modric, Vlasic; Petkovic

Rezerve: Kalinic, Sluga, Vrsaljko, Barisic, Caleta-Car, Brekalo, Kramiric, Budimir, Pasalic, Rebic, Badelj, Ivanusec

Cehia și Anglia sunt deja calificate în optimi. Croația și Scoția luptă pentru locul 3 care poate duce și el în optimi.